שתף קטע נבחר

הרופא שטיפל באלופי גרמניה ונרצח באושוויץ

דוקטור הרמן הורביץ שימש כרופא של הרטה ברלין בעת שהיא זכתה פעמיים באליפות גרמניה בתחילת שנות ה-30. לאחר עליית הנאצים לשלטון הוא סולק מתפקידו ונרצח בתאי הגזים

בתחילת שנות ה-30 נחשבה הרטה ברלין לקבוצה החזקה ביותר בגרמניה. לפני עליית הנאצים לשלטון היא זכתה פעמיים באליפות המדינה, בשנים 1930 ו-1931.

 

דף הנצחה לזכרו של ד"ר הורביץ באתר הרטה ברלין

 

עוד לפני כן נחשבה הרטה לקבוצת צמרת אבל זכתה לראשונה באליפות רק כשהעפילה בפעם החמישית ברציפות לגמר. זה קרה ב-1930, אז היא עשתה זאת בזכות ניצחון 4:5 בדיסלדורף על הולסטיין קיל. הרטה פיגרה 2:0 ו-3:2 בגמר, לפני שביצעה מהפך וניצחה בזכות שער של האנס רוש בדקה ה-87. 

  

שחקני הרטה ברלין בתקופת הזוהר עם הרופא היהודי
שחקני הרטה ברלין בתקופת הזוהר עם הרופא היהודי
 

כעבור שנה, ב-1931, הפכה הרטה לקבוצה השנייה בלבד בהיסטוריה שזכתה פעמיים ברציפות באליפות כשניצחה 2:3 את מינכן 1860 בגמר בקלן. לפני כן היא ניצחה 2:3 את המבורג בחצי גמר האליפות. 

 

הרופא של הרטה באותן שנים היה דוקטור הרמן הורביץ, שנולד בברלין ב-1885, נלחם במדי הצבא הגרמני במלחמת העולם הראשונה והיה מראשוני רופאי הספורט בגרמניה. באותה תקופה נהגו הרופאים במועדוני הספורט לעבוד בהתנדבות והוא נהג לטפל בפציעות של שחקני אלופת המדינה, ביניהם האנה סיבק, הכוכב הגדול של הרטה ושל הכדורגל הגרמני באותה תקופה.

 

שחקני הרטה ברלין באליפות של 1931
שחקני הרטה ברלין באליפות של 1931

 

הורביץ עבד בהרטה מ-1923 עד 1935. בינואר 1933 עלה היטלר לשלטון ונשיא המועדון, האנס פייפר, נהג להיפגש עם הורביץ למרות שהיה חבר המפלגה הנאצית מ-1932. ב-1935 סולק הורביץ מתפקידו לאחר שחוקקו החוקים נגד היהודים בגרמניה.  ב-1936 נשלל מהורביץ רישיון הרפואה בגלל היותו יהודי והותר לו רק לטפל כאח בפציינטים יהודים. ב-1938 נשללה חברותו בהרטה.

  

הורביץ נשאר להתגורר בברלין עד שב-1 בפברואר 1943 הגיעו לביתו אנשי הגסטפו ועצרו אותו. הוא נשלח לאושוויץ יחד עם היהודים האחרים שנותרו בעיר והגיע למחנה ההשמדה ב-19 באפריל 1943.

 

הרופא מת באושוויץ (צילום: AP) (צילום: AP)
הרופא מת באושוויץ(צילום: AP)

 

נסיבות מותו של הורביץ אינן ידועות בוודאות עד היום, אבל ההיסטוריון הגרמני דניאל קורפר, אשר חקר את תולדות חייו ואת ההיסטוריה של הרטה ברלין בתקופת הרייך השלישי, סבור שהוא נרצח בתאי הגזים בימים הראשונים לאחר הגעתו למחנה. קורפר ואוהדים נוספים של הרטה שחקרו את הנושא אף גילו בספריה הלאומית של ברלין ספר על רפואת ספורט שכתב הורביץ. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום מסך
אנדרטה לזכרו של הרמן הורביץ
צילום מסך
מומלצים