שתף קטע נבחר

פצצות ב-142 מטוסים: רשימת האיומים המלאה של ההאקר מאשקלון

מישראל ועד ניו זילנד - האישום נגד ההאקר חושף את "מחירון האיומים" של הצעיר מאשקלון, ואת השיטה, היעדים ופירוט ההתרעות: "מחבל מתאבד" באוויר, "פעיל דאעש" עם פצצה במטוס, מטעני חבלה בטיסות אל על - ועוד 2,000 איומים על פצצות בבתי ספר ומוסדות

 

 

סחיטה באיומים, פרסום ידיעות כוזבות הגורמות פחד ובהלה, התחזות לאדם אחר. אלו רק חלק קטן מהעבירות שבהן מואשם ההאקר מאשקלון. כתב האישום נגדו מפרט לא פחות מ-2,000 מקרים שבהם סחט, איים והפחיד באמצעות שיחות טלפון, ו-31 מקרים נוספים של איומים שהעביר במייל.

 

142 איומים על פצצות במטוסים: הרשימה המלאה בכתב האישום

איומים טלפוניים על מוסדות. הרשימה המלאה בנספח

 

שופט בית משפט המחוזי בתל אביב אברהם היימן התיר הבוקר (ב') לפרסם את כתב האישום המלא והחמור שהגישה מחלקת הסייבר בפרקליטות המדינה נגד ההאקר בן ה-18 שהפחיד את העולם. עקב העובדה שחלק מן המעשים בוצעו כשהיה קטין, הוא יישפט בבית משפט לנוער. אז איך עבדה השיטה, האם פעל לבד, כיצד איים על הסנאטור האמריקני ועל בכיר אמריקני נוסף - ובאילו מטוסים טען שיש פצצה? 

 


הנאשם מאשקלון (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
הנאשם מאשקלון(צילום: מוטי קמחי)

ההורים הציגו צילום של גידול במוחו של ההאקר  (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
ההורים הציגו צילום של גידול במוחו של ההאקר (צילום: עידו ארז)

 (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
(צילום: עידו ארז)

 

לפי כתב האישום, בשנתיים האחרונות הוא התקשר ופנה בכתב לחברות תעופה, שדות תעופה, בתי ספר, קניונים, תחנות משטרה, בתי חולים, שגרירות ישראל בארצות-הברית, סנאטור אמריקני, מוסדות ציבוריים שונים ועוד - ואיים כי הטמין מטעני חבלה. האישום מפרט 142 מקרים שבהם איים כי הטמין פצצות במטוסי נוסעים.  

 

הוא איים לראשונה ב-29 ביוני 2015. ההאקר התקשר לשדות תעופה בקינקרדין ורג'ינה בקנדה, וטען כי בשתי טיסות חברת ווסט ג'ט הוטמנו פצצות. מטוס שהיה בדרכו לעיר אדמונטון הופנה לשדה תעופה אחר ונחת בו נחיתת חירום. 150 נוסעים פונו ממנו וכוחות המשטרה החלו בחיפוש לאיתור חומר נפץ.

 

במקביל, מטוס אחר שהיה בדרכו לטורונטו הופנה לנחיתה בשדה תעופה במניטובה ועקב האיום הצוות החליט לפרוס מגלשות פינוי חירום לשם הוצאת הנוסעים מהמטוס במהרה. בעקבות השימוש בהן נחבלו ונפצעו שישה נוסעים, חלקם נזקקו לטיפול רפואי ופונו לבית חולים.

 

מאותו יום, רצף האיומים כמעט לא פסק. הנה רשימת 21 מקרים שבהם שמר ברשותו את התיעוד החדשותי בנוגע לתוצאות מעשיו:

4 ביולי 2015: פצצה בטיסת סאות'ווסט מבולטימור לדנבר.

6 ביולי 2015: פצצה בטיסת אמריקן איירליינס מאורלנדו למיניאפוליס.

7 ביולי 2015: פצצה בטיסת סאות'ווסט איירליינס מבולטימור לרוד איילנד.

7 ביולי 2015: פצצה בטיסת אמריקן איירליינס משיקגו לדאלאס.

20 ביולי 2015: מחבל מתאבד בטיסת אמריקן איירליינס מלוס אנג'לס למיאמי.

13 באוקטובר 2015: פצצה בטיסת אמריקן איירליינס ממיאמי לניו יורק.

18 בנובמבר 2015: פצצה בטיסת אייר פראנס מוושינגטון לצרפת.

7 בדצמבר 2015: פצצה בטיסת אייר פראנס מסן פרנסיסקו לפריז.

17 בפברואר 2016: פצצה בטיסת וירג'ין אוסטרליה מסידני ללוס אנג'לס.

2 ביוני 2016: "פעיל דאעש" הטמין פצצה בטיסת בריטיש איירווייז מלונדון לניו ארק, דרש 50 אלף דולר עבור נטרולה.

4 ביולי 2016: פצצה בטיסת אמריקן איירליינס מלונדון לשיקגו.

5 ביולי 2016: פצצה במטוס אל על מניו יורק לישראל. בעקבות זאת הזניק חיל האוויר הצרפתי מטוסי קרב שליוו את המטוס במהלך טיסתו במרחב האווירי של צרפת. לאחר שהמטוס נכנס לשטח האווירי של שוויץ, חיל האוויר השוויצרי הזניק שני מטוסי קרב מסוג F-18 שליוו את הטיסה, בכוננות ליירט את המטוס אם יישקף ממנו סיכון לנמצאים על הקרקע.

22 ביולי 2016: פצצה בטיסת דלתא מניו יורק למיאמי.

27 ביולי 2016: פצצה בטיסת יונייטד איירליינס מניו ארק לסיאטל.

3 באוגוסט 2016: פצצה בטיסת ווסט ג'ט מוונקובר לאוטווה.

11 בדצמבר 2016: פצצה בטיסת דלתא מבידפורד לאוקלהומה סיטי. שחקני קבוצת ה-NBA בוסטון סלטיקס, שהיו על המטוס בדרכם למשחק באוקלהומה, פונו ממנו וכוחות הביטחון החלו בחיפוש חומרי נפץ.

13 בדצמבר 2016: פצצה בטיסת לופטהנזה מיוסטון לפרנקפורט.

31 בינואר 2017: פצצה בטיסת אמריקן איירליינס משקלוט לאינדיאנפוליס.

17 בפברואר 2017: פצצה בטיסת יונייטד איירליינס מאורלנדו לניו ג'רזי.

 

פרט לאותן 21 שיחות, הוא התקשר לעוד 121 חברות תעופה, שדות תעופה ותחנות משטרה - וטען כי הטמין פצצה בטיסות שונות. בין היתר, הוא התריע בשיחה לנתב"ג ב-17 באוגוסט אשתקד כי הוטמנה פצצה בטיסה מספר 6 של חברת התעופה אל על מלוס אנג'לס ללוד, שעתידה להתפוצץ בתוך זמן קצר. באותו יום איים כי הוטמנו פצצות בטיסות של אייר פראנס מוושינגטון לפריז, ושל ווסט ג'ט מאוטווה לאדמונטון שבקנדה.

 

מישראל עד אוסטרליה

ועדיין, את מרבית האיומים הפנה הצעיר מאשקלון למוסדות. הוא ביצע כ-2,000 שיחות לבתי ספר, קניונים, תחנות משטרה, בתי חולים, מוסדות יהודיים, מוסדות ציבוריים שונים ועוד, תוך שימוש בשיטות מתוחכמות להסוואת זהותו, ואיים עליהם כי מעשי טרור ורצח עתידים להתבצע באותם מקומות.

 

במהלך שיחות אלה נהג ההאקר לומר לקורבנותיו שפצצה מוטמנת באותו מקום, והדגיש בפניהם כי אין ברשותם זמן רב, שכן הפצצה עתידה להתפוצץ בתוך זמן קצר וכי רסס הפצצה מכוון לראשי התלמידים או האנשים השוהים במקום, וכי רבים יפגעו.

 

שורת האיומים הראשונה נעשתה באפריל 2015, אז התקשר לבתי ספר בקליפורניה ואריזונה, ואיים כי יפתח בירי לעבר תלמידים. הוא הפנה את איומיו בעיקר למוסדות אמריקנים, אך גם לבתי ספר ומוסדות בקנדה, אוסטרליה, ניו זילנד, בריטניה, דנמרק ומדינות נוספות.

 

הוא לא פסח על מוסדות בישראל. ב-21 ביוני אשתקד התקשר במבטא אנגלי לקניון אייס-מול ומלון רויאל ביץ' באילת, לגרנד קניון בחיפה, לבית ספר יסודי בגני תקווה ולכמה קניונים אחרים - וטען כי הוטמנו שם מטעני חבלה.

 

ב-16 בינואר השנה חזר על אותו דפוס - והפעם התמקד רק בבתי ספר. הוא התקשר לבתי ספר ברחובות, ת"א, מודיעין, כפר סבא, רמת השרון, הרצליה, מבשרת ציון וקריית אונו - וטען כי בבתי הספר יש פצצות שיתפוצצו תוך חצי שעה. חלק מהתלמידים פונו מבתי הספר, חלקם הועברו למקלטים.

 

עסק ושמו איומים

לפי האישום, את האיומים הפך לעסק. ההאקר פרסם את שירותיו באתר AlphaBay, המשמש למסחר אלקטרוני אנונימי ב"רשת האפלה" (Darknet), המאפשרת שימוש אנונימי באינטרנט.

ההאקר בבית המשפט (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ההאקר בבית המשפט(צילום: מוטי קמחי)
  

הוא תמחר את שירותי ההפחדה, הסחיטה והאיום שהציע באופן הבא: עבור איום בשיחת טלפון בנוגע לטבח בבית פרטי, דרש תשלום של 40 דולר; עבור איום טלפוני בנוגע לטבח שיבוצע בבית ספר, דרש 80 דולר; תמורת איום טלפוני על הטמנת פצצה במטוס, דרש 500 דולר. עבור איום במייל על טבח בבית ספר דרש ההאקר 30 דולר. הוא אף הציע ללקוחותיו לפנות אליו בבקשות מיוחדות לאיים על גורמים נוספים, ולקבל ממנו הצעות מחיר עבור בקשותיהם.

 

בתמורה לתשלום התחייב לבצע את האיום ולשלוח את הקלטת שיחת האיום אל הלקוח. הוא הבהיר ללקוחותיו כי איום על בית ספר ייחשב מוצלח רק אם הוביל להקפצת כוחות חירום ולפינוי בית הספר, וכי במקרים בהם איום לא הוביל לפינוי המקום, הנאשם ישיב למזמין האיום את כספו. כתשלום הוא קיבל והחזיק ביטקוין וירטואליים בסך שווה ערך ל-873 אלף שקל. בשלב מסוים שכר שירותים של קבלני משנה שיבצעו עבורו חלק משיחות האיום.

 

איומים על בכירים אמריקנים

ב-9 ביולי 2015 התקשר ההאקר פעמיים לג'ורג' ליטל, בכיר לשעבר במשרד ההגנה האמריקני, ואמר לו כי יש לו מידע על כך שהוא מתכוון לרצוח ילדים, ומחזיק בביתו פצצות.

 

באותו היום הוא התקשר למשטרת וושינגטון בארצות הברית, הציג עצמו כאשתו של ליטל - וטען בפני השוטר שענה כי ליטל מתכוון לרצוח עשרות ילדים בבתי ספר. שבוע לאחר מכן, הטריד שוב ההאקר את ליטל, אמר לו כי "הוא אדם מת" - וניסה לגרום לגופים שונים להגיע לביתו כדי להטרידו.

ההאקר, לאחר מעצרו (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ההאקר, לאחר מעצרו(צילום: מוטי קמחי)
  

בשנתיים האחרונות הוא התקשר 48 פעמים לתחנות משטרה, הסווה את זהותו, איים על השוטרים וטען בפניהם בכזב כי הוא מחזיק בילדים קטנים או בבני משפחה כבני ערובה.

 

ב-19 בינואר 2016 פרסם סנאטור מדינת דלוור בארצות הברית ארנסטו לופז הודעה בגנות שיחות האיום שביצע ההאקר. בעקבות זאת, ניסה ההאקר הצעיר - ביחד עם אדם נוסף - לסחוט את הסנאטור, בדרישה שישלם בגין התבטאויותיו בגנות שיחות האיום.

 

במסגרת הקשר העביר ההאקר לשותפו את פרטיו של הסנאטור, לרבות שמו, כתובתו, מספר הטלפון שלו, ושמות בנותיו ואשתו. בספטמבר 2016 התקשר השותף לסנאטור, דרש ממנו לשלם לו שני ביטקוין, שהיו שווי ערך באותה עת לכ-4,000 שקל ואיים עליו כי יגיע לביתו של הסנאטור אם לא ישלם, וירצח את בתו של הסנאטור, קלייר.

 

הראיות בתיק

בחקירת המשטרה הודה ההאקר כי ביצע את פעולות ההפחדה, האיום והסחיטה, ואף הודה כי תיווך בעסקאות סחר בסמים ובמכירת מדריכים כתובים וערכות המשמשות לביצוע עבירות. בחקירותיו האחרונות החל לשתוק. ראיות רבות נמצאו בחומרי המחשב שנתפס בחדרו, בהן הקלטות של שיחות ההפחדה והאיום, וכן קטעי עיתונות המתעדים את התגובה לשיחות ואת הפאניקה שנוצרה.

עו"ד שירה ניר וסריקת מוח הנאשם. "סובל ברמה הנוירולוגית" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
עו"ד שירה ניר וסריקת מוח הנאשם. "סובל ברמה הנוירולוגית"(צילום: מוטי קמחי)
 

הוריו, שליוו אותו גם היום בבית המשפט, ביקשו כי יינתן לו טיפול והם טוענים כי בנם איננו פושע - אלא אדם חולה. ההורים פועלים לפתיחת עמותה שתגייס כספים למען הטיפול הרפואי בו.

 

עורכת דינו של הנאשם, שירה ניר, אמרה: "כתב האישום הוגש לבית משפט לנוער, לטענת הפרקליטות כי חלק מהעבירות נעשו כשהיה קטין. אני שמחה שבית המשפט שוחח עם הנאשם ורצה להתרשם ולתהות על קנקנו ונוכח להבין שמדובר במקרה חריג ויוצא דופן. ההתרשמות הייתה ברורה שלא מדובר בעבריין קלאסי שרצה להעמיד את העולם על הרגליים, אלא נאשם חולה הן ברמת אוטיזם שהוא סובל ממנו והן ברמה הנוירולוגית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דנה קופל
ההאקר מאשקלון
צילום: דנה קופל
מומלצים