שתף קטע נבחר

יחסי דת-צבא: איזנקוט נועד עם רבנים בכירים

הרמטכ"ל, הרב הצבאי וקצינים בכירים נועדו במשך שלוש שעות עם בכירים בהנהגת הציונות הדתית. ברקע: העימות החריף בין שר הביטחון ליברמן לרב לוינשטיין שהתבטא נגד שירות נשים. "ידיעות אחרונות" מפרסם הבוקר כי איזנקוט הודיע לרבנים על הכוונה לבצע הפרדה בין בנים לבנות בבה"ד 1

הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט(צילום: אוהד צויגנברג)

הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט נועד אמש (יום ד') בקריה במשך שלוש שעות עם 16 רבנים ודן עמם במתח ששורר בתקופה האחרונה בין המגזר הדתי לצה"ל, מתח שהגיע לשיאו בעימות החריף בין שר הביטחון אביגדור ליברמן וראש המכינה הקדם צבאית בעלי הרב יגאל לוינשטיין שהתבטא נגד שירות נשים.

 

200 קצינים בעד הרב לוינשטיין: "טובת צה"ל לנגד עיניו"

 

פקודת השירות המשותף החדשה, שבעטיה צף הכעס במגזר הדתי, לא השתנתה. בתוך כך, "ידיעות אחרונות" מפרסם הבוקר כי איזנקוט החליט שהחל מהקיץ הקרוב תהיה הפרדה בבה"ד 1. איזנקוט אמר לרבנים כי הלוחמות מהפלוגות המעורבות בגדוד "גפן" יועברו להשלמה חילית בבסיס אחר. במקביל, כבר בחודש הבא יוקמו בגדודים "להב" ו"נחשון" של בית הספר לקצינים פלוגות מגדריות – כלומר בנים בנפרד ובנות בנפרד.

 

בצה"ל אומרים שמדובר בחלק ממהלך כולל של העברת כלל הגדודים המעורבים, שאחראים על הגנת הגבולות, למערך האיסוף הקרבי שכולל את מערך התצפיתניות על גדודיו השונים בפיקודי הדרום המרכז והצפון, ושאין מדובר בהחלטה שנולדה בעקבות המתיחות האחרונה בין הרבנים לבין צמרת צה"ל. כיום רק בנות לוחמות בודדות נמצאות בפלוגות מעורבות בגדוד גפן.

 

שינוי משמעותי צפוי גם בשני הגדודים הנוספים בבה"ד 1, להב ונחשון, שבהם כבר מהחודש הבא ייפתחו פלוגות מגדריות על טהרת נשים, או גברים. מי שהנושא אינו מפריע לו, יוכל להמשיך ולשרת בפלוגה מעורבת.

 

בצה"ל ציינו הבוקר כי כי עירוב הצוערים והצוערות בגדודים המעורבים, דוגמת קרקל, יימשך גם בעתיד: תחילה בשלב הבסיסי של הקורס בבה"ד 1 והחל מהקיץ הקרוב גם בשלב ההשלמה, שיועבר מהבה"ד לבסיס ההכשרות החדש של מערך הגבולות שמוקם בחודשים אלה בערבה, כך שצוערות קרקל, ברדלס, אריות הירדן ו-47, ימשיכו לעבור את הקורס יחד עם הצוערים. עוד ציינו בצבא כי צוערות מיחידות מעורבות אחרות, למשל מחיל התותחנים, ימשיכו אף הן בקורס הקצינים יחד עם צוערים, כשהשינוי יהיה במתן אפשרות לצוערים, דתיים או חרד"ליים, לבקש לשרת בפלוגת צוערים בלבד.

 

הפגישה הוגדרה על ידי כמה מהרבנים כטובה אך מורכבת. הרבנים, המייצגים את שלל הגוונים בציונות הדתית, ביטאו מצוקה ששמעו מחיילים דתיים. הם התרשמו לטובה מדברי הרמטכ"ל, אך חלקם חשו כי יש פער בין רוח דבריו למציאות בשטח.

 

הרב מאיר נהוראי, יו"ר ארגון רבני ורבניות "בית הלל" שהשתתף בפגישה, אמר: "מצאתי רמטכ"ל קשוב ומשתף, שמבין את המורכבות והפערים שיש בין הפקודה לבין המציאות בשטח. הפגישה הזרימה אנרגיות נוספות לשיתוף פעולה והקשבה בעתיד".

 

כדי ליצור אווירה חיובית, הביאו הרבנים לפגישה מאה מנות של מאכלים יהודיים מסורתיים ממזרח אירופה - פשטידת אטריות ("קוגל"), דג מלוח ("הערינג"), גרגירי חומוס מבושלים ("ארבעס") ועוד.

שר הביטחון ליברמן והרב לוינשטיין (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
שר הביטחון ליברמן והרב לוינשטיין(צילום: מוטי קמחי)
 

בפגישה השתתפו הרב דרוקמן, מולי יסלזון, הרב שמואל הבר, אליעזר דויטש, הרב יהושע מגנס, הרב חננאל אתרוג, משה גוטמן, הרב אלי סדן (שותפו של הרב יגאל לוינשטין בראשות המכינה בעלי), הרב חיים ברוך, אסף שור, הרבנית מיכל נגן, הרב אהד טהר לב, הרב יהודה גלעד, הרב מאיר נהוראי, הרב עמיחי גורדין והרב מלמד.

 

הרבנים נגן וטהר-לב הם ראשי מוסדות המכשירים בנות דתיות לשירות בצה"ל, זאת בניגוד לעמדת רוב הרבנים שישבו איתם בפגישה.

 

כמה שעות לפני הפגישה, שיגר מנכ"ל משרד הביטחון מכתב לראשי ישיבת ההסדר בני דוד מכתב ובו הוא מזמן את ראש המכינה הקדם צבאית בעלי לשימוע, זאת לאחר שלא נענה לדרישת ליברמן להתפטר בשל אמירותיו. במכתב מפורטות סנקציות אפשריות שיינקטו נגד המוסדות בעלי.

 

לצד הרמטכ"ל היו בפגישה הרב הצבאי הראשי תא"ל אייל קרים, אלוף מוטי אלמוז, קצין מילואים ראשי הושע בן שלום וקצינים בכירים נוספים.

פורסם לראשונה 22/03/2017 23:57

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
הרמטכ"ל גדי איזנקוט
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים