שתף קטע נבחר

"ספק גדול לקשר בין איסלאם קיצוני לפיצוץ בדורטמונד"

החקירה הגרמנית סביב הפיצוץ סמוך לאוטובוס קבוצת הכדורגל בורוסיה דורטומנד נמשכת. החוקרים מטילים ספק באמינות המכתבים שנמצאו ובהם נטען כי הפיצוץ נעשה "בשם אללה": "המכתבים נועדו להטעות, גורמים בימין הקיצוני עומדים כנראה מאחורי המעשה"

 

"מדויק לומר שיש ספק גדול שגורמים איסלאמיים קיצוניים עמדו מאחורי הפיצוץ בדורטמונד ". כך אישרה היום (שבת) דוברת שירותי התביעה הפדרלית בגרמניה לאור הדיווחים בכלי התקשורת במדינה כי המכתבים שנמצאו סמוך לזירת הפיצוץ שכוון נגד אוטובוס קבוצת הכדורגל בורוסיה דורטמונד נועדו להטעות את החוקרים.

 

ביום רביעי מסרה התביעה כי במכתב נטילת האחריות שנמצא בזירה הוזכר הפיגוע שביצע איש דאעש בשוק חג המולד בברלין בדצמבר וכי המעשה בוצע "בשם אללה" כאקט נקמה על המעורבות הגרמנית במלחמה נגד ארגון "המדינה האיסלאמית".

 

עם זאת, משטרת גרמניה מסרה באותו יום כי נמצא מכתב נוסף ובו נטילת אחריות של פעילים אנטי-פשיסטיים שטענו כי הוציאו לפועל את הפיגוע משום שקבוצת הכדורגל לא מטפלת ביד קשה נגד פעילים גזענים וניאו-נאצים במשחקי הקבוצה. התביעה הגרמנית טענה מצידה כי יש ספק משמעותי בנוגע לנטילת האחריות הזו.

האוטובוס לאחר הפיצוץ (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
האוטובוס לאחר הפיצוץ(צילום: רויטרס)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

בסוף השבוע חלה תפנית כשהתקשורת הגרמנית דיווחה מפי מקורות בתביעה הפדרלית שהטילו ספק דווקא בקשר האיסלאמיסטי לפיצוץ שגרם לפציעתו של שחקן הקבוצה מארק בארטרה.

 

"ספק גדול מאוד שיש קשר לגורמים איסלאמיים קיצוניים", דיווחה רשת הטלוויזיה ARD מפי גורמים המעורים בחקירה. "המכתבים כנראה נועדו כדי להטעות את החוקרים במטרה שנחשוב שהמניע הוא נקמה של איסלאם קיצוני".

 

כאמור, דוברת התביעה הפדרלית בגרמניה אישרה את הדיווח. לכך התווסף דיווח בעיתון הגרמני "בילד" שבו נטען כי "המסקנות הובילו אותנו להאמין שרוב הסיכויים שמי שעומד מאחורי הפיצוץ מגיע מרקע של ימין קיצוני".

 

עיתון גרמני אחר בשם "טאגסשפיגל" דיווח כי למערכת הגיע מייל אנונימי מקבוצת ימין קיצוני שלקחה אחריות על המתקפה. לפי הדיווח, במייל הוזכר שמו של הצורר הנאצי אדולף היטלר וצורפה אזהרה מפיגוע נוסף שהקבוצה תוציא לפועל בעוד שבוע ב-22 באפריל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
האוטובוס של דורטמונד יום לאחר הפיצוץ
צילום: AFP
מומלצים