שתף קטע נבחר

אושר סופית: חופשת הלידה הוארכה, הטבה גם לאבות

הח"כים אישרו פה אחד: חופשת הלידה תגדל בשבוע ל-15 שבועות, והאב זכאי לשבוע חופש על חשבון השבוע הנוסף של האם. יוזמת הצעת החוק ח"כ רחל עזריה: "הרפורמה מהווה בשורה לתא המשפחתי בישראל"

האב זכאי לשבוע חופש (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
האב זכאי לשבוע חופש(צילום: shutterstock)
 

חופשת הלידה הוארכה, וגם האבות קיבלו הטבה: מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית הצעת חוק לשינויים בהסדר תקופת הלידה וההורות. נקבע כי התקופה שבגינה משולמים דמי לידה תגדל בשבוע - מ-14 שבועות ל-15. בנוסף נקבע כי האב יוכל לקחת שבוע חופש במהלך תקופת הלידה של בת זוגו, ובמקביל אליה - אם היא ויתרה על תשלום דמי הלידה בעד השבוע ה-15 בחופשת הלידה שלה. במצב כזה בת הזוג תהיה רשאית לשוב לעבודתה או לשהות בחופשה ללא תשלום - לפי בחירתה.

 

הצעת החוק, שיזמה ח"כ רחל עזריה (כולנו) ושאליה הוצמדה גם הצעה של ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת), קבעה גם כי אב יוכל להחליף את האם בתקופת הלידה וההורות לתקופה של שבוע אחד ויותר, בשונה מהמצב כיום לפיו אב יכול להחליף את האם לשלושה שבועות לפחות. בקריאה השלישית תמכו 46 חברי כנסת, ללא מתנגדים.

 

 

 

 

"תוספת לתקופת הלידה וההורות תעניק לתינוק מעבר קל יותר למוסדות לגיל הרך ותחושת ביטחון", נכתב בדברי ההסבר להצעת החוק. "כמו כן, הארכת תקופת הלידה וההורות תצמצם את מספר המקרים בהם נשים פורשות מהעבודה בשל קשיים במציאת סידור מניח את הדעת לתינוק".

 

בהמשך נכתב כי הצעת החוק מעודדות את האבות לקחת הפסקה מעבודתם ובכך לאפשר להם להקדיש זמן למשפחתם וליהנות מגידול ילדיהם. "כך נוכל לייצר תודעה ומציאות שיתופית יותר בתא המשפחתי, לשנות את היחס לנשים בגיל הפריון בשוק העבודה ליחס שוויוני, לקדם תעסוקת נשים ואת מעמדן בשוק העבודה ולהפוך את האבות לחלק אינטגרלי ממעגל ההורות באמצעות יצירת הורות שיוונית דה פקטו", נכתב.

 

יו"ר ועדת הרפורמות ויוזמת ההצעה ח"כ עזריה: "הרפורמה פורצת דרך ומהווה בשורה של ממש לתא המשפחתי בישראל. מרגע ששר האוצר משה כחלון הקצה לכך תקציב, היה חשוב להעביר את החוק כמה שיותר מהר כדי שהאימהות והמשפחות יוכלו ליהנות משבוע נוסף, והחוק חל על כל מי שילדה החל מ-1 בינואר. הארכת חופשת הלידה והאפשרות לאבות לקחת חלק בתקופה הזו במקביל זה שינוי היסטורי. אנחנו דואגים כאן להורים לילדים קטנים, אוכלוסייה שאינה מיוצגת מספיק בכנסת. הרפורמה תאפשר יותר זמן לתינוק עם הוריו ותהווה תמיכה חיונית למשפחה בתקופה הרגישה שלאחר הלידה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים