שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  רוב פלסטיני: נגד שתי מדינות, על אבו מאזן להתפטר
  מסקר עולה כי שליש מהפלסטינים סבורים שהכיבוש יימשך לפחות עוד 50 שנה, 64% מאמינים שעל אבו מאזן להתפטר ו-51% מתנגדים לשתי המדינות - אבל למרות הפסימיות 94% מאמינים כי אלוהים נמצא לצד העם הפלסטיני

   

  רוב פלסטיני מוחלט: אלוהים לצדנו (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  רוב פלסטיני מוחלט: אלוהים לצדנו(צילום: AFP)

   

  50 שנים אחרי מלחמת ששת הימים, מרבית הפלסטינים סבורים שהכיבוש הישראלי לא יסתיים בקרוב, שמצב הפלסטינים ערב המלחמה היה טוב יותר מאשר הוא היום, וכי מדינות ערב ואירופה אינן עומדות מספיק לצד העם הפלסטיני. כך עולה מסקר שנערך בשבוע שעבר בעזה ובגדה על ידי המרכז הפלסטיני למדיניות ולסקרים, בראשותו של ד"ר חליל שקאקי, ומרכז קונראד אדנאואר ברמאללה.

   

  על פי הסקר, שממצאיו פורסמו היום (ג'), 32% מהפלסטינים סבורים שהכיבוש יחזיק 50 שנים נוספות, בעוד 29% סבורים כי הוא יימשך 10-5 שנים או יותר. רק 24% מהפלסטינים סבורים כי הוא יסתיים בקרוב.

  מתפרעים באזור אל-בורייג' ברצועת עזה (צילום: AP) (צילום: AP)
  מתפרעים באזור אל-בורייג' ברצועת עזה(צילום: AP)
   (צילום: AP) (צילום: AP)
  (צילום: AP)
   

  44% מהנשאלים ענו כי מצבם של הפלסטינים רע יותר כיום בהשוואה למצבם טרום המלחמה ב-1967. אחוז כמעט זהה סבור כי מצבם של הפלסטינים כיום רע יותר בהשוואה למה שהיה לפני עשור. כמו כן סבורים שני שלישים מהנשאלים כי מדינות ערב ומדינות אירופה אינן עומדות מספיק לימין הפלסטינים. עם זאת, חצי מהנשאלים העידו כי המדינות המוסלמיות כן עומדות לצד הפלסטינים וכך גם מרבית האנשים בעולם.

   

  נתון דרמטי שעלה בסקר הוא ש-94% מהנשאלים מאמינים כי אלוהים עומד לצדו של העם הפלסטיני; נתון זה עשוי להעיד על עלייה בשיעור הדתיים והמאמינים בקרב האוכלוסייה הפלסטינית.

   

  הסקרים האחרונים ממשיכים לבשר רעות לנשיא הפלסטיני אבו מאזן שנתפס בעיני הנשאלים כמנהיג מאוס וחלש שצריך לעזוב את תפקידו. שני שלישים מהנשאלים (64%) ענו כי הוא צריך להתפטר ורק 31% סברו כי הוא צריך להישאר בתפקידו. מרבית הפלסטינים שחושבים כי אבו מאזן צריך להתפטר הם תושבי רצועת עזה – נתון המעיד על אכזבה מחוסר מעורבותו של הנשיא הפלסטיני במשבר ההומניטרי המתמשך בעזה.

  חזק על אבו מאזן. מרואן ברגותי (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  חזק על אבו מאזן. מרואן ברגותי(צילום: רויטרס)
   

  על פי הסקר, אם היו היום מתקיימות בחירות לנשיאות בין אבו מאזן לאיסמעיל הנייה – שניהם היו זוכים באחוז תמיכה שווה – 47%. אם מוסיפים את מרואן ברגותי כמתמודד שלישי בבחירות כאלה – אזי הוא זוכה למרבית התמיכה (40%), אחריו הנייה (33%) ואבו מאזן רק במקום האחרון עם 26% אחוזי תמיכה בלבד. בהתמודדות רק בין השניים הראשונים בלבד – ברגותי מביס את הנייה עם 59% אחוזי תמיכה מול 36%.

   

  למרות אמירותיו העמומות של הנשיא האמריקני דונלד טראמפ באשר לפתרון שתי המדינות, ברבעון האחרון חלה עלייה מתונה באחוז הפלסטינים התומך בפתרון שתי המדינות (47% כיום לעומת 44% ברבעון הקודם), אך עדיין מחצית מהפלסטינים (51%) מתנגדים לפתרון זה.

   

  המציאות בשטח מגדילה את הסקפטיות של הפלסטינים באשר להיתכנות של פתרון שתי המדינות. 60% מהם מאמינים שהפתרון הזה כבר לא ישים בשל הבנייה בהתנחלויות, ורק 37% מאמינים שהפתרון ישים. אך חרף נתונים אלה, ישנה ירידה מתונה בקרב הפלסטינים שתומכים בפתרון של מדינה אחת שוות זכויות ליהודים וערבים (שליש) לעומת שני שלישים שמתנגדים לפתרון זה.

   

  באשר לאמצעי היעיל ביותר להגעה למדינה פלסטינית, סבורים 34% מהנשאלים כי משא ומתן הוא האמצעי היעיל לעומת 37% שסבורים כי התנגדות חמושה היא היעילה ביותר. רבע מהנשאלים סבורים כי התנגדות עממית היא האמצעי היעיל ביותר.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים