שתף קטע נבחר

חרדים סימנו את ראש מדור בני הישיבות בצה"ל: "צייד נשמות, יימח שמו"

תחת הכותרת "אלוקים שבור זרוע רשע", הפיצו חרדים מנשר עם קריאה לתפילה למות רס"ן יעקב ראשי, ולומר עליו פרקי תהילים עד "שנינצל במהרה מאותו רשע". שבעה נעצרו בהפגנה בבני ברק, 30 נעצרו הבוקר בצומת מסובים. צה"ל עורך מבצע רחב היקף להחזרת משתמטים ועריקים לשירות

 

 

 

הסתה נגד חיילי צה"ל המעורבים בגיוס החרדים: גורמים קיצונים במגזר החרדי הפיצו הערב (יום א') מנשרים ובהם תפילה למותו של רס"ן יעקב ראשי, ראש מדור בני הישיבות בצבא. בימים האחרונים הם קיימו הפגנות מול ביתו ובית הוריו. הקצין תואר במנשר כ"רשע מרושע, ראש וראשון לציידי הנשמות, אשר בשנאה שפוכה מוסר בחורי ישראל לכלא ומתאמץ באכזריות להאריך מאסריהם".

 

הרקע לפרסום המנשר שקורא למותו של ראש מדור בני ישיבות באכ"א, רס"ן ראשי, הוא זימון לעדות על-ידי הפרקליטות הצבאית במשפטו של אחד העריקים החרדים. בצה"ל הגיבו בחריפות. מדובר צה"ל נמסר כי הצבא "מגנה את ההסתה נגד ראש מדור בני ישיבות בצה״ל הזוכה לגיבוי מלא וימשיך לפעול בשליחות ובמקצועיות כשם שביצע את תפקידו עד כה. הסתה חמורה זו, פרועה ומשתלחת ככל שתהיה לא תרתיע את פעילות צה"ל באכיפת חוק הגיוס".

 

במודעה שפורסמה תחת הכותרת "אלוקים שבור זרוע רשע!", מופיעים שמו הפרטי המלא ושם אמו של ראשי. הציבור נקרא להזכירם ו"לזעוק לבורא עולם" כדי ש"ייתמו חטאים (אנשים חוטאים – ק"נ) מן הארץ. בכל מקום ומקום יתפללו עם הזכרת שמו לדראון", נכתב כביכול בשם "גדולי ההוראה שליט"א" (הרבנים הבכירים) "ויאמרו עליו פרק י' ופרק ק"ט בתהילים על אובדן הרשעים. הקב"ה ישמע שוועתנו שנינצל במהרה מאותו רשע יעקב ראשי - יימח שמו וזכרו". 

 

המנשר שהופץ נגד רס"ן ראשי ()
המנשר שהופץ נגד רס"ן ראשי

 

בפלג הירושלמי מתנערים מהמנשר הספציפי שהופץ נגד ראשי, והוא אכן אופייני יותר לפעילי "העדה החרדית" (קואליציית החצרות החסידיות האנטי-ציוניות שמרכזן במאה שערים). לצד זה יש לציין כי גם בפלג עצמו סימנו את ראשי כמטרה, ומנהיגם, הרב אוירבך, פרסם פסק הלכה הקורא למקד את המאבק בקצינים וחיילים כמותו המעורבים במישרין או בעקיפין בגיוס חרדים לצבא, במיוחד אם הם מעודדים אותו.

 

מעצר של מפגין חרדי, הערב בז'בוטינסקי ברמת גן ()
מעצר של מפגין חרדי, הערב בז'בוטינסקי ברמת גן


כרזות שהניפו המפגינים הערב בציר ז'בוטינסקי (צילום: אבי חי) (צילום: אבי חי)
כרזות שהניפו המפגינים הערב בציר ז'בוטינסקי(צילום: אבי חי)

 

עיתון "הפלס", שופרו הרשמי של אוירבך, אף דיווח הבוקר באהדה על הפגנות שנערכו בסוף השבוע מול ביתו של רס"ן ראשי. הוא תיאר את המאבק בסגנון דומה להפליא לזה שבמנשר שהופץ, אם כי לא כלל בידיעה קריאה למותו. אוירבך הוציא גם פסק הלכה בעניין הקורא ל להוקיע את כל מי שעוסק בשילוב החרדים בצבא ובשירות האזרחי. "כל העוסקים ללכוד נפשות בכל אופן שהוא - הוציאו עצמם במעשיהם מכלל החרדים לדבר ה', ויש להזהיר מפניהם ולמחות נגדם בכל כוח ולגלות קלונם ברבים, לבל יקבלו דריסת רגל במקומותינו, פן ידיחו נפש צאצאינו כדרכי המיסיונרים, שכל תשוקתם לצוד נפשות ולהעבירם על דתם ועל דעתם", נכתב בפסק ההלכה.

 

צה"ל עורך בימים האחרונים מבצע רחב היקף שבמסגרתו הוחזרו לשירות קרוב ל-300 משתמטים ועריקים. מדובר צה"ל נמסר כי "צה"ל פועל באופן שוטף לאכיפת חוק גיוס חובה ומעת לעת מבצע מבצעים מרוכזים להחזרת עריקים ומשתמטים לצה"ל. בימים האחרונים עורך צה"ל מבצע רחב היקף ברחבי הארץ להחזרת מירב המשתמטים משירות חובה ומילואים ובתוכם עריקי צה"ל. לא מתקיימת הבחנה בין אוכלוסיית הנעדרים משירות או מיקוד באוכלוסייה מסוימת, שכן כולם שווים בפניי החוק. צה"ל ימשיך לאכוף את חוק שירות החובה ויאכוף את משתמטי הגיוס, הנפקדים והעריקים".

 

מוקדם יותר חסמו לסירוגין מפגינים חרדים את צומת הרחובות ז'בוטינסקי ובן גוריון בין בני ברק לרמת גן. המשטרה פינתה אותם, ואז חזרו לשבש את התנועה. שבעה מהמפגינים נעצרו כאשר התפרעו וגילו אלימות כלפי שוטרים, בהם אחד המארגנים מהפלג הירושלמי. הם יצאו לרחוב בעקבות קריאה של "הוועדה להצלת עולם התורה", המארגנת את הפגנות הפלג הירושלמי החרדי נגד גיוס לצה"ל, לחסום את ציר התנועה המרכזי הזה. בנוסף, גם כביש 722 לצפון נחסם לתנועה לזמן קצר בצומת התשבי בעקבות הפגנה של כ-10 אנשים, ו-30 מפגינים חרדים נעצרו לאחר שניסו לחסום את צומת מסובים בכביש 4 במחאה על מעצר עריקים מצה"ל. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ההפגנה נגד גיוס חרדים, הערב
מומלצים