שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  לראשונה בעולם: נהר הוכר כבן אדם
  לאחר 140 שנות מאבק של שבט מאורי: הפרלמנט בניו זילנד אישר חוק שמכיר בנהר וואנגנוי כישות חיה. המשמעות: יזכה לייצוג משפטי ויוכל לתבוע ולהיתבע

  הוכר כאב הקדמון של השבט המאורי. נהר וואנגנוי (צילום: shutterstock)
  הוכר כאב הקדמון של השבט המאורי. נהר וואנגנוי(צילום: shutterstock)

   

  נהר בניו זילנד הפך לראשון בעולם שמקבל את אותו מעמד משפט כמו של אדם. העיתון "גרדיאן" הבריטי דיווח היום (יום ה') כי הפרלמנט בניו זילנד אישר חוק שמכיר בנהר וואנגנוי שבצפון המדינה, כישות חיה.

   

  עוד חדשות מעניינות מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ 

   

  שבט מאורי מקומי שמתגורר על גדול נהר וואנגנוי נלחם במשך 140 שנה על הכרה בנהר השלישי בגודלו בניו זילנד כאביו הקדמון. מאות נציגים של השבט המאורי חגגו אתמול את אישורו של החוק בדמעות ובמוזיקה בפרלמנט הניו זילנדי בוולינגטון. "הסיבה שבגינה נקטנו בעמדה הזו היא משום שאנחנו מחשיבים את הנהר כאב קדמון ותמיד עשינו זאת", אמר ג'רארד אלברט, ראש צוות המשא ומתן מטעם שבט וואנגנוי איווי.  


  הנסיך הארי שט בסירת קאנו בנהר וואנגנוי (צילום: AFP)
  הנסיך הארי שט בסירת קאנו בנהר וואנגנוי(צילום: AFP)

  המשמעות של המעמד החדש שניתן לנהר היא שאם מישהו יזיק או יפגע בו, אז החוק לא עושה הבחנה בין פגיעה בשבט לבין פגיעה בנהר משום ששניהם דבר אחד ואותו הדבר. משמעות נוספת היא שהנהר יוכל להיות מיוצג בבית משפט על ידי עורך דין.

   

  "אני יודע שהנטייה הראשונית של כמה אנשים תהיה לומר שזה די מוזר להעניק למשאב טבע אישיות משפטית", אמר כריס פינלייסון, שר בממשלת ניו זילנד לענייני משא ומתן על הסכמים. "אבל זה לא שונה מקרנות נאמנות משפחתיות או מחברות תאגידיות". 

   

  "הנהר ככלל חשוב לחלוטין לאנשים שמגיעים ממנו וחיים בו", אמר חבר הפרלמנט אדריאן בוראווה, שמייצג את המאורים. "מנקודת המבט של (שבט) וואנגנוי, הרווחה של הנהר קשורה ישירות לרווחה של האנשים ולכן זה חשוב מאוד שהוא מקבל הכרה", צוטט בוראווה ברשת החדשות הבריטית BBC.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "לראשונה בעולם: נהר הוכר כבן אדם"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מוצר השנה
  מומלצים