שתף קטע נבחר

כחלון מידר את נתניהו ובליכוד משיבים אש: "הכסף לא יועבר"

שר האוצר לא עדכן את ראש הממשלה בפרטי התוכנית הכלכלית, ויו"ר הקואליציה ביטן איים: "לא נאפשר כל העברה תקציבית עד שלא תיפתר בעיית הנכים". השר הנגבי: "במהלכים דרמטיים, וזהו מהלך דרמטי - מקובל שראש הממשלה לא ישמע על כך בתקשורת"

נתניהו לא עודכן. כחלון חושף את תוכניתו, היום (צילום: יוגב אטיאס) (צילום: יוגב אטיאס)
נתניהו לא עודכן. כחלון חושף את תוכניתו, היום(צילום: יוגב אטיאס)
 

שר האוצר משה כחלון מידר את ראש הממשלה בנימין נתניהו - ובליכוד משיבים אש אחרי חשיפת התוכנית הכלכלית הדרמטית. "בעבר לפחות היה מקובל שראש הממשלה לא שומע על כך בתקשורת", אמר השר צחי הנגבי על כך שנתניהו לא עודכן מראש בתוכנית "נטו משפחה", ויו"ר הקואליציה דוד ביטן מבהיר: "לא נעביר את הכסף".

 

באופן חריג, מסיבת העיתונאים של כחלון לא תואמה עם נתניהו. ראש הממשלה ושר האוצר נמצאים בנתק מאז משבר התאגיד, ונתניהו אף לא עודכן על הכוונה לכנס מסיבת עיתונאים. כחלון נשאל למה ראש הממשלה לא עודכן, והשיב: "כל הזמן אנחנו פועלים להרחיב את מעגל התעסוקה, לכן אני לא רואה פה שום דבר שצריך לעדכן מישהו. לא קרה פה שום דבר מיוחד. זה מהלך רגיל של משרד האוצר".

 

בליכוד הגיבו בתקיפות לכך שיו"ר כולנו לא עדכן את ראש הממשלה. השר הנגבי אמר בגלי צה"ל כי "משרד האוצר שומר צמוד לחזה את התכנים של מסיבות העיתונאים שלו עד לרגע האמת ואמנם לא מקובל לעדכן את השרים - אבל לגבי ראש הממשלה, אם מדובר במהלך דרמטי, ומדובר במהלך דרמטי - בעבר לפחות היה מקובל שראש הממשלה לא שומע על כך בתקשורת. אין לי מושג מה קרה במקרה הזה".

 

יו״ר הקואליציה ביטן איים כי הכספים לא יועברו, עד שיועלו קצבאות הנכים באופן משמעותי: "הגדלה משמעותית של קצבאות הנכות היא הדבר החשוב ביותר כרגע ועד שזה לא ימומש אין כל משמעות לתכניות חדשות שמוצגות. לא נאפשר כל העברה תקציבית עד שלא תיפתר בעיית הנכים".

במסיבת העיתונאים חשף כחלון את התוכנית, שלדברי משרד האוצר נועדה להפחית את יוקר המחייה, לחזק את מעגל העבודה, ולהוציא משפחות ממעגל העוני ולצרפן למעמד הביניים באמצעות הגדלת שכר הנטו בצורה משמעותית מדי חודש.

 

לפי התוכנית, אב ואם עובדים לילדים עד גיל שנה יקבל 1.5 נקודות זיכוי במס. הורים עובדים לילדים בני שנה עד 6 יקבלו 2.5 נקודות זיכוי. בנוסף, יינתן סבסוד צהרונים לילדי כיתות א' וב'. הסבסוד יהיה בסך של לפחות 150 שקלים בחודש לילד, וגובהו ייקבע לפי מצבה הסוציו-אקונומי של הרשות המקומית.

 

מהאוצר נמסר כי עלות התוכנית נאמדת ב-4 מיליארד שקלים לשנה ושומרת על מסגרות התקציב מבלי להגדיל את הגרעון. 900 מיליון שקלים יוקצו לצהרונים, ו-700 מיליון שקלים למענקי העבודה. המימון יילקח מעודפי הכנסות המדינה לאחר שעל פי נתוני האוצר, הרבעון הראשון של שנת 2017 הסתיים עם עודפי גביית מסים של 1.6 מיליארד שקלים וכן לפי תחזית הצמיחה המעודכנת של הכלכלן הראשי באוצר - שצפויה להביא לגידול בהכנסות של 3 מיליארד שקל ב-2017 ו-3.5 מיליארד שקל ב-2018. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
כחלון במסיבת העיתונאים
צילום: מוטי קמחי
מומלצים