שתף קטע נבחר

ארה"ב משנה גישה: "לא נתמקד בהדחת אסד"

במהלך כהונת אובמה הייתה היפרדותו של נשיא סוריה מהשלטון יעד מרכזי בדרך לסיום המלחמה. הממשל של טראמפ משנה גישה: מזכיר המדינה טילרסון אמר שהסורים יכריעו על גורלו של אסד, והשגרירה באו"ם ניקי היילי אמרה כי הדחתו כבר לא בעדיפות עליונה

 

מזכיר המדינה האמריקני רקס טילרסון אמר היום (ה') כי גורלו של נשיא סוריה בשאר אסד תלוי בעם הסורי - אמירה שמצביעה בצורה ברורה על הגישה החדשה של הממשל האמריקני בנוגע לסוריה. גם ניקי היילי, השגרירה האמריקנית באו"ם, אמרה כי הדחת אסד כבר לא עומדת בראש סדר העדיפויות.

 

"אנחנו חייבים לבחור את הקרבות שלנו", אמרה היילי במפגש מצומצם עם עיתונאים. "כשבוחנים את המצב מבינים שאנחנו חייבים לשנות את סדר העדיפויות. העדיפות שלנו היא כבר לא לשבת ולהתמקד בהדחת אסד", אמרה היילי.

השגרירה באו"ם ניקי היילי (צילום: AP) (צילום: AP)
השגרירה באו"ם ניקי היילי(צילום: AP)
 

"העדיפות שלנו היא להסתכל ולראות איך אנחנו עושים את הדברים, ועם מי אנחנו צריכים לעבוד כגדי לעשות שינוי אמיתי למען העם הסורי. אנחנו לא בהכרח מתמקדים באסד בדרך שבה היה המשטר הקודם", הבהירה את ההבדלים בין ממשל טראמפ לממשל אובמה.

 

במהלך כהונתו של ברק אובמה ארה"ב התייחסה להדחת אסד כיעד פוליטי מרכזי. ממשל טראמפ עסוק בעיקר בהצהרות על הכרעת דאעש בסוריה ובעיראק. העמדה האמריקנית החדשה קרובה יותר לעמדה הרוסית, שלפיה אסד יישאר בשלטון - אלא אם יחליט לפרוש או יפסיד בבחירות.

טילרסון היום בביקור בטורקיה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
טילרסון היום בביקור בטורקיה(צילום: AFP)
  

מזכיר המדינה טילרסון, שמבקר בטורקיה, אמר כי "בטווח הארוך על המעמד של הנשיא אסד יחליט העם הסורי". הוא התעקש שאין הבדל בין ארה"ב לטורקיה במלחמה נגד דאעש, יום אחרי שטורקיה הודיע כי סיימה בהצלחה את המבצע הצבאי "מגן הפרת" בצפון סוריה.

 

באופוזיציה הסורית, כמובן, מאוכזבים מהעמדה של הממשל החדש בארה"ב. מהאופוזיציה נמסר כי הם מצטערים לשמוע את המסרים הסותרים מארה"ב בנוגע לסוריה. האופוזיציה קראה לארה"ב לקחת מנהיגות, במקום להתמקד במלחמה נגד דאעש. פתאח אל-אטסאי, בכיר באופוזיציה הסורית, אמר כי ארה"ב צריכה להפעיל לחץ על רוסיה ולהתייחס למורדים הסורים כשותפים אמינים נגד הטרור, שהאחראים לו הם לא רק דאעש אלא גם איראן וחיזבאללה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
טילרסון היום בטורקיה
צילום: EPA
מומלצים