שתף קטע נבחר

תיעוד: חייל חרדי מחולץ מחנות במאה שערים

תושבי השכונה החרדית בירושלים התגודדו ליד החנות וקראו קריאות נאצה לעבר החייל. ניידת משטרה חילצה את החייל ללא פגע. במקביל, בוטל אירוע של הפלג החרדי-ליטאי, שתוכנן להתקיים בבנייני האומה: "הוקרה לעריקים משירות בצה"ל"

 

 

עוד עימות ברקע מחאת הגיוס של החרדים: תושבים ממאה שערים בירושלים השמיעו הערב (יום א') קריאות נאצה לעבר חייל צה"ל חרדי שנכנס לחנות בשכונה. ניידת משטרה שהוזעקה למקום חילצה את החייל בשלום מהחנות.

 

החייל שחולץ סירב להגיש תלונה במשטרה. בתיעוד מהזירה נראים כמה חרדים מתגודדים סביב החנות, קוראים קריאות ואף משליכים כובע לעברה של שוטרת.

החייל והשוטרים בתוך החנות ()
החייל והשוטרים בתוך החנות

בתוך כך, מרכז הקונגרסים בנייני האומה בבירה הודיע כי הוא מבטל עצרת ענק של הפלג הירושלמי שתוכננה להתקיים מחר במקום, ושבה היו אמורים להשתתף אלפי תלמידי ישיבה עריקים. באירוע אמור היה לנאום בפני הצעירים הרב שמואל אוירבך, המטיף להם שלא להתייצב בלשכות הגיוס.

 

לטענת הנהלת בנייני האומה, המארגנים הטעו אותה כי מטרת הכנס היא "חיזוק האמונה", אך התברר כי מדובר בערב הוקרה למשתמטים. היא הבהירה כי "המרכז מחויב לשמירת החוק, ולא יאפשר לערוך בין כתליו אירועים הקוראים להפרת החוק ועידוד עריקים מצה"ל". בפלג הירושלמי אמרו כי הם בוחנים את החלטת הנהלת בנייני האומה לבטל את החוזה עמם ושוקלים צעדים משפטיים נגדה.

 

"ביטול האירוע בא בשל הטעיה מצד המארגנים בקשר לאופי האירוע המתוכנן, תכניו ומשתתפיו", נמסר בהודעת המרכז. "מארגן הכנס מסר לחברת בנייני האומה כי מדובר באירוע 'לחיזוק האמונה', בעוד בפועל מסתבר כי מדובר בערב הוקרה לעריקים משירות בצה"ל, בהנהגת הרב אוירבך. בפרסומים שונים אף נאמר כי לאירוע הוזמנו אלפי עריקים".

ההודעה על ההגפנה הצפויה באזור נתב"ג ()
ההודעה על ההגפנה הצפויה באזור נתב"ג

מוקדם יותר היום הודיע הפלג הירושלמי של הציבור החרדי כי הוא מרחיב את פעולות המחאה נגד מעצר תלמידי הישיבה העריקים, ובכוונתו לקיים הפגנות סוערות באזור נמל התעופה בן גוריון באחת התקופות העמוסות בו ביותר בשנה, באופן שעלול לעכב את הבאים לשדה ולגום להם להחמיץ את טיסותיהם.

 

ב"הודעה חשובה" שפרסמה "הוועדה להצלת עולם התורה", הגוף המארגן את ההפגנות נגד הגיוס, נכתב: "לנוכח ההסלמה בהתנכלות של השלטון לאסירי עולם התורה, הוחלט להרחיב בימים אלה את המחאה על מנת שתגיע לאוזני העולם כולו. במסגרת הפעולות שנועדו להעביר מסר למדינות העולם, יתקיימו צעדי מחאה המוניים באזור נמל התעופה, לעיניהם של התיירים הזרים המגיעים לישראל וחוזרים ממנה לארצותיהם. במקום יינשאו שלטי מחאה באנגלית ובשפות נוספות".

 

עוד נכתב בהודעה כי "מתוך התחשבות בציבור הנוסעים, הוועדה תודיע בקרוב על מועדי ההפגנות על מנת לאפשר להם להיערך לשיבושים. לעומדים לטוס מוצע לעקוב ולהתעדכן בהודעות שיתפרסמו בימים הקרובים כדי שיוכלו לשנות את מועד הטיסה או לחילופין להקדים הגעתם לשדה התעופה שעות רבות".

 

עם זאת הבהירו המארגנים כי "אם הפרסום המוקדם, שנועד לתועלת הציבור, יגרום להיערכות עוינת בשטח, שתפריע ותמנע את קיום צעדי המחאה, ניאלץ לבצע את המחאה במועדים שונים ללא פרסום הודעה מראש".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים