שתף קטע נבחר

זוכי פרס ישראל: צביקה לוי ודוד בארי

לוי, שמכונה "האבא של החיילים הבודדים", ובארי, האחראי להפיכת עיר דוד לאתר מורשת, חינוך ותיירות לאומי ובינלאומי, הם חתני הפרס על מפעל חיים לשנת תשע"ז

שר החינוך נפתלי בנט הודיע היום (ה') על זכייתם של אל"מ במיל' צבי (צביקה) לוי ודוד (דוידל'ה) בארי בפרס ישראל לשנת תשע"ז על מפעל חיים. השר בנט אישר את המלצת ועדות הפרס בראשותו של פרופ' משה בר אשר, ולצדו חברי הוועדה: איל גבאי, צבי האוזר, ד"ר פנינה טרומר ודלית שטאובר. הפרס יוענק לשניים בטקס המסורתי ביום העצמאות.

 

בנימוקי ועדת הפרס צוין כי צבי לוי, איש קיבוץ יפעת בעמק יזרעאל, הרים תרומה מכרעת למדינה בהתגייסות למען חיילי צה"ל הבודדים. זה עשרות שנים שהוא עושה למען מאות ואלפי החיילים מחוסרי האמצעים ומטפל במסירות ראויה לשבח במשפחות שכולות. את פועלו החשוב הוא הוביל בתנועה הקיבוצית. מדובר במפעל חיים של אדם אחד, שהיה לפעילות של תנועה שלמה.

 

צביקה לוי עם חיילים בודדים ()
צביקה לוי עם חיילים בודדים

צביקה לוי במדי צה"ל ()
צביקה לוי במדי צה"ל

בנט כתב: "אל"מ במיל' צביקה לוי הוא מבניה היפים של הארץ שלנו - דמות מופת לציונות, ומעל הכול אבא של אלפי חיילים וחיילות בודדים שמצאו בו כתובת, והוא להם אבא, אמא, אוזן קשבת, חבר ואח", בירך השר בנט והוסיף: "מפעל חייו של צביקה הוא סל ערכינו כחברה, הוא תרומה אדירה לאחדות החברה ולביטחון ישראל".

 

באשר לדוד בארי ציינה הוועדה כי הפרס מוענק בגין תרומתו למדינה, בכינון המפעל היחיד שלו שהיה למפעל לאומי - עיר דוד. הפרס ניתן לו במלאות 50 שנה לאיחוד העיר. הוא יזם, הקים, הוביל ומוביל את העשייה המבורכת שהפכה את עיר דוד לאתר מורשת, חינוך ותיירות לאומי ובינלאומי מן המעלה הראשונה.  

דוד בארי  (צילום: נועם מושקוביץ) (צילום: נועם מושקוביץ)
דוד בארי (צילום: נועם מושקוביץ)
 

לוי מסר בתגובה: "אני מודה לעם ישראל שמוקיר היום את פועלי במשך 25 שנים עם משפחות שכולות וחיילים בודדים. אני איש של פעם, לא עשיתי דבר בשביל פרסים ומשכורת, עשיתי הכול בהתנדבות. אני ממשיך לעשות זאת על אף מחלתי, ולא מפסיק. כל יום אני נוסע עם האוטו לבקר משפחות וחיילים בודדים".

 

בארי מסר: "הפרס שניתן לי היום איננו אישי, זהו צעד נוסף בחיבור של מדינת ישראל ועם ישראל למורשתו בירושלים. עיר דוד הולכת ומתפתחת וחודרת ללבבות בזכותה של חבורה יקרה, שמלווה אותי כל השנים ובזכותם של מיליוני אוהבי ירושלים ותומכיה, והפרס הזה הוא גם שלהם. נמשיך לפעול למען ירושלים". 

השר בנט אמר כי "שנת ה-50 לאיחודה המחודש של ירושלים היא הזדמנות מצוינת להוקיר טובה לדוד (דוידל'ה) בארי - מגדולי בוני ירושלים בעת החדשה. שנים רבות חלמנו, התפללנו ושאפנו, לחזור אל העיר בה דוד חנה ולבנות אותה מחדש. דוד מביא את החלום לידי מעשה.

 

"בזכות דוד בארי מיליוני חיילים, סטודנטים ותלמידים נחשפים אל ההיסטוריה של ירושלים, כפי שלא יכלו לעשות זאת מעולם. דוד בארי, איש חזון ומעשה, קצין בסיירת מטכ"ל וביחידת דובדבן, איש ספרא וסייפא, ראוי לתודה שלנו על מפעל חייו, שהוא מפעל חיינו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל נחושתן, נועם מושקוביץ
מימין: צביקה לוי, דוד בארי
צילום: גיל נחושתן, נועם מושקוביץ
מומלצים