שתף קטע נבחר

אלפי דגים מתים בירקון: היכונו למתקפת יתושים

זיהום בירקון גרם למותם של אלפי דגים במהלך סוף שבוע האחרון, ככל הנראה בעקבות הזרמת מי קולחין של מתקן טיהור השפכים של ערי דרום השרון. מטיילים העידו על סרחון ומראות של אלפי דגים צפים. עפ"י הערכות, הדבר עלול ליצור בעיית יתושים חמורה. רשות המים: "אנו ממשיכים לפעול יחד עם משרדי ממשלה נוספים מול יצרני השפכים כדי להבטיח את שדרוג המתקן"

אלפי דגים מתו במהלך סוף שבוע האחרון בנחל הירקון, ככל הנראה בעקבות הזרמת מי קולחין של מתקן טיהור השפכים של ערי דרום השרון. מטיילים במתחם ההיסטורי "שבע טחנות", הנמצא על תוואי הנחל, העידו על ריח של סרחון ומראות של אלפי דגים צפים.

 

יונתן רז, אקולוג ברשות נחל הירקון, הסביר באולפן ynet על המפגע האקולוגי החמור:  

 

מה קרה שם?

"מה שקרה קורה עדיין באופן מתמשך, מדרום השרון מוזרמים אל הירקון קולחין ירודים ושפכים, שאסור להזרים אותם בשום פנים ואופן לנחלים. השפכים האלה זורמים לירקון ולמעשה המערכת האקולוגית של הירקון קורסת וההתבטאות של הקריסה הנראית לעין היא תמותת הדגים אבל למעשה הרבה מאוד מאפיינים של מערכת נחל בריאה נפגעו".

 

מה זה אומר בעצם, כשאני מטייל עם הילד שלי בפארק עליי להתרחק מן המים?

"זה אומר שהנחל כנותן שירותים לרווחת האדם, קיט, נופש, ספורט, השרותים האלה מאוד נפגעו, האנשים שחותרים בירקון חותרים במים שלא עומדים בתקן לשיט, ומה שאולי הכי חשוב ולא מובן מאליו הוא שברגע שמערכת הירקון קורסת, נוצרת בעיה של יתושים, זחלי היתושים יכולים להתפתח במים האלה ואכן הזחלים האלה מתפתחים והסכנה של העברת מחלות על ידי יתושים עולה בסדרי גודל".

 

איך יכול להיות שב-2017, אחרי כל מה שעברנו עם נחל הירקון, אחרי כל המודעות שיש לנחל הירקון ולזיהום, עדיין שפכים מגיעים לנחל הזה?

"קשה לי להסביר את זה אלא בהסבר הטכני שפשוט מוזרמים באופן מכוון ויזום שפכים לירקון. מישהו עשה שיקולים מסויימים והחליט שהוא מזרים שפכים לירקון".

 

זה פשע?

"הזרמת שפכים למערכת נחל זה עבירה פלילית, המשרד להגנת הסביבה מעורב בנושא הזה".

 

מראות לא נעימים. נחל הירקון היום ()
מראות לא נעימים. נחל הירקון היום

 

"יצאנו לטיול משפחתי במתחם שבע טחנות וכל הנחל היה מלא בדגים מתים", סיפרה חגית שהגיעה לטייל אתמול בבוקר עם משפחתה באזור. "היה ריח רע ומבחינת הילדות שלי זה היה מראה מזעזע. הרבה זיכרונות ילדות מדהימים יש לי מהנחל ולצערי החוויה של היום גרמה לי רק לרצות להגיע הביתה".

  

"עוד ועוד דגים מתים והאוויר מצחין"

צלמת הטבע, עירית דרוב, ביקרה בנחל ביום חמישי האחרון אז החלו הדגים להראות סימני גסיסה. "היו שם מאות דגים גוססים ואולי אפילו אלפים", שיחזרה דרוב. "הדגים מתו לאורך הנחל והגופות שלהם הצטברו באזור שבע טחנות. ראיתי שהאנפות מתרכזות ביחד וזה סימן בשבילי שהן מתכננות לתפוס את הדגים הגוססים שנשמו נשימות אחרונות - זה היה מזעזע.

 

"בסוף השבוע הדגים מתו ויחד איתם גם כל מה שבמים, כדוגמת שפמנונים. גם צלופחים וצבי ביצות נפגעו מהזיהום במים. עוד ועוד דגים מתים והאוויר מצחין. התנים שיש להם מאורה קרובה לנחל מוצאים בפגרי הדגים מזון". דרוב מציינת כי מאז חודש מרס החל הנחל להראות סימני התאוששות שנפסקו בסוף השבוע האחרון.

