שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  עתירה נגד הבנייה באכזיב: "ליזמים יהיה הרבה יותר נוף ים למכור"
  בעתירה שהגישה עמותת אדם טבע ודין נטען כי מדובר בתוכנית ישנה הסותרת את עקרונות התכנון העדכניים להגנה על החופים. לטענת היועץ המשפטי של העמותה, בהיתרי הבנייה נערכו שיפורים לטובת היזמים בלבד: "יהיה להם כעת הרבה יותר נוף ים למכור. בנוגע לציבור המצב שונה לגמרי"

  עמותת "אדם טבע ודין" הגישה הבוקר (א') עתירה לבית המשפט המחוזי בחיפה נגד תוכנית הבנייה באכזיב.

   

  יו"ר ועדת הפנים נגד הבנייה באכזיב: תוכנית כזאת לא יכולה לעבור היום

   

  מדובר בתוכנית שאושרה בשנת 1994, על גבול הגן הלאומי אכזיב, המאפשרת הקמה של מגורים, מסחר ומלונאות על שטח של כ-300 דונם ובמרחק של כ-150-100 מטר מקו המים. באדם טבע וגין מסבירים כי מדובר באחת מעשרות תכניות בנייה ישנות שסותרות את עקרונות התכנון העדכניים להגנה על החופים.

   

  "בניגוד לתכנון הזהיר והקפדני שהיה אמור להתחייב ממיקומה הרגיש, הגובל בערכי טבע שאין כדוגמתם בארץ, התכנית היא כוללנית בלבד, ופרטיה אמורים להיקבע על ידי נספח בינוי מנחה, שהציבור לא שותף בעיצובו", נכתב בעתירה.

  "ערכי טבע שאין דוגמתם בארץ". חוף אכזיב (צילום: ליאור חורש) (צילום: ליאור חורש)
  "ערכי טבע שאין דוגמתם בארץ". חוף אכזיב(צילום: ליאור חורש)
   

  עוד מציינים כי הנספח אושר ב-2015 ובנובמבר 2016 אף ניתנו היתרי בנייה מכוחו, אלא שדיון שהתקיים לפני כשלושה חודשים הבהיר חד משמעית שההיתרים אינם תואמים גם את מה שאושר בנספח הבינוי. "בדיקה שנערכה בעקבות זאת גילתה שההיתרים ניתנים בפועל לפי תכנון שלא קיבל אישור מעולם, שמגדיל את מספר הבניינים שאושרו בעורף התכנית ומעמיד לרשות היזמים הרבה יותר נוף לים מכפי שאפשר נספח הבינוי, תוך שהוא חוסם את המרווחים לים שנועדו להישמר בין הבניינים".

   

  העתירה הוגשה נגד וועדת הערר לתכנון ולבנייה מחוז צפון, הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה נהריה, וכן החברות היזמיות המחזיקות בזכויות הבנייה במתחם ושקיבלו את היתרי הבנייה - אלקטרה השקעות בע"מ וצמח המרמן בע"מ.

   

  "שיפורים לטובת היזמים"

  בחוות הדעת של יעל דורי, ראש תחום תכנון באדם טבע ודין, שצורפה לעתירה, נכתב כי התכנון של השטח מחסל כמעט לגמרי את המרווחים הגדולים לכיוון הים, כך שהנזק הציבורי גדול במיוחד. דורי מדגישה את העובדה שכיום קרוב לוודאי שתכנית כזו, בצמוד לים ולגן לאומי באזור ערכי במיוחד, לא היתה מקבלת אישור.

   

  "מי אישר לאותם שני אנשים המהווים את רשות הרישוי להחליט שבמקום תשעה מבנים בעורף התכנית יוקמו שם בסופו של דבר 14 מבנים"?, תוהה גם עו"ד אלי בן ארי, היועץ המשפטי של אדם טבע ודין המצוטט בעתירה.

   

  לטענתו, "מי אישר להם להפוך שישה מבנים בכל צד של הדרך המוליכה לים בתחום התכנית, לארבעה בלבד, ולהציבם באופן שמבטל את החזית לרחוב שסומנה במקום? אף אחד. וכל זאת עוד בשטח רגיש מאין כמוהו, צמוד לשפת הים ועל גבולו של גן לאומי.

   

  "הוועדה, כמצוטט קודם, אינה חולקת על הסתירות בין היתרי הבנייה שאישרה לבין נספח הבינוי, אבל היא טוענת שמדובר בשינויים 'שמשפרים את התכנון'. אין ספק שמדובר בשיפור של התכנון, אבל לטובת היזמים בלבד, שכן יהיה להם כעת הרבה יותר נוף ים למכור. ואולם, בנוגע לציבור, המצב שונה לגמרי". 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים