שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צילום: shutterstock
  פרויקט הדגל של הנשיא - לבטל את הדגל
  נשיא מאוריטניה הביא לפרלמנט חבילה של שינויים בחוקה, בהם ביטול הסנאט, ההמנון הלאומי והדגל. אלא שבאופוזיציה לא מתכוונים להיכנע בקלות ולהרים דגל לבן: "הפיכה נגד המוסדות הלגיטימיים והחוקתיים"

   

  נשיא מאוריטניה רוצה לשנות את הדגל של ארצו

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  נשיא מאוריטניה מוחמד ולד עבד אל-עזיז השתתף בשבוע שעבר בפסגת הליגה הערבית שנערכה בים המלח, אבל ייתכן שבעת נאומו בפסגה היה הראש שלו במקום אחר לגמרי.

   

  עוד חדשות מעניינות מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ

   

  בתקופה האחרונה מנסה הנשיא בן ה-60, שעלה ב-2008 לשלטון בהפיכה צבאית, להעביר שורה של שינויים מהפכניים בחוקת המדינה הצפון-מערב אפריקנית, בהם ביטול הסנאט (הבית העליון בבית המחוקקים המאוריטני), ביטול בית הדין העליון שדן בהעמדה לדין של הנשיא וחברי ממשלה, שינוי הדגל הלאומי ושינוי ההמנון הלאומי. מתנגדיו של הנשיא המאוריטני לא ממש מרוצים מחבילת השינויים שהוא מנסה להעביר. 

   

  עלה לשלטון בהפיכה צבאית. נשיא מאוריטניה עבד אל-עזיז (צילום: gettyimages)
  עלה לשלטון בהפיכה צבאית. נשיא מאוריטניה עבד אל-עזיז(צילום: gettyimages)
  בתחילת חודש מרס הועברו השינויים המוצעים של הנשיא לבית התחתון של הפרלמנט, שהצביע עליהם ברוב קולות (121 תומכים לעומת 19 מתנגדים). משם עברה חבילת השינויים לסנאט, שעל פי בקשתו של הנשיא אמורה היה להצביע בעד הביטול שלו עצמו, אך אז נתקל הנשיא עבד אל-עזיז בהתנגדות עזה.

   

  הנשיא רוצה לעקוף את הפרלמנט וללכת למשאל עם

  "ביכולתו של נשיא הרפובליקה לקיים משאל עם מבלי לעבור בשני בתי הפרלמנט על מנת שהעם המאוריטני לא יהיה בן ערובה של 33 שייחים (בסנאט) נגד 121 חברי פרלמנט שנבחרו בשיטה ישירה", הזהיר הנשיא המאוריטני ערב צאתו לפסגת הליגה הערבית בירדן.

   

  "הפורום הלאומי לדמוקרטיה ואחדות", גוש מפלגות האופוזיציה במאוריטניה, פרסם הודעה שבה נאמר כי "ההחלטה היא התקוממות נגד המוסדות הלגיטימיים וניסיון נוסף לכפות את רצונו של אדם אחד על האומה ומוסדותיה, תוך המשך חטיפתה של המדינה לטובת אג'נדה אישית". באופוזיציה המאוריטנית גם קראו לכל "הזמרים הלאומיים" לשלב ידיים לשם התקוממות כוללת שתסתום את הגולל בפני התוכנית של הנשיא להמשיך לחזק את דריסת הרגל שלו במדינה באמצעות הפיכה נגד המוסדות הלגיטימיים והחוקתיים.

   

  דגל מאוריטניה באחת מישיבות הפרלמנט
  דגל מאוריטניה באחת מישיבות הפרלמנט

  סיידי מוחמד ולד א-שייח עבדאללה, הנשיא האזרחי הראשון של מאוריטניה שנבחר בבחירות והודח בהפיכה הצבאית של הנשיא הנוכחי ב-2008, שבר שתיקה וקרא לכל אזרחי המדינה לעשות כל מה שניתן כדי להתקומם נגד ההפיכה החוקתית של הנשיא, אם יתעקש להמשיך בדרכו.

   

  אפריקנית, מוסלמית, אבל בלי אזכור המאבק לעצמאות

  הוויכוח במאוריטניה בסוגיית הדגל וההמנון הלאומי לא נולד בתקופה האחרונה. בחודשים האחרונים גברו הקריאות לשינוי שניים מסמלי המדינה, בין השאר בטענה שאינם מייצגים בצורה הטובה ביותר את המאוריטנים שנלחמו למען עצמאות המדינה שלהם מצרפת, עצמאות שהושגה בשנת 1960. 

   

  דגל מאוריטניה הוא ירוק וזהוב ועליו מצוירים ירח וכוכב כדי לסמל את היותה של המדינה חלק מאפריקה וכן את היותה מדינה מוסלמית. בהתאם לתיקון המוצע לחוקה, הדגל החדש יהיה דומה בדיוק לדגל הנוכחי, עם שתי תוספות - שני פסים אדומים בחלקו העליון ובחלקו התחתון כדי לסמל את הדם ששפכו מאוריטנים למען המדינה שלהם.

   

  לפי התיקון המוצע לחוקה, בחלקו העליון והתחתון של דגל מאוריטניה יופיעו פסים אדומים לסמל את הדם ששפכו תושבים במאבק למען עצמאות (צילום: Shutterstock)
  לפי התיקון המוצע לחוקה, בחלקו העליון והתחתון של דגל מאוריטניה יופיעו פסים אדומים לסמל את הדם ששפכו תושבים במאבק למען עצמאות(צילום: Shutterstock)

  בעיתון "אל-ערבי אל-ג'דיד" נטען באוקטובר 2016 כי אלפי מאוריטנים החליפו את תמונות הפרופיל שלהם ברשתות החברתיות לדגל מאוריטניה הנוכחי לאור הדרישות ההולכות הגוברות להחליפו. רבים גם העלו לרשת ציטוטים מההמנון הלאומי שגם עומד בפני סכנת שינוי. 

   

  ביום חמישי האחרון אישרה ממשלת מאוריטניה שתי הצעות חוק לקיים משאלי עם במדינה - משאל עם אחד בנושא שדרוג התפקוד של מוסדות המדינה והמשאל השני בנושא שינוי הדגל.

   

  שר ההגנה המאוריטני, דיאלו ממדו, הסביר: "הצעת החוק נועדה לשדרג את הדגל הלאומי למען חיזוק נוסף של הרוח הלאומית". כעת יצטרכו במדינה הענייה, שמכונה "ארץ מיליון המשוררים", לחכות לדבר העם בסוגיות הנפיצות הללו.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "פרויקט הדגל של הנשיא - לבטל את הדגל"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: Shutterstock
  לא מייצג את המאבק למען עצמאות? דגל מאוריטניה (אילוסטרציה)
  צילום: Shutterstock
  מומלצים