שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם

  עקיצות ויתושים: מי שופכין מרמאללה למרכז הארץ

  סיור באזור חבל בנימין חשף זרימת שפכי ביוב מהעיר הפלסטינית למודיעין עילית. מנכ"ל איגוד ערים שומרון, שגילה את הבריכות המזוהמות: "הקרבה לילדים היא קריטית". ראש העיר: "גיליתי בבית המון יתושים גדולים מסוגים שלא הכרתי". המנהל האזרחי: "מקדמים הקמת מתקן לטיהור שפכים"

   

  תושבי מודיעין עילית שבחבל בנימין מתמודדים באחרונה עם מכת יתושים בלתי נסבלת, שמלווה בעקיצות והטרדות נוספות. בדיקת הנושא העלתה כי הסיבה לכך היא זרימת שפכי ביוב מרמאללה לעיר החרדית. במנהל האזרחי מבטיחים כי קידום הקמת מתקן טיהור שפכים עשוי לתת מענה לבעיה.

   

  אנשי איגוד ערים לאיכות סביבה שומרון, שסיירו בימים האחרונים באזור נחל מודיעין, הבחינו בשלוליות ביוב מצטברות בסמוך למודיעין עילית. מי השופכין עוברים כ-30 קילומטרים מהעיר הפלסטינית לכיוון הערים מודיעין ומודיעין עילית ומתנקזים בסופו של דבר לנחל איילון.

  בריכות הביוב ליד מודיעין עילית. 30 קילומטרים מרמאללה למרכז הארץ (צילום: איגוד ערים איכות הסביבה שומרון) (צילום: איגוד ערים איכות הסביבה שומרון)
  בריכות הביוב ליד מודיעין עילית. 30 קילומטרים מרמאללה למרכז הארץ(צילום: איגוד ערים איכות הסביבה שומרון)

  בעבר מי הביוב היו נספגים באדמה עוד בתחילתו של הנחל ולא מגיעים למרכז הארץ. ואולם, בימים האחרונים התברר כי האדמה אינה סופגת את מי הביוב. כתוצאה מכך נוצרו בריכות ביוב עם מים עומדים, שמהוות סכנה תברואתית קשה לתושבי האזור.

   

  יצחק (איצ'ה) מאיר, מנכ"ל איגוד ערים לאיכות הסביבה שומרון, תיעד את הבריכות המזוהמות. לדבריו, "בעקבות גידול אוכלוסייה ובנייה מסיביים ברמאללה נפגע כושר הספיגה של האדמה ולכן לכל אורך הנחל האדמה לא סופגת את מי הביוב, והם מגיעים עד לאזור המרכז. אם הדבר יימשך, זה עלול להגיע בזמן הקרוב לאזור איילון".

   

  על הסכנה הבריאותית אמר מאיר כי "מדובר בבריכות מי ביוב עומדות המושכות יתושים. הקרבה של הבריכות הללו למקומות מגורים על ילדים היא קריטית. היתושים, מכל הסוגים, עלולים לעקוץ את הילדים ולגרום להתפשטות מחלות".

  "זה עלול להגיע לאזור איילון". מאיר (צילום: איגוד ערים איכות הסביבה שומרון) (צילום: איגוד ערים איכות הסביבה שומרון)
  "זה עלול להגיע לאזור איילון". מאיר(צילום: איגוד ערים איכות הסביבה שומרון)

  הרב יעקב גוטרמן, ראש העיר מודיעין עילית, אמר בהתייחסו לאורחים הלא-רצויים בעירו: "בימים האחרונים אני מגלה אצלי בבית המון יתושים גדולים מסוגים שלא הכרתי, וזה היה לי מוזר שכן אנחנו מקפידים לעשות הדברה מסודרת. בנוסף לזה הצטברו אצלנו תלונות של תושבים שמספרים כי יש ריכוז יתושים גדול במקומות שונים בעיר. מיד התקשרתי לנציגי איכות הסביבה במנהל האזרחי שהגיעו לבדוק וגילו את הבעיה. זה חייב להיפטר בזמן הקרוב אחרת עלולות להיות כאן מחלות".

   

  מהמנהל האזרחי נמסר בתגובה כי "במנהל מקדמים כיום הקמת מתקן טיהור שפכים בביתוניא אשר עתיד לתת מענה ולאפשר זרימה של מי קולחין בנחל. תוכנית המתקן אושרה בוועדות התכנון ונמצאת לפני הוצאת היתרי בנייה. יחידת איכות הסביבה במנהל האזרחי מבצעת ריסוסים והדברות קבועות בנחלים כדי למגר את בעיית היתושים באזור".

   

  מהמשרד להגנת הסביבה נמסר כי "לאור חשיבות הנושא והשפעותיו על תושבים רבים, בימים אלו מגבש משרדנו תוכנית לאומית למניעה וצמצום של מפגעים וזיהומים חוצי גבולות. במסגרת תוכנית זו יפעל המשרד לקידום החלת החקיקה הסביבתית הרלוונטית באזור אשר תאפשר את הגברת האכיפה על נושאים שכאלו וכן תקצה משאבים ייעודיים לנושא, בין השאר לטיפול במפגעי פסולת באזורים הסובלים מבעיות אלו".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איגוד ערים איכות הסביבה שומרון
  מי השופכין שהתגלו ליד מודיעין עילית
  צילום: איגוד ערים איכות הסביבה שומרון
  מומלצים