שתף קטע נבחר

השר לשעבר אברהם שריר הלך לעולמו

שריר מילא תפקידים דיפלומטיים ופוליטיים, עד שמונה לשר התיירות ושר המשפטים בממשלת שמיר. שמו ייזכר בהיסטוריה דווקא בהקשר ל"תרגיל המסריח" של 1990, כשהיה לח"כ ה-61 שהבטיח לפרס את ראשות הממשלה, אך לבסוף התוכנית כשלה

 

אברהם שריר. בן 84 במותו (צילום: צביקה טישלר) (צילום: צביקה טישלר)
אברהם שריר. בן 84 במותו(צילום: צביקה טישלר)

השר לשעבר, אברהם שריר, הלך הלילה (יום ו') לעולמו בבית החולים איכילוב בתל אביב והוא בן 84. שריר כיהן כשר המשפטים וכשר התיירות בשנות ה-80' של המאה הקודמת. הוא הותיר אחריו ארבעה ילדים ותשעה נכדים.

 

שריר היה גורם מרכזי במה שזכה לכינוי ה"תרגיל המסריח". במרס 1990 ניסה פרס להקים ממשלה, לאחר הפלת ממשלת האחדות שבראשה עמד שמיר: מנהיגה הרוחני של ש"ס, הרב עובדיה יוסף, הכריז שמפלגתו לא תצטרף לממשלה בראשות המערך ולכן פרס "נתקע" עם 60 חברי כנסת שתמכו בו והיה עליו לצרף עוד אחד. הח"כ ה-61 היה בסופו של דבר אברהם שריר, שפרש עם יצחק מודעי מהליכוד. לאחר מכן קרא לו שמיר "אברשה, חזור הביתה".

 

ממשלה בראשות פרס לא הוקמה בסופו של דבר, כיוון ששני חברי כנסת מאגודת ישראל לא הופיעו להצבעה שהייתה אמורה להתקיים. שריר המשיך לכהן כחבר כנסת עד תום תקופת הכנסת ה-12 ב-1992.

 

שריר נולד בתל-אביב בסוף שנת 1932 ולמד בתיכון חדש בעיר. הוא למד משפטים באוניברסיטה העברית בירושלים והוסמך כעורך דין.

 

את פעילותו הציבורית החל בגיל צעיר. בין השנים 1954 ל-1964 הוא היה מזכיר סיעת הציונים-הכלליים בכנסת. לאחר מכן כיהן במשך שלוש שנים כמנהל המחלקה הכלכלית של הסוכנות היהודית בארצות-הברית. 

עם ראש הממשלה יצחק שמיר, והשופט מאיר שמגר (צילום: מיכאל קרמר) (צילום: מיכאל קרמר)
עם ראש הממשלה יצחק שמיר, והשופט מאיר שמגר(צילום: מיכאל קרמר)

1988: לצד שושנה ארבלי אלמוזלינו (צילום: יעקב סער, לע"מ) (צילום: יעקב סער, לע
1988: לצד שושנה ארבלי אלמוזלינו(צילום: יעקב סער, לע"מ)

בשנת 1967 עבר לתפקיד מנהל לשכת התאום של הארגונים הכלכליים של המעסיקים בישראל ושלוש שנים לאחר מכן התמנה לקונסול כלכלי של ישראל באטלנטה וקונסול כללי במערב ארצות-הברית. ב-1974 חזר לארץ והתמנה למזכיר הכללי של המפלגה הליברלית - שהתמודדה לכנסת בתוך סיעת הליכוד.

 

ב-1977 נבחר לראשונה לכנסת והיה ליו"ר סיעת הליכוד בכנסת. לאחר הבחירות ב-1981 מונה לשר התיירות בממשלת בגין, תפקיד שבו המשיך להחזיק גם לאחר התפטרות בגין והקמת ממשלת חדשה על-ידי יצחק שמיר.

 

ב-1984, כשהוקמה ממשלת האחדות הלאומית, המשיך שריר לאחר כשר התיירות. לקראת תום תקופת הרוטציה של שמעון פרס כראש הממשלה - הוא קודם לתפקיד שר המשפטים. בשנתיים שבהן כיהן שמיר כראש ממשלת האחדות, היה שריר שר המשפטים ושר התיירות.

 

בהכנת הידיעה השתתף רותם אליזרע
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מיכאל קרמר
אברהם שריר. בן 84 במותו
צילום: מיכאל קרמר
מומלצים