שתף קטע נבחר

הרב לוינשטיין זומן לשימוע: "השתלחויותיו פוגעות פגיעה קשה בצה"ל"

מנכ"ל משרד הביטחון שיגר לראשי ישיבת ההסדר בני דוד מכתב ובו הוא מזמן את ראש המכינה הקדם צבאית בעלי לשימוע, זאת לאחר שלא נענה לדרישת שר הביטחון ליברמן להתפטר בשל אמירותיו נגד נשים בצה"ל. במכתב מפורטות סנקציות אפשריות שיינקטו נגד המוסדות בעלי

מנכ"ל משרד הביטחון, אלוף במיל' אודי אדם, שיגר היום (ד') מכתב זימון לשימוע לראש המכינה הקדם צבאית בעלי הרב יגאל לוינשטיין. במכתב, שמוען גם לרב אלי סדן מייסד מכינת עלי ושותפו של לוינשטיין, נכתב כי "בכוונת שר הביטחון להסיר את ישיבות ההסדר בעלי מרשימת ישיבות ההסדר המוכרות, זאת אלא אם יימסר לשר הביטחון, כי פעילותו של הרב יגאל לוינשטיין בישיבת ההסדר, כרב, מורה ומחנך תופסק לאלתר".

 

לקריאת המכתב - הקליקו

   

במכתב שהפיץ המנכ"ל אדם נחשפה חבילת הסנקציות שמתכנן שר הביטחון אביגדור ליברמן אם דרישתו לא תיענה: "בכוונת שר הביטחון לבטל את ההבחנה הנהוגה היום בין מוסדות בני דוד עלי לבין המכינות הקדם צבאיות האחרות בעניין אי ההגבלה של המכינה במכסות דחיית שירות לחניכים בשנה ב' ובמכסות המעבר של החניכים בתוך מוסדות עלי ולמוסדות אחרים, בשל הפגיעה בשוויון אל מול כלל המכינות הקדם צבאיות המוכרות בעניין זה".בלשכת ליברמן סירבו להגיד אם סנקציות אלה יוטלו בכל מקרה על מוסדותיו של לוינשטיין או רק אם לא יתפטר.

שר הביטחון ליברמן והרב לוינשטיין. אולטימטום (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
שר הביטחון ליברמן והרב לוינשטיין. אולטימטום(צילום: מוטי קמחי)

עוד נכתב כי "הן בתכתובות קודמות והן בשיחות שקוימו עמכם, ההשתלחויות הקשות, החוזרות ונשנות, של הרב יגאל לוינשטיין, נגד נשים המשרתות בצה"ל ונגד אוכלוסיות אחרות של משרתים, פוגעות פגיעה קשה בצה"ל ובאוכלוסיות המשרתות בו, בערכי צה"ל ומדינת ישראל וכן בסמכות מפקדי צה"ל, בלכידות השירות ובפיקוד על המשרתים.

 

"הכללתו של הרב לוינשטיין בסגל ישיבת ההסדר, מעלה חשש, כי חניכי הישיבה, שכידוע הינם חיילי צה"ל בשירות משולב, נחשפים לדעות האמורות הפוגמות במטרות הלימודים בישיבת ההסדר ובתכנית הלימודים שלה, אשר אמורה לחנך לשירות ערכי ומלא בצה"ל וכיבוד הפיקוד של צה"ל וכלל המשרתים בו.

 

"התכנים שהובאו על ידי הרב לוינשטיין בהשתלחויותיו האמורות בצה"ל ובמשרתים בו, אינם דברים ששר הביטחון ומערכת הביטחון סבורים כי על תלמידי ישיבת הסדר ותלמידי המכינה הקדם צבאית לשמוע במסגרת לימודיהם, לא מבחינת תוכנם ולא מבחינת סגנונם.

 

"כידוע, בשל התבטאויות הרב לוינשטיין לפני מספר חודשים, ערכתי עמו שיחת בירור, שבה השתתפת, ולמרות זאת, בשבועות האחרונים התוועדנו להמשך ההתנהגות האמורה ואף ביתר שאת ולגבי אוכלוסיות נוספות. לפני כשבוע, ובעקבות ההתבטאויות האמורות, פנה השר לרב לוינשטיין ודרש את התנצלותו ועזיבת תפקידיו במוסדות עלי, אולם עד כה, בחר הרב שלא לעשות כן".

 

מנכ"ל משרד הביטחון כתב עוד: "נתבקשתי על ידי שר הביטחון להזמינך לשימוע בפנינו בטרם קבלת החלטה בסוגיות האמורות, על מנת שתוכל להשמיע טענותיך ועמדותיך בעניין". השימוע יתקיים ביום חמישי הבא.

 

ממכינת בני דוד נמסר: "כמי שמחנכים את תלמידיהם על חשיבות חופש הביטוי לא נשתף פעולה עם שום ניסיון לפגוע בחופש הביטוי של רבני, תלמידי ובוגרי בני דוד. בנוגע לתלמידי ההסדר, הרב לוינשטיין אינו מלמד בישיבת ההסדר".

 

ההרצאה שעוררה את הסערה

הרב לוינשטיין לעג בהרצאה לתלמידים לקראת גיוס לחיילות הקרביות, הגדיר נשים כאלה כ"לא חמות" ותהה מי יסכים להתחתן איתן. לוינשטיין, רב ומחנך בולט ומשפיע הציונות הדתית, עורר סערה גם בקיץ האחרון אחרי חשיפת "נאום הסוטים" שבו תקף את הקהילה הלה"טבית. הוא מרבה לעסוק ביחסים שבין דת לצבא ועומד בראש אחד המוסדות היוקרתיים הפועלים בנושא זה.

 

לוינשטיין התמקד בהרצאתו בגיוסן של בוגרות החינוך הדתי - תופעה מתחזקת שמדאיגה רבנים בחוגים השמרניים במגזר. "הנשים שלנו קדושות וצנועות", אמר לתלמידים. "זה אומר שאישה לא יכולה לעבוד? שתעבוד מה שהיא רוצה. אבל מה המשימה (שלה, ק"נ)? אומרת הגמרא: לבנות את הדור הבא. זה מוטל עליהן. רק הנשים הקדושות שלנו יודעות לעשות את זה. מה היא תהיה, מפקדת פלוגה? זו שאלה של שיגעון, זה שייך לבית משוגעים".

 

בהמשך הוסיף: "עזבו את החילונים - זה ילדה דתית. שיגעו לנו את הילדות, מגייסים לנו אותן לצבא. הן נכנסות יהודיות - הן לא יהודיות בקצה, לא במובן הגנטי. כל מערכת הערכים שלהן תשתבש, סדרי עדיפויות, בית-קריירה, ישגעו את כולם. אנחנו לא מוכנים, אסור להסכים לזה".

 

קובי נחשוני השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
השר ליברמן והרב לוינשטיין
צילום: מוטי קמחי
מומלצים