שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock

הזוועות והגבורות: שידורי יום השואה

ארבעה ניצולי שואה שבחרו להמשיך לחיות בגרמניה, סיפורם של לוחמי גטו ורשה שנשכח מדפי ההיסטוריה, הרדיפה אחרי הפושעים הנאצים ומפגש של אחים שמעולם לא שמעו אחד על השני: שידורי יום הזיכרון לשואה ולגבורה

אירועי יום הזיכרון לשואה ולגבורה ייפתחו הערב (א') בשעה 20:00, בשידור ישיר של הטקס הממלכתי השנתי מ"יד ושם" שבירושלים. כנהוג, במהלך הערב וביום שלמחרת ישודרו סרטים ותוכניות שיספרו את סיפורי השואה מזוויות שונות, והערוצים המסחריים ישדרו ללא פרסומות עד צאת יום השואה. הנה כמה שידורים מערוצים נבחרים.

 

ערוץ 2, קשת

ראשון, 21:15, "הכתובת: גרמניה": סרט דוקומנטרי של חדשות 2 שמתלווה לארבעה ניצולי שואה בגרמניה: ארנה דה פריז, ניצולת, היהודייה היחידה בכפר הקטן לאטן שבו היא עדיין גרה; לאון שוורצבאום, שגר בברלין, ועושה את קניותיו בסופרמרקט שהוקם על השטח שבו היה מחנה העבודה שלו; מרגוט פרידלנד, שהסתתרה במשך המלחמה ב-16 דירות מסתור וניתחה את פניה כדי שאיש לא יזהה אותה, היגרה לארה"ב ושבה לבסוף לברלין; וליזל בינדר, שגרה בפרנקפורט וכילדה כיכבה בעל כורחה בסרט התעמולה הנאצי בטרזינשטט - לאחר שצולמה אוכלת גלידה.

 

המצלמה מתלווה אל הארבעה בביתם ובמקומות הסמוכים שבהם פקד אותם אסונם, והם משוחחים על המורכבות של החיים בגרמניה, על ההתמודדות היומיומית עם העבר, על רגע הבחירה לשוב ולחיות דווקא שם. 

 

ראשון, 23:00, "ונזכור את כולם?": סרט דוקומנטרי של יובל חיימוביץ' וסימון שכטר על הארגון הצבאי היהודי (אצ"י) במרד גטו ורשה. הארגון, שבראשו עמד פאבל פרנקל, מנה מאות לוחמים וניהל את הקרב הגדול והעיקש ביותר במרד - הקרב בכיכר מורנובסקי. לעומת סיפורו של הארגון היהודי הלוחם (אי"ל) בהנהגת מרדכי אנילביץ', שהונצח בעשרות סרטים, ספרים, מחקרים ושמות של רחובות וישובים - סיפורם של לוחמי האצ"י נותר על רצפת חדר העריכה של ההיסטוריה.

 

ערוץ 10 

ראשון, 21:00, "הסוד ההולנדי": ניצול השואה אברהם רות, שלמד עם אנה פרנק בבית הספר ונחשב לאחד הפעילים הבולטים במאבק על הפיצויים לניצולים, מספר בגיל 88 את קורותיו בשואה, אחרי שסירב במשך שנים לשתף את ארבעת בניו. אורלי וילנאי וגיא מרוז התלוו אליו להולנד למסע במחנה הריכוז שפעל ליד אמסטרדם.

 

שני, 15:30, "גרמנים ויהודים": דיאלוג בין שתי חברות יוצרות קולנוע, האחת יהודייה והשנייה גרמניה, הוביל לשיח תרבותי בין שני העמים, ומשקף תמונת על תפיסת השואה בגרמניה כיום. 

