שתף קטע נבחר

משעל: "כל מידע על שבויי ישראל יהיה כרוך במחיר"

מנהיג חמאס אמר "לא יינתן מידע בחינם" והבהיר כי חמאס לא ינהל מו"מ לעסקת שבויים, לפני שישראל תשחרר מהכלא את משוחררי עסקת שליט שנעצרו. ברצועה מוחזקים גופותיהם של חללי צה"ל אורון שאול והדר גולדין, וכן אברה מנגיסטו ושני אזרחים נוספים

 

חאלד משעל (צילום: AFP) (צילום: AFP)
חאלד משעל(צילום: AFP)

מנהיג חמאס חאלד משעל אמר בנאום לקראת יום האסיר שחל מחרתיים כי חמאס מסרב לנהל משא ומתן על עסקת שבויים, לפני שישראל תשחרר מהכלא את משוחררי עסקת שליט שנעצרו מאז מחדש. לדבריו, "אחד המכשולים העומדים בפני קיום עסקה חדשה הוא ההתעלמות של ישראל מההתחייבויות שלה.

 

"ישראל לא עמדה בהתחייבויותיה בעסקה הקודמת, אז מי ערב לכך שהיא תהיה מחוייבת בעסקה חדשה?", הוסיף משעל. "היו כמה ניסיונות לתיווך בנוגע לעסקת שבויים, חלקם הודלפו לתקשורת וחלקם לא. הודענו לכל המתווכים כי כל מידע על השבויים הישראלים יהיה כרוך במחיר ולא יינתן בחינם".

 

לפני חודשיים התייחסו בחמאס לראשונה למגעים על עסקת חילופי שבויים. הזרוע הצבאית מסרה אז לרשת אל-ג'זירה המקורבת לארגון כי ישראל העבירה הצעות באמצעות מתווכים, אולם "הנוסחה שמציעה ישראל לא מגיעה למינימום הדרישות".

 

מנגיסטו, שאול וגולדין ()
מנגיסטו, שאול וגולדין
 

ברצועה מוחזקות גופותיהם של חללי צה"ל אורון שאול והדר גולדין, שנהרגו במבצע "צוק איתן". אברה מנגיסטו, בן 29 מאשקלון, מוחזק ככל הנראה ברצועה לאחר שחצה את הגבול בספטמבר 2014. שלושה חודשים לאחר מנגיסטו, חצה את הגבול לרצועה הישאם א-סייד, בדואי תושב הדרום המוכר כלוקה בנפשו. ביולי האחרון חצה את הגבול לכיוון הרצועה אזרח ישראלי נוסף, ג'ומעה אבראהים אבו ענימה, המתגורר בכפר חאשם זאנה שבפזורה הבדואית.

 

העיתון הערבי-ישראלי "כל אל-ערב" דיווח בתחילת השנה מפי מקור בחמאס כי קטאר מתווכת בין ישראל לחמאס בנוגע לעסקת חילופי שבויים חדשה בין ישראל לארגון העזתי, שבמסגרתה יושבו לישראל גופותיהם של החיילים גולדין ושאול ז"ל, האזרח מנגיסטו ושני אזרחים נוספים שנמצאים בעזה.

 

לפי הדיווח, חמאס התנה את תחילת המשא ומתן בשחרור כ-60 משוחררי עסקת שליט שישראל עצרה מחדש. ישראל מצדה, כך לפי הדיווח, שינתה את מדיניות הסירוב שלה והסכימה כי הם ישוחררו, אך בתנאי שיגורשו לרצועת עזה או קטאר. לפי הדיווח, לתנאי הזה חמאס מסרב. אך חמאס הכחיש את הדיווח בנוגע לתיווך קטארי: "אין תיווך בעניין הזה, לא כל שכן התערבות של קטאר בנושא הזה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים