שתף קטע נבחר

אלפי חרדים מחו: "עברנו את היטלר, נעבור גם אתכם"

מפגן מחאה ענק של "הפלג הירושלמי": יותר מ-10,000 הפגינו בבירה נגד מעצר תלמידי ישיבות עריקים. "עברנו את פרעה, נעבור גם אתכם", אמר מנחה העצרת. "בצבא מתעללים בחיילים חרדים ומעבירים אותם שבעה מדורי גיהנום"

 

 

מפגן הכוח של "הפלג הירושלמי" : יותר מעשרת אלפים בני אדם השתתפו הערב (יום ג') בירושלים בעצרת המרכזית שמקיימים החרדים הקיצוניים נגד חוק הגיוס, זאת במחאה על מעצרם של תלמידי הישיבות שהתעלמו מצווי הקריאה של הצבא והוגדרו כעריקים. מארגני העצרת תלו ברחבי הארץ מאות אלפי מודעות לקראת ההפגנה וארגנו עשרות אוטובוסים שהסיעו חרדים לבירה. "עברנו את פרעה, עברנו את האינקוויזיציה בספרד, עברנו את היטלר - נעבור גם אתכם", קרא מנחה העצרת והוסיף: "נמלא את בתי הכלא כמו שמילאנו אותם בגלות. מילאנו - אבל נשארנו".

 

בהמשך לגל ההפגנות הסוערות וחסימות הכבישים של הפעילים בשטח בשבועות האחרונים, השתתף באירוע גם מנהיג הפלג הירושלמי, הרב שמואל אוירבך, בהופעה פומבית ראשונה מול חסידיו בסבב העימות הנוכחי שבין החרדים לצבא.

עצרת החרדים בירושלים (צילום: מחאות החרדים) (צילום: מחאות החרדים)
עצרת החרדים בירושלים(צילום: מחאות החרדים)

"דיקטטורים ברחבי העולם" כהגדרת המפגינים (צילום: מחאות החרדים) (צילום: מחאות החרדים)
"דיקטטורים ברחבי העולם" כהגדרת המפגינים(צילום: מחאות החרדים)

 (צילום: עפר מאיר ) (צילום: עפר מאיר )
(צילום: עפר מאיר )

בנאומו השווה הרב אוירבך בין המאבק בחוק הגיוס למלחמה הפיזית והרוחנית של עם ישראל בעמלק: "זו ממש עקירת כל יקר וקדוש. דברים שהם עיקרי התורה, עיקרי האמונה, עיקרי הדת. על זה מסרנו את נפשנו בכל דור ודור. השריפה כבר אחזה בנו ממש. התפקיד שלנו הוא לעמוד על נפשנו ולא להיגרר לשום פשרות והקלות. כבר הגיעו לתוך בתי המדרשות, מנסים לגייס. אוי לנו שכך קרה בימינו. זו הגלות הכי קשה. הדברים הכי קשים שאפשר לתאר. אסור להשלים עם המציאות הזו".

המפגינים הגיעו מצוידים בשלטים עם הכיתוב "התגייסות לצבא השמד - ייהרג ואל יעבור", ו"כן לכלא - לא לצבא". שלט נוסף הציג "דיקטטורים ברחבי העולם" לדברי המפגינים, וכלל את תמונתו של שר הביטחון אביגדור ליברמן לצד סדאם חוסיין, מועמר קדאפי, ג'וזף סטאלין וקים ג'ונג און. מנחה העצרת טען בפני המפגינים - חלקם הגדול תלמידי ישיבות צעירים - כי בצבא "מתעללים" בחיילים החרדים ומעבירים אותם "שבעה מדורי גיהנום". לדבריו, "אלה מחנות כפייה, מחנות שמד!".

 (צילום: עפר מאיר ) (צילום: עפר מאיר )
(צילום: עפר מאיר )

 (צילום: מחאות החרדים) (צילום: מחאות החרדים)
(צילום: מחאות החרדים)

כמו כן, הדובר תקף את מנהיגי הזרם המרכזי של הציבור החרדי, המקבלים את חוק הגיוס, עובדים בשיתוף פעולה עם הצבא ומתנגדים למחאה: "תתביישו לכם, משת"פים נבזים. אפילו בגיהנום אין לכם מקום!". בהמשך הוסיף: "צה"ל הוא הצבא היחיד בעולם שפועל לשנות את האידיאולוגיה של החיילים שלו. אין עוד כזו שפלות בעולם כולו. מטרתו של הצבא היא לשרוף את המורשת ואת טהרת עם ישראל".

 

בהפגנה הוחתמו בחורי ישיבות על ייפוי כוח לפנות בשמם לבית הדין לזכויות האדם בהאג ולהתלונן נגד המדינה, שכביכול כופה עליהם גיוס. "עומדים עלינו לכלותנו! חוטפים ילדים, שמים אותם בכלא!", קראו הנואמים. 

 (צילום: מחאות החרדים) (צילום: מחאות החרדים)
(צילום: מחאות החרדים)

ייפוי הכוח שעליו הוחתמו המשתתפים בהפגנה (צילום: קובי נחשוני) (צילום: קובי נחשוני)
ייפוי הכוח שעליו הוחתמו המשתתפים בהפגנה(צילום: קובי נחשוני)
  

לאחר שבידל את עצמו בשנים האחרונות מהזרם המרכזי של הציבור החרדי, אימץ קו תקיף ובלתי מתפשר בנושא הגיוס והכריז מלחמה נגד צה"ל וחייליו בני המגזר, מקצין כעת הרב אוירבך עוד יותר את עמדותיו. בשבוע שעבר הוא קרא לאנשיו להתמיד במאבק האגרסיבי "עד טיפת הדם האחרונה", והערב הוא כבר חובר לחוגים אנטי-ציוניים ומקיים עצרת בשיתוף פעולה עם "העדה החרדית" - קואליציית החצרות ממאה שערים המסרבות להכיר במדינת ישראל.

 

ראשי אותה קואליציה נאמו בהפגנה, ובעזרתם מקווה הפלג הירושלמי להוציא לרחובות עשרות אלפים ולהפגין את כוחו מול צה"ל והממשלה, ואולי לא פחות מכך - כלפי פנים, מול רוב החרדים, מנהיגיהם והנציגים הפוליטיים שלהם בש"ס ויהדות התורה, המתנגדים למחאות.

 

מהמשטרה נמסר כי בשל ההפגנה נסגרו לתנועה הרחובות הבאים: שרי ישראל - לשני הכיוונים; שטראוס - לכיוון כיכר השבת; ישעיהו - מכיוון כיכר השבת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מחאות החרדים
העצרת בירושלים
צילום: מחאות החרדים
מומלצים