 

הערוץ הראשון

ראשון, 21:28, "פרדי היקר": סיפור חייו של פרדי הירש, צעיר בן 19 שברח מגרמניה הנאצית לצ'כיה, שם הפך לאחראי על חינוך הנוער בפראג ובהמשך עסק בתפקיד גם בגטו טרזין. הירש, יהודי, ציוני והומוסקסואל שלא התכחש לנטיות המיניות שלו, פעל למען רווחת היהודים כשהצליח לשכנע את דוקטור מנגלה הידוע לשמצה לתת לו להקים מעון יום - שבו טיפל במאות תינוקות וילדים. בנוסף היה שותף סוד של המחתרת היהודית באושוויץ וצבר כלי נשק לקראת המרד, אולם הורדם על ידי רופאים יהודים שחששו מנקמת הנאצים אם המרד שתכנן ייצא לפועל. הסרט מכיל קטעי ארכיון, ראיונות ואנימציה.

 

מתוך הסרט "פרדי היקר" ()
מתוך הסרט "פרדי היקר"

 

ערוץ 20 

ראשון, 22:25, "הנוקמים": סדרה בעלת שני חלקים שעוסקת בנקמה היהודית בנאצים לאחר מלחמת העולם השנייה. כ-1,500 נאצים מהאס אס והגסטפו הוצאו להורג בידי יהודים במרדף שנערך בחמש יבשות ועשרות מדינות. הסדרה מציגה את הדרכים של הארגונים היהודים למצוא ולתפוס את הפושעים הנאצים שנמלטו.

 

yes 

ראשון, 22:05, yes דוקו, "הסודות של איידה",  שני אחים ניצולי שואה, שמעולם לא ידעו על קיומו האחד של השני, נפגשים בתחילתו של הסיפור המרגש - אחרי שפגשו את אמם, איידה. הבמאי אלון שוורץ מספר דרך קורות המשפחה על התקומה של אנשי מחנות העקורים.

 

איחוד משפחתי. "הסודות של איידה" ()
איחוד משפחתי. "הסודות של איידה"

 

HOT

ראשון, 18:20, ערוץ 8, "סיפורו של ניקולס וינטון": אלבום ישן של גזרי עיתון התגלה בעליית הגג של ביתו של היהודי סר ניקולס וינטון, וחשף את מעשיו המופלאים במהלך מלחמת העולם השנייה, שהצילו קרוב ל-700 ילדים ממוות ודאי בידי הנאצים. את הסיפור המורכב והמרגש מגוללים אחדים מהילדים הניצולים וסר וינטון בעצמו.

 

 

ראשון, 23:05, ערוץ 8, "יירד הלילה": הסרט עוסק בסרטו של אלפרד היצ'קוק וסידני ברנשטיין שהתבסס על תיעוד של צלמים בריטים ממחנות ההשמדה בסיום מלחמת העולם השנייה, ונגנז מטעמים פוליטיים. "יירד הלילה" עוקב אחרי סיפורו של הסרט ההוא, שנערך לבסוף 70 שנה לאחר שנוצר, ומגולל את המאמצים שנעשו כדי לתעד את המציאות הבלתי נתפסת שמולה ניצבו בעלות הברית בעת שחרור המחנות ב-1945.

 

שני, 18:20, ערוץ 8, "היה שלום פטר שווארץ": מיכלה שווארץ שרדה את מחנות הריכוז ועלתה לישראל, בעוד אחיה פייב'קה, שנחשב למת, שינה את שמו לפטר ונשאר לגור במקום האחרון בעולם שבו הייתה מחפשת אותו. סרט שמתחיל בשאלה "מה באמת קרה ב-1945", ועוסק בעוצמת הסיפורים של ניצולי השואה, ובצורך שלנו לספר אותם.

 

ערוץ ההיסטוריה 

יום ראשון, 17:20, "הימים האחרונים של הנאצים": סדרת טלוויזיה המגוללת את ההיסטוריה האפלה של המפלגה הנאצית מנקודת המבט של הנאצים עצמם.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לאתר ההטבות
מומלצים