שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ראש ה-FBI: אין ראיה שאובמה צותת לטראמפ, חוקרים אם היה קשר בין טראמפ לרוסיה
  ג'יימס קומי התייצב לשימוע בבית הנבחרים ודחה את האשמותיו החמורות של הנשיא נגד קודמו: "אף אדם פרטי בארה"ב, גם הנשיא, לא יכול להורות על מעקב אלקטרוני אחרי מישהו". ראש ה-NSA: "ההאשמה שבריטניה צותתה לטראמפ - שטויות". בצעד חריג אישר קומי שה-FBI חוקר את ניסיונות מוסקבה להשפיע על הבחירות, ובודק אם היה תיאום בין אנשי טראמפ לממשל פוטין

  ראש הבולשת הפדרלית של ארה"ב (FBI) ג'יימס קומי אמר הערב (יום ב') בשימוע בקונגרס כי הן ל-FBI והן למשרד המשפטים האמריקני אין ראיה לכך שיש אמת בטענותיו של דונלד טראמפ שממשל אובמה צותת לו. קומי אמר כי אף אדם פרטי בארה"ב, בכלל זה הנשיא, אינו יכול לנהל מעקב אלקטרוני אחרי מישהו. אחריו דיבר ראש הסוכנות לביטחון לאומי (NSA) רוג'רס ודחה את הטענות שהמודיעין הבריטי היה מעורב בציתות כלשהו לטראמפ – הוא הגדיר את הטענות האלה "שטויות".

   

  בשימוע אמר קומי גם כי ה-FBI חוקר את ניסיונותיה של ממשלת רוסיה להתערב בבחירות בארה"ב בשנה שעברה, ובכלל זה את האפשרות שהיו קשרים ותיאום כלשהם בין אנשי הקמפיין של טראמפ לבין מוסקבה. לדבריו לעת עתה אי אפשר לקבוע לוח זמנים לסיום החקירה בנוגע להתערבות רוסיה בבחירות.

   

  קודם לכן בשימוע דחה יושב ראש ועדת המודיעין של בית הנבחרים את הטענה שהמודיעין האמריקני צותת להתרחשויות במגדל טראמפ בניו יורק, מעונו הפרטי של דונלד טראמפ, אבל הוא לא שלל את האפשרות שנגד טראמפ ננקטו דרכי מעקב אחרות.

  ג'יימס קומי, הערב בשימוע בקונגרס. "לא יכול לספק פרטים נוספים" (צילום: AFP)
  ג'יימס קומי, הערב בשימוע בקונגרס. "לא יכול לספק פרטים נוספים"(צילום: AFP)

  "תנו לי להבהיר", אמר חבר בית הנבחרים הרפובליקני דווין נונס בהצהרת הפתיחה בשימוע, "אנחנו יודעים שלא היו האזנות במגדל טראמפ. עם זאת, עדיין יש אפשרות שפעולות מעקב אחרות נעשו נגד טראמפ ואנשים הקשורים אליו".

   

  אשר לחקירה בעניין רוסיה, הצהרתו של קומי בשימוע הערב הייתה הראשונה שבה הוא מאשר רשמית שה-FBI חוקר את ניסיונות רוסיה להתערב בבחירות ואת התיאום האפשרי בינה לבין אנשי טראמפ. מדובר בצעד חריג – בדרך כלל ה-FBI אינו דן בחקירה מתנהלת ואפילו אינו מאשר את קיומה, אבל הפעם קיבל קומי אישור ממשרד המשפטים לחשוף זאת. בשימוע אמר קומי כי בחקירה יבדקו אנשיו אם בוצע פשע כלשהו, אך הוא הדגיש כי הוא אינו יכול לספק פרטים על החקירה.

   

  קומי ורוג'רס אמרו שניהם כי עומדת בעינה הערכת אנשיהם שהמטרה של רוסיה הייתה להשפיע על הבחירות לטובת טראמפ ונגד קלינטון.

   (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  לפני תחילת השימוע האשים טראמפ בטוויטר את הדמוקרטים בהמצאת טענות שלפיהן אנשים בקמפיין שלו קיימו קשרים עם רוסיה במהלך הבחירות. הוא אמר כי במקום לבדוק את הטענות האלה צריכים הקונגרס וה-FBI לבדוק את ההדלפות מסוכנויות המודיעין האמריקניות לתקשורת – ואולי גם את הילרי קלינטון, המועמדת לנשיאות שהפסידה לטראמפ. "הסיפור האמיתי שהקונגרס, הבולשת הפדרלית ואחרים צריכים לבדוק הוא ההדלפה של מידע מסווג. אנחנו חייבים למצוא את המדליף עכשיו!", כתב. בציוציו טען טראמפ גם שדווקא קמפיין קלינטון ניהל קשרים עם רוסיה.

   

  טראמפ טען: אובמה צותת לי, איש רע

  טראמפ, נזכיר, הדהים בתחילת החודש כשבסדרת ציוצים בטוויטר האשים לפתע את אובמה כי צותת לו במהלך קמפיין הבחירות: "נורא, בדיוק גיליתי שאובמה צותת לי במגדל טראמפ מעט לפני הניצחון. הוא לא מצא כלום", כתב אז. "זה מקארתיזם. אני מתערב שעורך דין טוב יכול לבנות תיק גדול מהעובדה שהנשיא אובמה האזין לטלפונים שלי באוקטובר, ממש לפני הבחירות. האם זה חוקי שנשיא מכהן יצותת במהלך מרוץ הבחירות? זהו שפל חדש. כמה נמוך ירד הנשיא אובמה כשהאזין לטלפונים שלי במהלך הליך הבחירות הקדוש. זה כמו פרשת ווטרגייט. אדם רע (או חולני)!". אנשי אובמה דחו את הטענות בתוקף כמובן.

  פוטין וטראמפ. ה-FBI מתערב: האם היה קשר? (צילום: AFP)
  פוטין וטראמפ. ה-FBI מתערב: האם היה קשר?(צילום: AFP)

  כלי תקשורת בארה"ב דיווחו אז שהציוצים של טראמפ תפסו את עוזריו לא מוכנים, ואחד מהם אף הודה כי לא ברור למה התכוון הנשיא בציוצים. די מהר התבססה ההערכה שטראמפ אינו מתכוון שהוא עצמו השיג מידע שלפיו אובמה צותת לו, אלא כתב את הציוצים על אובמה בהסתמך על דיווחים של כמה כלי תקשורת בארה"ב, בהם אתר החדשות הימני Breitbart, שלפיהם ממשל אובמה ביקש מבית המשפט פעמיים ב-2016 לעקוב אחרי שיחות ואחרי שרת מחשבים במגדל טראמפ בגלל קשרים אפשריים בין טראמפ לבין רוסיה. אם אמנם ביסס טראמפ את דבריו על דיווחים בתקשורת - הוא לא ציין זאת בציוציו.

   

  מי שהיה כנראה הראשון להשמיע את ההאשמות שהציג טראמפ הוא מנחה הרדיו השמרן מרק לווין: יומיים לפני שטראמפ פרסם את הציוצים טען לווין בשידור שאובמה השתמש בשיטות של "מדינת משטרה" כדי לפגוע בקמפיין של טראמפ בחודשים האחרונים שלפני הבחירות לנשיאות. למחרת פורסמה הטענה הזו של לווין ב-Breitbart. ייתכן שטראמפ התבסס על הדברים האלה והציג אותם כעובדה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "ראש ה-FBI: אין ראיה שאובמה צותת לטראמפ, חוקרים אם היה קשר בין טראמפ לרוסיה"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מוצר השנה
  מומלצים