שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  נקמת המיליציה באפריקה: הרגו 42 שוטרים וערפו ראשיהם

  אנשי מיליציה ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו תקפו את השוטרים כנקמה על הרג המנהיג שלהם בשנה שעברה. בעימותים האלימים בין הצדדים מאז אוגוסט נהרגו יותר מ-400 בני אדם ו-200 אלף נעקרו מבתיהם

  כאוס והרג במדינה האפריקנית: ארגון מיליציה ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו הציב בסוף השבוע מארב לשוטרים מקומיים, הרג 42 מהם וערף את ראשיהם.

   

  עוד חדשות מעניינות מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ  

   

  חברי מיליציית "קאמווינה נסאפו" ביצעו ביום שישי את התקיפה הקטלנית בין הערים צ'יקאפה וקאנאנגה שבמרכז פרוביניציית קסאי. נשיא האסיפה בפרובינציה, פרנסואה קלאמבה, אמר שאנשי המיליציה שחררו שישה שוטרים שהוחזקו כבני ערובה משום שדיברו בשפת צ'ילובה המקומית.

   

  עימותים קשים עם המיליציות החמושות. חיילים מצבא הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  עימותים קשים עם המיליציות החמושות. חיילים מצבא הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו(צילום: AFP)
  מושל פרובינציית קסאי, אלכסיס נקאנדה מיופומפה, אמר שהמשטרה המקומית פתחה בחקירת האירוע.

   

  האו"ם מצא עשרות קברי אחים

  האלימות הקשה בפרובינציית קסאי פרצה בחודש אוגוסט 2016 לאחר שכוחות הביטחון הרגו את מנהיג מיליציית "קאמווינה נסאפו". מאז נהרגו יותר מ-400 בני אדם בעימותים בין הצדדים ויותר מ-200 אלף בני אדם נעקרו מבתיהם. כך לפי נתוני האו"ם.

   

  האו"ם מסר לפני כמה ימים כי מאז חודש ינואר מצא עשרות קברי אחים בשלושה מחוזות בפרוביניציית קסאי.

   

  מומחים של האו"ם, בהם אמריקני ושבדי נעלמו לפני שבועיים במדינה האפריקנית (צילום: AP) (צילום: AP)
  מומחים של האו"ם, בהם אמריקני ושבדי נעלמו לפני שבועיים במדינה האפריקנית (צילום: AP)
  ארגון זכויות האדם הבינלאומי Human Rights Watch מסר כי על אף שהאלימות הנוכחית ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו קשורה למאבקי כוח מקומיים, היא גם קשורה ללא ספק למשבר הפוליטי במדינה האפריקנית.

   

  הבחירות לנשיאות עדיין מתעכבות

  הזעם הציבורי ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו הולך וגובר בשל העיכוב המתמשך בקיום הבחירות לנשיאות המדינה. עשרות בני אדם נהרגו בחודש דצמבר במהלך מחאת האופוזיציה הגדולה נגד החלטתו של הנשיא ג'וזף קאבילה להישאר בכיסאו מעבר גם לאחר מועד סיום כהונתו. מפלגת השלטון ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו והאופוזיציה הגיעו להסכם לערוך בחירות עד סוף השנה - ללא קאבילה כמועמד לנשיאות - אולם הסכם זה שברירי ביותר ובאו"ם דורשים מהצדדים במדינה ליישם אותו.

   

  לפי ארגון Human Rights Watch, כוחות הביטחון הקונגולזיים נודעו בתמיכתם במנהיגים מקומיים שנתפשים כנאמנים לקאבילה. מנגד, ארגוני המיליציה תומכים במנהיגים שמזוהים עם האופוזיציה.

   

   (צילום: AP) (צילום: AP)
  (צילום: AP)

  ארגוני המיליציה ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו גייסו לשורותיהם כמות גדולה של ילדים-חיילים ולפי ארגון Human Rights Watch ביצעו באחרונה תקיפות נגד כוחות הביטחון ובנייני ממשלה בפרובינציות קסאי, קסאי מרכז, קסאי המזרחית, סאנקורו ולומאמי.

   

  ארגון זכויות האדם הבינלאומי קרא לממשלת הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו לשתף פעולה עם מאמצי האו"ם לאתר מומחים של האו"ם, בהם אמריקני ושבדי, שנעדרים בפרובינציית קסאי במשך קרוב לשבועיים. כוח שמירת השלום של האו"ם בקונגו מסר שתנועותיו באזור הוגבלו על ידי כוחות הביטחון בקאנאנגה, בירת פרובינציית קסאי מרכז.

   

  מייקל שארפ מארצות הברית, זיידה קטלאן משבדיה, המתורגמן המקומי בטו צינטלה, נהג הרכב המקומי אייזק קובואיי ועוד שני אופנוענים נעלמו ב-12 במרס בכפר מרוחק בקאנאנגה בעת שחקרו הפרות זכויות אדם חמורות רבות באזור מצד הצבא הקונגולזי וכוחות המיליציה המקומיים. מדובר בפעם הראשונה שבה מומחים של האו"ם נעלמים במדינה האפריקנית. "צוות האו"ם הנעדר משקף תמונה גדולה יותר של אלימות והתעללות באזור קסאי", מסרה אידה סוייר מנהלת אזור מרכז אפריקה בארגון Human Rights Watch. סויר גם קראה למועצת זכויות האדם של האו"ם לפתוח בחקירת הפרת זכויות האדם ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו.

   

  כמה אזורים בקונגו, בייחוד במזרח המדינה, חוו במשך יותר משני עשורים אלימות קשה מאז רצח העם ברואנדה שהביא לכניסת מיליציות חמושות - מקומיות וזרות - שמנסות להשיג שליטה על האזור עתיר משאבי הטבע.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: AFP
  כוחות הביטחון מזוהים עם נאמני הנשיא קאבילה
  צילום: AFP
  מומלצים