שתף קטע נבחר

מאות אנשי תכנון פנו לנתניהו: "די להריסת בתי ערבים"

יותר מ-350 אדריכלים, מהנדסים, מתכננים ואנשי אקדמיה שלחו מכתב לראש הממשלה נתניהו, שבו הם מוחים על ה"אפליה המתמשכת של האוכלוסייה הערבית בתחום התכנון". תושב קלנסווה: "אני לא ישן בלילה מפחד שיגיעו ויהרסו את הבית שלי"

 

 

 

יותר מ-350 אנשי אקדמיה, אדריכלים, מהנדסים ומתכננים, שלחו באחרונה מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו, שבו הם מוחים על ה"אפליה המתמשכת של האוכלוסייה הערבית בתחום התכנון". בין השאר, חתומים על המכתב דיקן הפקולטה לאדריכלות בבצלאל ופרופסורים מהאוניברסיטאות בן-גוריון וחיפה.

 

במכתב שנשלח לראש הממשלה נכתב כי "צמיחת האוכלוסייה, לצד מחסור בתוכניות מתאר מאושרות בערים ובכפרים הערביים, דחקו את האוכלוסייה לבנייה ללא היתר בהיקפים גדולים". כמו כן נכתב ש"הריסת המבנים מנוגדת למוסר ולזכויות אזרח בסיסיות".

 

 

הריסת בית שנבנה באופן לא-חוקי בקלנסווה  ()
הריסת בית שנבנה באופן לא-חוקי בקלנסווה

 

 

 

איסמעיל ואויה מקלנסווה. "תפסיקו את האפליה ותנו לנו להתקדם" ()
איסמעיל ואויה מקלנסווה. "תפסיקו את האפליה ותנו לנו להתקדם"

מוחמד עודה ואשתו. "אין לנו לאיפה ללכת, אם הורסים נישאר בכבישים" ()
מוחמד עודה ואשתו. "אין לנו לאיפה ללכת, אם הורסים נישאר בכבישים"

ראש העיר קלנסווה, עבד אלבאסט סלאמה, אמר לאולפן ynet: "אנחנו לא אומרים שאין בנייה לא חוקית, אלא שיש בנייה בלי היתרים. לדעתי כל מי שבונה על אדמתו והרכוש שלו, עם טאבו, זה חוקי למהדרין, אבל היתרים אנחנו אמורים לקבל מהמדינה, מהמוסדות ששייכים לה. יש אפליה של הערבים בישראל. מחפשים אותם, אין תכנון ערים, אין עבודה מסודרת, ולכן הם בונים ללא היתרים. אנחנו לא חובבי בנייה בלתי חוקית, אנחנו תומכים בחוק, אבל החוק נוצר ונולד בשביל שרת את התושבים ולא משנה מי הם, לא לחנוק אותם. החוק בא אך ורק לעשות סדר, ואנחנו בעד סדר".

 

סלאמה טוען כי חל עיכוב בתוכניות מתאר רבות במגזר הערבי. "בקלנסווה למשל, זה לקח משנת 2000 ועד לפני חודשיים עד שאושרה תוכנית מתאר, שבכלל ערכו אותה בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה ברמלה. יש כאן 23 אלף תושבים ושני-שלישים מהם צעירים, לאיפה הם יילכו? המדינה צודקת מצד אחד לגבי יישום החוק, אבל מצד שני אנחנו במצב קשה מאוד. אצלנו בכל משפחה יש שבע נפשות ויש משפחות עם יותר. איפה הם אמורים לגור?".

 

 

הפגנה נגד מדיניות הממשלה לבנייה במגזר הערבי ()
הפגנה נגד מדיניות הממשלה לבנייה במגזר הערבי

 

במגזר הערבי שוקלים גם להתחיל בשביתת רעב במחאה ()
במגזר הערבי שוקלים גם להתחיל בשביתת רעב במחאה

ראש העיר דוחה את הטענה לפיה במגזר הערבי יש התנגדות לבנייה לגובה. אין לנו בעיה עם זה, אבל צריך להבין שאצל היהודים בונים על אדמות מדינה ומינהל. בונים הרבה דירות לגובה ומתחילים למכור אותן לצעירים. אצלנו בקלנסווה אין לי מ"ר אחד של אדמות מינהל בתחום השיפוט. יש תושבים שאין להם אדמות, ואין להם כסף לקנות. אם המדינה תספק לנו אדמות אז לא תהיה לנו בעיה לבנות".

 

סלאמה התייחס לכך שהממשלה הגבירה לאחרונה את הפיקוח על הבנייה ללא היתרים במגזר הערבי. "אני אומר לממשלה הזו: במקום לחפש קושי ועוול, צריך לחפש דרכים איך למצוא פתרונות, לא לחסום את הפתרונות. אנחנו אזרחי ישראל לכל דבר ועניין, הזרוע המבצעת צריכה לתמוך בנו כמו שתומכים בכולם כאן".

 

אשרף אבו עלי, תושב קלנסווה: "אנחנו לא עבריינים, גם יהודים תומכים בנו. אנו לא נרגע כל עוד אין הוכחות שיש פתרונות להריסת הבתים". מוחמד עודה, תושב העיר שקיבל צו הריסה לביתו: "אני מקווה שהמכתב של האדריכלים יעזור, למרות שכל הצעדים שנעשו עד היום לא עזרו. הממשלה ממשיכה בהריסת בתים ולא מאפשרת לנו לבנות על האדמות שלנו.

 

"נמאס לנו מהכול. כולנו חיים בפחד, לא ישנים בלילה כי מפחדים שהם יגיעו ויהרסו את הבית שלי ועוד בתים נוספים", אומר עודה. "לפני ארבעה חודשים עזבתי את העבודה כדי לשמור על הבית שלי, אין לי חשק לעבוד ולאכול. עדיף שיהרגו אותנו ולא לראות את הבית שלי נהרס. בכל יום שבת אנחנו מפגינים בכניסה לעיר וקוראים להפסיק את ההריסות, כי אין לנו לאיפה ללכת. אם הורסים נישאר בכבישים. עכשיו אנחנו שוקלים לצאת במאבק של שביתת רעב פתוחה ואם יהיו עוד צעדים אנחנו לא נהסס".

 

איסמעיל ואויה תושב קלנסווה שקיבל צו הריסה סיפר: "קניתי חלקת אדמה ובניתי בית לאמא. רק לפני כמה ימים הודיעו לי שהבית אמור להיהרס. עכשיו כולנו מודאגים, הצעד הזה הורס לנו את החיים. עבדנו קשה מאוד עד שהגענו לנקודה הזו. אני לא מבין למה הממשלה מתעקשת לא להרחיב את שטחי השיפוט של קלנסווה. אנחנו אזרחים ויש לנו את הזכות לבנות ולחיות כמו אזרחים במגזר היהודי. תפסיקו את האפליה ותנו לנו להתקדם ולחיות חיים שקטים ללא דאגות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הריסת בית בלתי חוקי בקלנסווה
מומלצים