שתף קטע נבחר

קרוב לסגירת הקלפיות: שיעור הצבעה נמוך בצרפת

הקלפיות בבחירות לנשיאות יחלו להיסגר ב-20:00 שעון ישראל: שיעור ההצבעה 65.3% בלבד - פחות מבכל שלוש מערכות הבחירות הקודמות. סוקרים העריכו כי שיעור הצבעה נמוך יועיל ללה פן, אבל סקר בלגי מהיום מראה שלמועמד המרכז עמנואל מקרון עדיין יתרון גדול עליה

צרפתים נשארים בבית: נשמר שיעור ההצבעה הנמוך בבחירות לנשיאות צרפת המתקיימות היום (א'). כבר בצהריים הסתמן שיעור הצבעה נמוך יותר מבמערכות הבחירות האחרונות, והערב המגמה הזו התחזקה משמעותית. ב-18:00 בערב (שעון ישראל) מסר משרד הפנים הצרפתי כי שיעור ההצבעה עומד על 65.30% - נמוך יותר מבכל שלוש מערכות הבחירות לנשיאות האחרונות.

 

ב-2012 היה שיעור ההצבעה בשעה הזו כ-72%, ב-2007 עמד על 75.1%, וב-2002, כשאביה של לה פן התמודד על הנשיאות בסיבוב השני והמכריע, היה שיעור ההצבעה בשעה הזו 67.6%. לפי ארבעה סקרים שפורסמו הערב שיעורם הסופי של הצרפתים שיימנעו מהצבעה יעמוד על 25%-27%.

 

מומחים העריכו ערב הבחירות כי שיעור הצבעה נמוך עשוי לסייע למועמדת הימין הקיצוני מרין לה פן. הסוקרים העריכו כי הנעדרים מהקלפי יהיו ברובם מצביעים מהשמאל, שכל מועמדיהם הודחו בסיבוב הראשון של הבחירות, לפני שבועיים. על כל פנים, יש לזכור שמלכתחילה חזו הסקרים פער גדול מאוד בינה לבין מועמד המרכז עמנואל מקרון.
 
רוב הקלפיות צפויות להיסגר בשעה 20:00 שעון ישראל, והקלפיות בערים הגדולות ייסגרו ב-21:00 – ואז יתפרסמו בצרפת התוצאות.
 

הבחירות היום, נזכיר, מכריעות לא רק לעתיד של צרפת אלא גם לעתיד אירופה: מצד אחד ניצב מקרון הפייבוריט, איש מרכז שהסקרים ניבאו לו זכייה בכ-63% מהקולות, ומהעבר השני ניצבת מועמדת הימין הקיצוני לה פן, שעצם הגעתה לסיבוב השני היא הישג היסטורי עבור מפלגת "החזית הלאומית" שלה. הסקרים חזו לה ערב הבחירות כ-37%. גם אם תפסיד, היא מקווה לפחות לחצות את הרף של 40% - הישג שיבהיר כמה רבים הם הצרפתים שפנו בשנים האחרונות ימינה על רקע המצב הביטחוני והכלכלי. הערב פרסם עיתון בלגי (בצרפת אסור לפרסם נתונים כאלה ביום הבחירות) סקר שנערך היום ושלפיו מקרון מוביל ב-60%.

ליד הלובר בפריז, היום בצהריים (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
ליד הלובר בפריז, היום בצהריים(צילום: gettyimages)

 (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
(צילום: gettyimages)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

אחייניתה של מרין לה פן, מריון, אמרה בסוף השבוע שעבר כי אם מועמדת "החזית הלאומית" תגיע ל-40% זה יהיה "ניצחון ענק" למפלגתה. מרין לה פן מבטיחה להוביל פרישה של צרפת מהאיחוד האירופי, להגביל מאוד את ההגירה לצרפת ולהילחם ביד קשה יותר בטרור האיסלאמיסטי. עם זאת, בקהילות יהודיות בעולם מודאגים מדבריה שלפיהם לצרפת כמדינה לא הייתה אחריות לרדיפת היהודים בתחומה במלחמת העולם השנייה, ומהצהרותיה נגד שחיטה כשרה ונגד חבישת כיפה בציבור.

 
בצהריים התעוררה בהלה לרגע: רחבה ליד מוזיאון הלובר בפריז פונתה לזמן קצר מחשש למטען חבלה אחרי שבמקום נמצא תיק חשוד. כעבור כמה דקות הודיעה המשטרה כי החשש הוסר, והאזור נפתח לתנועה. מדובר במקום שבו מתכנן עמנואל מקרון לערוך את עצרת הניצחון שלו אם אכן יוכרז הלילה כנשיא צרפת כפי שמנבאים הסקרים.

40% יהיו הישג ענק. לה פן בקלפי (צילום: AP) (צילום: AP)
40% יהיו הישג ענק. לה פן בקלפי(צילום: AP)

 (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
(צילום: gettyimages)

 האירוע ליד הלובר מזכיר עד כמה מתוחים עצביה של צרפת בשנים האחרונות בשל איום הטרור: מערכת הבחירות לוותה כולה בחשש כבד מפיגועים, ולפני שבועיים וחצי הוא התממש כשאיסלאמיסט רצח שוטר בשאנז אליזה. עשרות אלפי שוטרים מאבטחים היום את הקלפיות ואתרים מרכזיים ברחבי צרפת כדי לנסוך ביטחון בצרפתים היוצאים להצביע.

 

מוזיאון הלובר המפורסם בפריז הוא אחד מאתרי התיירות המרכזיים שהאבטחה בהם הוגברה. לפני חודשים אחדים ניסה מחבל איסלאמיסט לבצע שם פיגוע נגד חיילים – אך לא הצליח.

מקרון מגיע עם אשתו בריז'יט להצביע בקלפי (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מקרון מגיע עם אשתו בריז'יט להצביע בקלפי(צילום: AFP)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

קרוב ל-60% מהצרפתים שאמרו שיצביעו למקרון אמרו כי יעשו זאת כדי למנוע מלה פן להפוך לנשיאת צרפת, הכלכלה השנייה בגודלה באיחוד האירופי, ולא מתוך תמיכה גדולה במקרון. "אני לא בהכרח מסכים עם אף אחד מהמועמדים, אבל אני רוצה להשמיע את הקול שלי, להיות מסוגל לומר שבאתי, גם אם אני לא מרוצה בכלל ממה שקורה במדינה שלנו, ושאני רוצה לראות פחות טיפשות, פחות כסף ויותר אחווה", אמר דניס, שבא להצביע בקלפי באנסי שבדרום צרפת.

 

יהיה המנצח אשר יהיה – ניצחונו יפתח פרק חדש בפוליטיקה הצרפתית. מפלגות הימין והשמאל הגדולות – הרפובליקנית והסוציאליסטית – שלטו בצרפת עשרות שנים, אבל שתיהן ספגו תבוסה משפילה בסיבוב הראשון בבחירות.


פורסם לראשונה 07/05/2017 16:46

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
קרב אחרון. המועמדים לנשיאות, היום בקלפי
צילום: AFP
מומלצים