שתף קטע נבחר

מצוד בארה"ב אחרי הרוצח שתיעד בפייסבוק: "חמוש ומסוכן"

הורחב המצוד אחרי סטיב סטיבנס, שירה למוות בעובר אורח בקליבלנד והעלה לפייסבוק תיעוד של הירי. השוטרים שוחחו איתו בטלפון וקראו לו להסגיר עצמו - ולתושבים לגלות עירנות. בסרטון אחרי הרצח סיפר סטיבנס כי פרידה מחברתו היא שגרמה לו לרצוח - וכי ימשיך במסע ההרג: "נשברתי"

המשטרה בארה"ב הרחיבה את המצוד אחרי סטיב סטיבנס, שחשוד שירה למוות בעובר אורח בן 74 בקליבלנד ופרסם בפייסבוק סרטון שמתעד את הרצח. הרשויות פנו לציבור בבקשה לסייע בחיפושים, וקראו לסטיבנס להסגיר את עצמו.

 

משטרת קליבלנד מסרה כי היא שוחחה עם סטיבנס בטלפון הנייד שלו וקראה לו להיכנע. לפי הדיווחים האיכון הטלפוני הראה שבזמן השיחה סטיבנס היה בפנסילבניה, מרחק של יותר מ-200 ק"מ מקליבלנד.

סטיבנס בסרטון שהעלה לפייסבוק (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
סטיבנס בסרטון שהעלה לפייסבוק(צילום: רויטרס)
 

ה-FBI הציע פרס של 50 אלף דולר למי שימסור מידע היכן סטיבנס נמצא ועד כה התקבלו עשרות דיווחים של אמריקנים שטוענים שראו אותו. בכל זאת סטיבנס עדיין חופשי ומוגדר חמוש ומסוכן. המצוד אחריו מתנהל כעת בכל ארה"ב, אך מתמקד בחמש מדינות.

 

"החיפושים שלנו עכשיו הם בעיקרון בכל המדינה", אמר קלווין וויליאמס, מפקד משטרת קליבלנד. "זה מקרה שאפשר להחשיב אותו כחיפוש לאומי". המשטרה מסרה כי ייתכן שהוא נמלט מזירת הרצח במכונית פורד לבנה. מלבד מדינת אוהיו שבה היה הרצח ביקשה המשטרה מתושבי ארבע מדינות נוספות לשמור על זהירות: אינדיאנה, מישיגן, ניו יורק ופנסילבניה.

רוברט גודווין ברגעים שלפני הירי (צילום: AP) (צילום: AP)
רוברט גודווין ברגעים שלפני הירי(צילום: AP)

זירת הרצח בקליבלנד (צילום: AP) (צילום: AP)
זירת הרצח בקליבלנד(צילום: AP)
בבוקר של חג הפסחא העלה סטיבנס בן ה-37 שלושה סרטונים לפייסבוק. באחד הוא מספר על כוונתו לרצוח. בשני הוא יורה למוות ברוברט גודווין ובשלישי הוא טוען שרצח אנשים רבים וימשיך לעשות זאת.

 

לפני שירה בגודווין ציין בפניו סטיבנס את שמה של ג'וי ליין, חברתו לשעבר, כסיבה למעשה שעתיד לבוא. גודווין לא הבין במי מדובר. "הי, אתה יכול לעשות לי טובה? אתה יכול לומר 'ג'וי ליין'?", שאל סטיבנס. "ג'וי ליין?", השיב גולדווין. "כן, היא הסיבה למה זה הולך לקרות לך", אמר סטיבנס לפני שירה בו.

 

"נשברתי, פשוט נשברתי", אמר סטיבנס במכוניתו אחרי הרצח. הוא סיפר שנפרד לאחרונה מליין, ושהשניים תכננו להתחתן. בנוסף סיפר על התמכרות להימורים.

 

"אני מצטערת על כל מה שקרה", אמרה ליין לרשת CBS. "הוא היה טוב לב ואהב אותי ואת הילדים שלי. אלו רגעים מאוד קשים לי ולמשפחתי". לסטיבנס אין עבר פלילי ולמרות שבסרטון הוא טען שרצח 13 אנשים נוספים המשטרה לא חושדת שכך אכן היה. כשווליאמס נשאל על המניע לרצח הוא אמר כי "רק סטיב יודע את זה".

"הוא הסתדר עם כולם". אלכסיס לי, חברת ילדות של סטיבנס (צילום: AP) (צילום: AP)
"הוא הסתדר עם כולם". אלכסיס לי, חברת ילדות של סטיבנס(צילום: AP)

בית ילדותו של סטיבנס בקליבלנד (צילום: AP) (צילום: AP)
בית ילדותו של סטיבנס בקליבלנד(צילום: AP)
  

גודווין היה גמלאי ואב לעשרה ילדים. בתו דבי, סיפרה שהוא נרצח כשאסף פחיות למחזור. "לא בגלל שהוא היה צריך את הכסף. זה פשוט משהו שהוא עשה", אמרה דבי בת ה-52. "זה כל מה שהוא עשה. הוא לא פגע באף אחד". 

 

סטיבנס עבד משנת 2008 כיועץ ומדריך נוער בביץ' ברוק, מרכז לטפול בהפרעות התנהגות בפרברי קליבלנד. חלק מחבריו מתארים אותו כאדם נעים. אחרים מספרים שהיה מכור להימורים כפי שאמר בסרטון. לפני שנתיים הכריז על פשיטת רגל. "הוא הסתדר עם כולם. אני פשוט לא מאמינה למה שקרה", אומרת אלכסיס לי, חברת ילדות של סטיבנס שפגשה אותו בשבוע שעבר.

 

בפייסבוק פתחו בבדיקה בנוגע לטיפול בתכנים אלימים ובלתי הולמים, אחרי מקרה נוסף שסרטון שמתעד רצח עולה לרשת החברתית. הסרטון המזעזע היה זמין ברשת החברתית במשך שעתיים. בפייסבוק בודקים דרכים להקל על הגולשים לדווח על סרטונים כאלו ולהעלות את מהירות הבדיקה כשמדווחים עליהם. החברה הבהירה שהאירוע המחריד לא הועבר בשידור חי. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים