שתף קטע נבחר

טראמפ יגיע עם בתו וחתנו, צפוי לקדם יוזמת שלום והכרה בירושלים כבירת ישראל

משלחת של כ-25 בעלי תפקידים אמריקנים תנחת היום בישראל ותחל לעבוד במרץ על התיאום המנהלתי של הביקור ההיסטורי. התאריך הסופי טרם נקבע וההערכות נעות בין 21 במאי לתחילת יוני. טראמפ ינסה לקדם את יוזמת השלום האזורית שלו שבמסגרתה יכיר בירושלים המאוחדת כבירת ישראל במקביל לתמיכה במדינה פלסטינית

טראמפ עם בתו וחתנו בחדר הסגלגל (צילום: AFP) (צילום: AFP)
טראמפ עם בתו וחתנו בחדר הסגלגל(צילום: AFP)

משלחת גדולה של 25 בעלי תפקידים אמריקנים תנחת היום (ה') בישראל ותחל בהכנות לקראת ביקורו בחודש הבא בישראל של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ. אנשי המשלחת יגיעו לדיון ראשון במשרד החוץ לתיאום פרטי הביקור ולאחר מכן לפגישות בבית הנשיא, במשרד ראש הממשלה וייצאו גם לסיור שבו יבחנו מיקומים אפשריים שיכלול הביקור.

 

ביקורו של טראמפ במזרח התיכון משתלב גם במאמצים שלו להשיק יוזמת שלום אזורית. הנשיא האמריקני שוקל לכנס פסגה אזורית בבית הלבן בהשתתפות מנהיגי מדינות ערב המתונות, הפלסטינים וישראל. מדיווחים שהגיעו בימים האחרונים לבכירים בירושלים עולה כי המצע לפסגה עשוי להיות היוזמה הערבית שרכיביה אינם מקובלים על נתניהו. הוא צפוי להכריז כי ארצות הברית תכיר בירושלים המאוחדת כבירת ישראל במקביל להצהרת תמיכה במדינה פלסטינית. עם זאת הוא אינו צפוי להודיע על העברת השגרירות לירושלים ויסתפק כנראה בהצהרה שטרם נוצרו התנאים לכך.

 

לפי פרסומים ערביים, טראמפ אף מגבש מסמך עקרונות שעל בסיסו תושק היוזמה. הוא צפוי להיפגש עם אבו מאזן ב-3 במאי, וסביר להניח שלאחר הפגישה הזו יוכלו האמריקנים להגיע להחלטה אם הם משלבים את הפלסטינים ביוזמה.

 

כמו כן, נודע כי אנשי טראמפ בחנו אפשרות לקיים ביקור בישראל כבר לפני חודש, אך נסוגו מהאפשרות לאחר שחשבו שהשעה עוד לא בשלה. הנכונות שלהם לבחון ביקור כעת מעידה על התקדמות במגעים ליוזמה אזורית או לכך שהגיעו למסקנה שלא ניתן יהיה להשיק יוזמה כזו ללא ביקור אישי של טראמפ באזור.

 

 
הביקור עדיין לא סוכם באופן רשמי, אך המגעים לגביו נמצאים בשלבים מתקדמים. זה יהיה אחד מהביקורים הראשונים של הנשיא האמריקני מחוץ לגבולות ארה"ב וייתכן אף שיהיה הראשון שבהם ויכלול יעדים נוספים במזרח התיכון. לפי הערכה, טראמפ יגיע עם בתו איוונקה ובעלה ג'ארד קושנר, אך יש ספק באשר להגעת רעייתו הגברת הראשונה מלניה.

 

טראמפ אמור להשתתף ב-25 במאי בפסגת מדינות נאט"ו בבריסל, והביקור אמור להיות במועד סמוך. אחד התאריכים היותר סבירים לקיום הביקור הוא 21 במאי, דהיינו לפני אותה פסגה. 

 

שני מועדים בישראל ישפיעו על קביעת מועד הביקור של טראמפ: הראשון הוא 24 במאי שהוא יום ירושלים, שיהיה חגיגי במיוחד לציון מלאות 50 שנה לאיחוד העיר. התאריך השני הוא 31 במאי שבו יחול חג שבועות. אפשרות נוספת שעלתה היא שהביקור יתקיים בתחילת יוני.

 

להגדרת הביקור – ממלכתי או ביקור עבודה תהיה משמעות על אופיו. אם יוגדר ביקור ממלכתי, נשיא המדינה ראובן ריבלין יהיה המארח. אם הוא יוגדר כביקור עבודה, ראש הממשלה נתניהו יהיה המארח. אם טראמפ ירצה לנאום בכנסת, יהיה צורך להגדיר את הביקור כביקור ממלכתי.

 

כמו כן, אם מדובר בביקור ממלכתי טראמפ יהיה חייב לבקר ביד ושם, אך גם אם יהיה זה ביקור עבודה סביר שישראל תהיה זו שתבקש ממנו לבקר במקום.

 

טראמפ ונתניהו בפגישתם בחודש פברואר (צילום: AP) (צילום: AP)
טראמפ ונתניהו בפגישתם בחודש פברואר(צילום: AP)

בנוסף כוללים המגעים תיאום ביקורים הן של מזכיר המדינה רקס טילרסון והן של שגרירת ארה"ב באו"ם ניקי היילי.

 

הביקור נולד עקב בקשתו האישית של ראש הממשלה בנימין נתניהו מטראמפ במהלך פגישתם בחודש פברואר. נתניהו ביקש מטראמפ להגיע לישראל כבר בתחילת הכהונה שלו כדי להפגין מסר של ידידות לישראל, זאת בניגוד לנשיא לשעבר ברק אובמה שפסח על ישראל בקדנציה הראשונה שלו והודה אחר כך שזו הייתה החלטה שגויה. אובמה הגיע לביקור בישראל במרס 2013 מיד לאחר השבעתו כנשיא בתחילת הקדנציה השנייה.


פורסם לראשונה 26/04/2017 19:51

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים