שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הציל 9,000 יהודים מהנאצים: "שינדלר של בוליביה" נחשף
  איש העסקים מאוריסיו הוכשילד נחשב לטייקון שלא שילם מסים וניצל את עובדיו - אבל יותר מ-50 שנה אחרי מותו מתברר כי סייע לאלפי יהודים להימלט מהנאצים בסוף שנות ה-30

  יותר מ-50 שנה אחרי מותו נחשף הסוד של אחד מהטייקונים הגדולים של דרום אמריקה - ומתברר כי הוא היה "אוסקר שינדלר של בוליביה". לפי מסמכים חדשים, איש העסקים מאוריסיו הוכשילד תכנן בסוף שנות השלושים את בריחתם של לפחות 9,000 יהודים מגרמניה הנאצית.

  מאוריסיו הוכשילד. הארכיונים נפתחים ()
  מאוריסיו הוכשילד. הארכיונים נפתחים

  להוכשילד, שהושמץ בזמנו וכעת מכונה "שינדלר של בוליביה", היו כפי הנראה קשרים טובים לתנועת המחתרת. המסמכים שאותרו בלה פס שבבוליביה, בין ערימות זבל, חשפו את פעולות ההצלה שלו, לפני כמעט 80 שנה. הוכשילד עשה את הונו בתעשיית הכרייה והיה אחד משלושת "ברוני הבדיל". בארצו הוא נחשב בעבר ל"איש רע" - היה ידוע כטייקון שלא שילם מסים וניצל את עובדיו, ואף נשלח לכלא לפני יותר מחצי מאה. היסטוריונים סבורים כי החשיפה החדשה תשנה לחלוטין את הפרספקטיבה של בוליביה לגביו.

   

  הוכשילד נולד בביבליס שבגרמניה ב-1881 ועבר לבוליביה ב-1921 עקב אהבתו לטיפוס הרים. הוא היה יהודי בעצמו, ולפי הדיווחים שילם מכסו עבור הטסתם ושיכונם של רבים מהפליטים. המסמכים מראים כי הקים שתי חברות כדי לסייע למחתרת: "החברה להגנת מהגרים ישראלים", שהשיגה כספים עבור המשפחות היהודיות, ו"החברה הקולוניאלית של בוליביה", שניהלה פרויקט חקלאי בנור יונגאס, שם קנה הוכשילד שלוש אחוזות שבהן שוכנו ניצולי השואה.

   (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

   (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  בנוסף, הוכשילד גם העסיק את הניצולים בחברות הכרייה שלו, ופתח בית ספר בלה פס עבור הילדים היהודים. אחד המסמכים תיאר את הצורך בהרחבת בית הספר כדי לשכן יהודים נוספים, ואת הסכום שאותו הוא מתכוון להשקיע בקרוב. ב-1938 הוא שכנע את נשיא בוליביה חרמן בוש להעניק ויזות מיוחדות למהגרים היהודים, והסביר כי הם יכולים להיות כוח עבודה חיוני.

   

  "אני בטוח שהוכשילד היה חלק מהמערכת האנטי-פשיסטית", אמר אדגר רמירז, מנהל הארכיון של תעשיות הכרייה בבוליביה, ל"פוקס ניוז". "כדי לעשות את מה שעשה, היו חייבים להיות לו קשרים למחתרת". רמירס לקח על עצמו את משימת פענוח הקבצים. התגלית העלתה שאלות רבות בבוליביה לגבי הוכשילד, וכיצד יש לזכור אותו: "האם היה פילנתרופ? אני שם סימן שאלה כי הוכשילד נחשב לגרוע מבין שלושת 'ברוני הטין'. אמרו שהיה לו טמפרמנט, שהוא לא שילם מסים, שהוא ניצל את העובדים".

   

  לאחר שינוי התקנות בשנות הארבעים, הוכשילד סירב להיענות לחוקים החדשים, ונשלח לכלא. הוא מת בפריז ב-1965 כבעלים של אימפריית כריה, ומבלי שסודו התגלה - האיש שהציל את חייהם של אלפי יהודים.  

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים