שתף קטע נבחר

כחלון הכריז: סבסוד צהרונים, מענק להורים עובדים

שר האוצר חשף את תוכנית "נטו משפחה", ואמר: "הכסף בקופה חוזר לציבור". יבוטלו מסים על ייבוא בגדי תינוקות, על נעליים - וגם על מכשירי סלולר. עקב הנתק, כחלון מידר את נתניהו ולא עדכן אותו על מסיבת העיתונאים: "זה מהלך רגיל של משרד האוצר"

 

תוכנית "נטו משפחה" נחשפת: במסיבת עיתונאים שראש הממשלה לא עודכן מראש על קיומה, חשף היום (ג') שר האוצר משה כחלון פרטים על תוכנית האוצר החדשה - סבסוד מחירי צהרונים, תוספות נקודות זיכוי להורים עובדים והגדלת המענק למשפחות עובדות (מס הכנסה שלילי). מסיבת העיתונאים הועברה בשידור חי ב-ynet.

 

לתוכנית המלאה לחצו כאן

 

לפי התוכנית, אב ואם עובדים לילדים עד גיל שנה יקבל 1.5 נקודות זיכוי במס. הורים עובדים לילדים בני שנה עד 6 יקבלו 2.5 נקודות זיכוי. בנוסף, יינתן סבסוד צהרונים לילדי כיתות א' וב'. הסבסוד יהיה בסך של לפחות 150 שקלים בחודש לילד, וגובהו ייקבע לפי מצבה הסוציו-אקונומי של הרשות המקומית.

 

מענק העבודה (מס הכנסה שלילי) יינתן למשתכרים עד 5,000 שקלים (במקום עד 4,800 כיום) ויעמוד על 495 שקלים - הן לגבר והן לאישה. בנוסף, יבוטלו מכסים על ייבוא בגדי תינוקות ונעליים, ויבוטל מס הקנייה כל מכשירי סלולר. הכוונה היא שהשינויים ייכנסו לתוקף בשנת הכספים הנוכחית, אבל חלקם דורשים שינויי חקיקה.

פרטי תוכנית כחלון

 

באופן חריג, מסיבת העיתונאים של כחלון לא תואמה עם ראש הממשלה נתניהו. ראש הממשלה ושר האוצר נמצאים בנתק מאז משבר התאגיד, ונתניהו אף לא עודכן על הכוונה לכנס מסיבת עיתונאים. כחלון נשאל למה ראש הממשלה לא עודכן, והשיב: "כל הזמן אנחנו פועלים להרחיב את מעגל התעסוקה, לכן אני לא רואה פה שום דבר שצריך לעדכן מישהו. לא קרה פה שום דבר מיוחד. זה מהלך רגיל של משרד האוצר". בנוסף אמר: "אי אפשר לדעת מה מועד הבחירות ואין קשר לבחירות. הוצאתי את זה עכשיו כדי שלא יצאו ידיעות סותרות שיבלבלו את הציבור, רצינו לגבש את התוכנית שעובדים עליה הרבה זמן".

 

מהאוצר נמסר כי התוכנית מתמקדת בשתי אוכלוסיות: משפחות עם ילדים שאינן מגיעות לתקרת המס וזכאיות למענק עבודה (מס הכנסה שלילי), ומשפחות מעמד הביניים שעוברות את סף המס. התוכנית מהווה צעד נוסף של משרד האוצר להפחתת יוקר המחיה ולחיזוק מעגל העבודה, נועדה להוציא משפחות ממעגל העוני ולצרפן למעמד הביניים באמצעות הגדלת שכר הנטו בצורה משמעותית מדי חודש.

 

עלות התוכנית נאמדת ב-4 מיליארד שקלים לשנה ושומרת על מסגרות התקציב מבלי להגדיל את הגרעון. 900 מיליון שקלים יוקצו לצהרונים, ו-700 מיליון שקלים למענקי העבודה. המימון יילקח מעודפי הכנסות המדינה לאחר שעל פי נתוני האוצר, הרבעון הראשון של שנת 2017 הסתיים עם עודפי גביית מסים של 1.6 מיליארד שקלים וכן לפי תחזית הצמיחה המעודכנת של הכלכלן הראשי במשרד האוצר שצפויה להביא לגידול בהכנסות של 3 מיליארד שקל ב-2017 ו-3.5 מיליארד שקל ב-2018. נמסר כי התוכנית אינה כוללת את הכנסות המדינה הצפויות מעסקת מובילאיי. 

 

בתחילת מסיבת העיתונאים מנה כחלון את פעולותיו כשר האוצר ואמר כי "דבר אחד מרכזי לפי תפיסתי נדרש משר אוצר - נכונות להיאבק בקבוצות כוח, נחישות ולא לחשוש מקבוצות הכוח ולא מהטוקבקיסטים שהם מפעילים". הוא הציג את תוכנית "נטו משפחה", ואמר: "היום אנחנו מחזקים את הזוג שיוצא בבוקר לעבודה ומשלם מסים, את משרתי המילואים". כחלון אף עקץ את נתניהו: "אפשר לדבר על השמן והרזה, אבל הצטברו עודפים בקופת המדינה - והכסף הוא של הציבור ולא של המדינה".

הגדלת והשוואת נקודות זכות ()
הגדלת והשוואת נקודות זכות

סבסוד צהרונים ()
סבסוד צהרונים

הגדלת מענק עבודה ()
הגדלת מענק עבודה
  

לדבריו, "מה שנדרש ובאמת חשוב למדינת ישראל הוא חיזוק מעמד הביניים. מעמד הביניים צריך לגדול ולא לקטון. אנחנו רוצים לתת למעמד הביניים. היום אנחנו מביאים את הבשורה, היום הכסף חוזר לציבור, הוא חוזר למשפחה ולילדים של כולנו. זו אחריות שלי כשר אוצר". כחלון הוסיף: "נבחרתי כדי לסייע לעם ישראל. הכסף בקופת המדינה הוא של הציבור: היום הכסף חוזר לציבור".

 

הוא הודיע על סבסוד צהרונים, "כך שאפשר יהיה לשלוח את הילדים לצהרון בלי לפשוט רגל. אני לא מוכן לקבל שזוג עם 3 ילדים עדיין נסמך על ההורים". לדבריו, "יינתנו תוספות זיכוי להורים עובדים - יהיה פה חיסכון של מאות שקלים, ויוגדל מענק העבודה למשפחות עובדות - יהיה פה מענק משמעותי שיעודד זוגות ואנשים בודדים לצאת לעבודה. כל משפחה ישראלית עובדת תהנה באופן מיידי מהגדלת ההכנסה נטו".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
משה כחלון במסיבת העיתונאים
צילום: מוטי קמחי
מומלצים