 

אלפי דגים מתים בנחל ()
אלפי דגים מתים בנחל
 

 

"מנחל משוקם חזר הירקון להיות תעלת הביוב פתוחה של אזור המרכז"

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר בתגובה: "המשרד להגנת הסביבה רואה בהזרמת קולחין באיכות נמוכה לנחל פגיעה סביבתית קשה ופעל ואף פועל מול הרשויות המקומיות ותאגידי המים והביוב, על מנת שמתקני הטיפול בשפכים ישודרגו ואיכות הקולחין תעמוד בזו הקבועה בתקנות. כך, שדרוג מט"ש דרום שרון מזרחי נעשה רק בעקבות פעילות אכיפה מנהלית נמרצת של המשרד להגנת הסביבה, לרבות עריכת שימועים לכל ראשי הרשויות הקשורים למט"ש והתאגידים, דבר שהוביל להקצאת עשרות מיליוני שקלים מתקציבן והתחלת תהליך השדרוג - שיסתיים בחודשים הקרובים.

 

"למרבה הצער, מצב זה עלול לגרום לתמותת דגים - כפי שקרה בסוף השבוע האחרון - והתהליך אף מואץ בשל הטמפרטורות החמות. יש לציין, כי גם לאחר שיסתיים שדרוג המט"ש, ימשיכו לזרום עודפי קולחין לנחל בעונות מסוימות, אך הם יהיו באיכות טיהור גבוהה (שלישונית). כל זאת, עד שיוקמו מאגרים לקליטת עודפי קולחין – שתקצובם באחריות רשות המים".

 

יו"ר ועד הפעולה 'השכנים של הירקון', מוטי אלמליח, שחבריו פועלים להפסקת הזיהום בירקון ועצירת הזרמת השפכים לנחל, אמר כי "מנחל משוקם חזר הירקון להיות תעלת הביוב פתוחה של אזור המרכז. כל מאמצי השיקום של הנחל ירדו לטמיון. זיהום הנחל במי ביוב מתרחש בחטא וביודעין של כל הרשויות הקשורות בדבר.

 

"כבר כמה חודשים שמתקן טיהור שפכים דרום השרון המזרחי מזרים מי ביוב שאינם מטופלים לנחל, זאת משום שלמתקן הקטן והמיושן הזה חוברו עוד ועוד יישובים וכיום הוא מקבל כמות מי שפכים פי ארבעה מזו בה הוא מסוגל לטפל. את רוב השפכים הוא מזרים לנחל. אוכלוסיית הדגים בנחל חוסלה כמעט לחלוטין, בעלי חיים אחרים פשוט עברו דירה. כמות חיידקי הצואה במים היא פי 155 מהמותר. הנחל מורעל ואף אחד לא עושה משהו כדי לתקן את המצב".

 

בחברת גני יהושע וברשות נחל הירקון אמרו כי תמותת הדגים החריגה נגרמה על פי הערכות ראשוניות כתוצאה מהזרמת מי קולחין מדרום השרון. ברשות המים ציינו כי עד שלא יתקבלו דגימות מעבדה לא ניתן לדעת בוודאות האם מדובר בתמותה הקשורה למי הקולחין או לגורם חיצוני אחר. "זרימת קולחין באיכות נמוכה בנחל נגרמת כתוצאה מהעדר טיפול מספק בשפכים הללו על ידי יצרני השפכים, המעבירים שפכים למתקן טיהור השפכים בבעלות איגוד ערים דרום השרון", נמסר בתגובת הרשות.

 

"רשות המים ומשרדי ממשלה נוספים פעלו וממשיכים לפעול מול יצרני השפכים כדי להבטיח את שדרוג המתקן האמור והתאמתו לכמויות השפכים הגדלות ולאיכות הטיהור הנדרשת על פי דין. עם השלמת המתקן והתאמתו לכמויות ולדרישות הדין לא צפויה זרימה של קולחין באיכות נמוכה בנחל. בשלב זה, ניתנות לפי הצורך הוראות שנועדו לצמצם עד כמה שניתן את הפגיעה הסביבתית, הנגרמת ממחדלי הטיפול בשפכים".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דגים מתים בירקון. יביאו את היתושים?
מומלצים