שתף קטע נבחר

היועמ"ש: שרים לא יעניקו חסות לאירועים מסחריים

מנדלבליט אוסר על שרים וסגניהם להעניק חסות לאירועים מסחריים. יוצאי הדופן: אירועים של גופים בעלי חשיבות ציבורית או כאלה שתואמים את מדיניות הממשלה

היועץ המשפטי מנדלבליט (צילום: יריב כץ) (צילום: יריב כץ)
היועץ המשפטי מנדלבליט(צילום: יריב כץ)

היח"צנים במתח. היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, החליט לאסור על שרים וסגני שרים להעניק חסות לאירועים מסחריים. בהנחיה ששיגרה המשנה ליועץ דינה זילבר אל היועצים המשפטיים בכל משרדי הממשלה נכתב: "אין מקום לתת חסות, בין היתר, כאשר החסות היא לגוף מסחרי, כאשר מתן החסות עלול לפגוע בתדמית השירות הציבורי, הממשלה או מוסדות הציבור הנוגעים בדבר וכן כאשר מתן החסות עלול להתפרש כהעדפה פסולה של עובד הציבור או המשרד הממשלתי ביחס למקבל החסות".

 

היועץ מצטרף בכך להנחיה זהה לח"כים שהוציא היועץ המשפטי של הכנסת, איל ינון. אלא שיש גם יוצאי דופן: מנדלבליט מתיר להעניק חסות לגוף חוץ־ממשלתי כאשר קיימת חשיבות ציבורית בפעילות שבהקשרה מתבקשת החסות, וכאשר מתן החסות עולה בקנה אחד עם המדיניות הממשלתית הנוגעת בדבר. אם מדובר בחסות לגוף מסחרי - הדבר אינו מותר.

 

המקרים המעוררים קושי משפטי פוטנציאלי נוצרים כאשר קיים חשש לניגוד עניינים, לפגיעה בתדמית השירות הציבורי, לפגיעה בשוויון או להתנהלות במשוא פנים. באירועים כאלה, מבהיר מנדלבליט, מתן החסות ייעשה במקרים חריגים בלבד ובכפוף לבחינה ולחוות דעת מנומקת של היועצים המשפטיים של המשרדים. "על חוות הדעת לבחון, בין היתר, האם בנסיבות העניין התועלת המסחרית מהפעילות הינה אגבית, ופחותה באופן ניכר ביחס לחשיבות הציבורית המיוחדת הקיימת במתן החסות על ידי עובד הציבור, והכל, כמובן, בכפוף לבחינת מכלול נסיבות העניין".

 

באיסור הדומה שהופנה לח"כים מציין היועץ המשפטי לכנסת כי מטרת הפרסומים, כך נראה, היא להאדיר את חברת היח"צ המדוברת ולשדר ללקוחותיה הפוטנציאליים כי היא "מקושרת" ונמצאת ביחסי קרבה לשרים ולחברי כנסת. כך מסמנת החברה כי למי שרוצה לקדם עניינים מול גופי השלטון יהיה כדאי להיעזר בשירותיה.

 

"בדיוק מסיבה זו נטילת חלק באירועים מסוג זה, שכל מטרתם קידום ושיווק של עסקים פרטיים באמצעותם של שרים וחברי כנסת - אסורה", נכתב בהנחיה. "אבקש לרענן אפוא את האיסור על השתתפות חברי הכנסת באירועים מסוג זה, ולהתריע כי השתתפות שכזו עלולה לעלות כדי הפרה של כללי האתיקה של חברי הכנסת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יריב כץ
אביחי מנדלבליט
צילום: יריב כץ
מומלצים