שתף קטע נבחר

תחרות בבי"ס חרדי: כרזות בעד השתמטות מצה"ל

תלונות הועברו למשרד החינוך לאחר שבמודעה שנתלתה בבית הספר החרדי "בית יעקב" בטבריה, התבקשו תלמידות להכין שלטי מחאה "לעידוד בחורי ישיבות שאינם מתייצבים בלשכת הגיוס". ח"כ עודד פורר דורש מהשר בנט לנקוט צעדים נגד המוסד. ח"כ סמוטריץ' על השירות המשותף: "על הנוער הדתי לדלג על הגיוס"

 

 

המודעה בבית הספר הדתי "בנות יעקב" ()
המודעה בבית הספר הדתי "בנות יעקב"

 ילדות, היום נעצב כרזות בעד ההשתמטות מצה"ל: תלונות הועברו למשרד החינוך לאחר שבית הספר החרדי לבנות "בית יעקב" בטבריה הזמין את תלמידותיו להשתתף בתחרות נושאת פרסים, לעידוד תלמידי הישיבה העריקים המתעלמים מצווי ההתייצבות לצבא.

 

מנהיג "הפלג הירושלמי" של הזרם הליטאי, הרב שמואל אוירבך, הורה בעבר להחרים את צה"ל בעקבות "חוק הגיוס" ולהימנע מהגעה ללשכות הגיוס, אף לשם הסדרת הפטור משירות. ההוראה ניתנה בעקבות מעצר התלמידים שצייתו לו וההפגנות הסוערות למען העריקים. כעת ביקשה הנהלת בית הספר מהבנות להשתתף גם הן במאבק ולהכין כרזות תמיכה במשתמטים מהגיוס.

הפגנת חרדים במחאה על מעצר עריקים (צילום: ברק פכטר) (צילום: ברק פכטר)
הפגנת חרדים במחאה על מעצר עריקים(צילום: ברק פכטר)

 

 

במודעה שנתלתה בבית הספר נכתב: "תלמידה יקרה, בואי ותרמי את חלקך למחאה על ידי הכנת שלט. ניתן להכין שלט מחאה או שלטי עידוד לבחורי הישיבות מקדשי שם שמים, שאינם מתייצבים בלשכת הגיוס. מבין הכרזות ייבחרו כרזות נבחרות והן תזכנה את שולחותיהן בפרס. הזדרזי והשתתפי במחאה!". מנהלת בית הספר, רוחמה פישר, היא בת דודו של הרב אוירבך.

 

בעקבות כך דרש ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו), משר החינוך נפתלי בנט לנקוט בצעדים משמעתיים מיידים נגד המוסד, שלטענתו קיים גם תפילות מיוחדות למען החרדים העצורים ואסף תרומות כספיות מהבנות למימון המאבק. לדבריו, "חומרת הדברים ועצם עריכת תחרות שמטרתה להגביר ולעודד את תופעת סרבני הגיוס, מהווה עוד צעד במדרון החלקלק של פגיעה במדינת ישראל, בסמליה ובחוקיה".

 

פורר הוסיף במכתבו לשר בנט: "העובדה כי הפעילות הנ"ל נעשתה על ידי הדמות הבכירה במוסד הלימודי, שנהנה מתקציבי ומכספי משלם המיסים הישראלי, מקוממת עוד יותר. בית הספר לבנות 'בית יעקב' בטבריה מתוקצב על ידי משרד החינוך ולא ייתכן כי ימשיך בפעילות מתריסה זו".

 

ממשרד החינוך טרם התקבלה תגובה.

 

ובינתיים, יממה לאחר פגישת הגישור בין הרמטכ"ל לרבני הציונות הדתית – נשמעת קריאה ראשונה להשתמטות על רקע שילוב הנשים בצה"ל: ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) קורא לצעירי המגזר שלא להתגייס לצבא עד שתתוקן פקודה השירות המשותף לשביעות רצון הרבנים.

 

במאמר שפרסם בעיתון הימין "בשבע", כתב סמוטריץ': "הדרך לעצור את הטרור שמפעילים ארגוני המגדר על הצבא היא יצירת לחץ נגדי: הנוער הדתי ידלג על מחזורי הגיוס עד שיתאפשר לו שירות בתנאים הולמים. צה"ל זקוק לשקט ולכוח אדם. אם הוא יבין שמול החשש מהטרור שיפעילו נגדו ארגוני המגדר ותומכיהם, גם אנחנו יודעים לייצר לו בלגן וכאב ראש - תיווצר משוואה אחרת. יותר מזה, אם הישיבות והמכינות ישאירו את תלמידיהן עוד כמה חודשים כדי לחזק את לימוד התורה, וידלגו על מחזור גיוס אחד, הצבא ישאל את עצמו מה עדיף לו - לוחמים איכותיים ובעלי מוטיבציה או שירותים משותפים בבה"ד 1.

 

"נכון להיום, בגלל שאנחנו באמת אידיאליסטים שתמיד מתנדבים בלי לעשות חשבון, צה"ל לא עומד בפני הברירה הזו. הוא יכול להרשות לעצמו לרמוס כל דבר שבקדושה, כשהוא יודע שהחבר'ה שלנו יתייצבו בבקו"ם בהמוניהם. הוא צריך להבין שזה לא יעבוד יותר. המוטיבציה הגבוהה לשירות היא לא משהו שבא לבד, אלא משהו שמחנכים אליו אצלנו שנים רבות, וזה יכול לעבוד גם בכיוון ההפוך. אם לא נעשה את זה עכשיו, עלול לבוא יום שבו צה"ל ישנה את פניו, ומעבר לסכנה הביטחונית שיש בכך, חיילים דתיים פשוט לא יוכלו לשרת בו. ביטולה הוא קיומה. סותר על מנת לבנות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
בובת חייל חרדי שנתלתה בירושלים
צילום: רויטרס
מומלצים