שתף קטע נבחר

מפת ההצבעה: מקרון שתה קולות מהימין ומהשמאל

לה פן קיבלה פי שניים קולות (10.6 מיליון) מאשר אביה ב-2002, אבל יריבה מהמרכז סחף לכיוונו תומכים רבים של המועמדים שלא העפילו לסיבוב השני, פרנסואה פיון (מרכז-ימין), בנואה אמון (מרכז-שמאל) וז'אן-לוק מלנשון (שמאל קיצוני), שלא רצו לראות את הימין הקיצוני בשלטון. כך התפלגה ההצבעה

 

 

עמנואל מקרון הביס אתמול (יום ב') את מרין לה פן בסיבוב השני בבחירות לנשיאות צרפת כשקיבל 66.10 אחוזים מקולות הבוחרים לעומת 33.90 למועמדת הימין הקיצוני.

 

הקרב על צרפת - עמוד הבחירות המיוחד

 

עד כמה גדול היה הישגו של איש המרכז בן ה-39? גדול עד כדי כך שהוא זכה ברוב קולות ב-26,044 קומונות, ואילו לה פן ניצחה ב-9,194 קומונות. ב-311 קומונות נרשם שוויון בין המועמדים. מתוך 107 המחוזות בצרפת ניצח מקרון ב-105 מחוזות. שני המחוזות היחידים שבהם ניצחה מנהיגת מפלגת "החזית הלאומית" הם המחוזות הצפוניים, שנחשבים למעוזיה של לה פן: אן (פיקארדי) ופה-דה-קאלה. בכלל, בדומה לסיבוב הראשון ב-23 באפריל, התוצאות הטובות ביותר של לה פן נרשמו בצפון-מזרח ובדרום צרפת.

 

 (מקור: ניו יורק טיימס) (מקור: ניו יורק טיימס)
(מקור: ניו יורק טיימס)

 

מקרון רשם הצלחה רבה באזורים עירוניים. בבירה פריז, למשל, הוא קיבל 90 אחוזים מהקולות לעומת 10 אחוזים ללה פן. באזור פריז רבתי הוא גם רשם הישג יפה כשקיבל 78.72 אחוזים. ראש העיר פריז אן אידלגו בירכה על בחירתו של מקרון לנשיא צרפת ועל הישגו הגדול בעיר הבירה: "90 אחוזים מהקולות בפריז למקרון ורק 10 אחוזים לימין הקיצוני. גאה בפריזאים".

 

העניים עם לה פן

באופן לא מפתיע, בדומה לתוצאות הסיבוב הראשון בחודש שעבר, לה פן רשמה הצלחה באזורים עניים שבהם המשכורות נמוכות, שיעור האבטלה גבוה ושיעור המשכילים לא גבוה. באזורים אלה היא ניהלה קמפיין תוקפני והבטיחה שאם תיבחר לנשיאת צרפת תעצור את ההגירה למדינה ותדון מחדש עם האיחוד האירופי בשאלת החברות של צרפת בגוש המדינות. מקרון לעומתה, שניהל קמפיין פרו-אירופי ופרו-הגירה, זכה לתמיכה רחבה באזורים אמידים ומשכילים. ובמספרים – באזורים שבהם עמד שיעור האבטלה על פחות מ-10 אחוזים קיבל מקרון 70 אחוזים מהקולות לעומת 30 אחוזים ללה פן. באזורים עם שיעור אבטלה גבוה מ-10 אחוזים הצטמצם הפער בין שני המועמדים ומקרון קיבל 57.6 אחוזים לעומת 42.4 אחוזים ללה פן.

 

שני המועמדים לנשיאות צרפת תלו בסיבוב השני תקוות שיקבלו את קולות המועמדים שהפסידו בסיבוב הראשון. אז למי אלה הצביעו בסופו של דבר? מקרון הצליח לסחוף למחנה שלו את רוב התומכים של שני מועמדי השמאל - בנואה אמון (סוציאליסטים) וז'אן-לוק מלנשון (שמאל קיצוני). באופן מפתיע, מקרון קיבל כמעט מחצית מקולות המצביעים שנתנו בסיבוב הראשון את קולם למועמד המרכז-ימין השמרני פרנסואה פיון.

 

לה פן קיבלה רוב קולות בשני מחוזות בלבד מתוך 107 - בפה-דה-קאלה ובאן (פיקארדי) ()
לה פן קיבלה רוב קולות בשני מחוזות בלבד מתוך 107 - בפה-דה-קאלה ובאן (פיקארדי)

הזוג מקרון מול המוני התומכים בלובר, פריז (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הזוג מקרון מול המוני התומכים בלובר, פריז(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

למרות ההפסד, הישג מרשים למועמדת הימין הקיצוני. לה פן (צילום: AP) (צילום: AP)
למרות ההפסד, הישג מרשים למועמדת הימין הקיצוני. לה פן(צילום: AP)

מחצית מתומכיו הצביעו למקרון. פיון (צילום: AP) (צילום: AP)
מחצית מתומכיו הצביעו למקרון. פיון(צילום: AP)

רוב הקולות שעברו לצדה של לה פן מהסיבוב הראשון היו מצד תומכיו של פיון. היא גם קיבלה 10 אחוזים מקולות המצביעים שתמכו בסיבוב הראשון במלנשון. לאחר הסיבוב הראשון אמר מלנשון שלא יקרא לתומכיו להצביע לאחד המועמדים לנשיאות, וכצפוי - שליש מהם נמנעו מהצבעה, אבל לא באופן שהצליח לפגוע בסיכויו של מקרון להיבחר לנשיא הבא. בכלל, מצביעים רבים אמרו שהצביעו למקרון משום שהוא היה המועמד הפחות גרוע מבין השניים שעמדו לבחירה בסיבוב השני. האפשרות שהימין הקיצוני יעלה לשלטון בצרפת הובילה רבים במדינה - מהימין, השמאל והמרכז - לאחד כוחות ולהצביע לפוליטיקאי הצעיר ולו כדי שלה פן לא תיבחר לנשיאה. באותו אופן בדיוק פעלו הבוחרים בצרפת בבחירות לנשיאות ב-2002, כשז'אן-מארי לה פן מ"החזית הלאומית", אביה של מרין, העפיל לסיבוב השני מול איש הימין ז'אק שיראק וקיבל רק 17.79 אחוזים (5.5 מיליון קולות).

 

ההישג של לה פן ו"החזית הלאומית" - זכייה בשיעור תמיכה גבוה פי שניים מזה של אביה לפני 15 שנה - מרשים למרות הפסדה בבחירות.

 

שיעור ההצבעה בסיבוב השני עמד על 75.77 אחוזים (35,467,172) מתוך 47.5 מיליון בעלי זכות בחירה - שיעור ההצבעה הנמוך ביותר מאז 1969. מקרון קיבל 20,753,798 קולות לעומת 10,644,118 קולות שקיבלה יריבתו לה פן. אף שמקרון קיבל קצת יותר מ-21 מיליון קולות, היו יותר מ-26 מיליון קולות שלא הלכו אליו. 12.1 מיליון אזרחים נמנעו מהצבעה (25.44 אחוזים מתוך בעלי זכות הבחירה), שלושה מיליון בוחרים הטילו בקלפי פתק לבן, ומיליון קולות נוספים נפסלו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים