שתף קטע נבחר

המשנה ליועמ"ש במסר לרגב: "לא ניתן למנוע מימון עקב תוכן"

חוות הדעת של דינה זילבר הוגשה בעקבות פניית האגודה לזכויות האזרח שטענה כי שרת התרבות "מהלכת אימים על ראשי רשויות ומוסדות תרבות". זילבר מתחה ביקורת: "הצטברות מדאיגה של מקרים המעבירים מסר בעייתי". רגב: "מוסדות תרבות לא רשאים לעבור על החוק, אבדוק כל תלונה"

הבכירה המשפטית נגד שרת התרבות: המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילבר, השיבה לפנייה של האגודה לזכויות האזרח שטענה כי השרה "מהלכת אימים על ראשי רשויות ומוסדות תרבות". לדברי זילבר, "לא ניתן למנוע מימון בתחום התרבות עקב תוכן יצירות ואירועים במוסדות". עוד הוסיפה זילבר כי "פניות מסוג זה לרשויות המקומיות ומוסדות בלתי לגיטימיות ויש להימנע מהן".

 

לעיון במכתבה של זילבר - לחצו כאן

 

"מדובר בהצטברות מדאיגה של מקרים המעבירים מסר בעייתי כי פעילותם של מוסדות תרבות והיוצרים נבחנת כל העת תחת עינה הפקוחה של המדינה וכי הם נתונים לפיקוח וניטור מתמידים מטעם השלטון - בחינה היורדת לשורשו של חופש הביטוי", כתבה זילבר. "מסר זה מתעצם ביתר שאת נוכח תכיפותן של פניות אלו".

 

המשנה ליועמ"ש זילבר ושרת התרבות רגב (צילום: אוהד צויגנברג, משרד המשפטים) (צילום: אוהד צויגנברג, משרד המשפטים)
המשנה ליועמ"ש זילבר ושרת התרבות רגב(צילום: אוהד צויגנברג, משרד המשפטים)

 

היועץ המשפטי של האגודה לזכויות האזרח, עו"ד דן יקיר, פנה לזילבר וטען כי שרת התרבות מהלכת אימים לכאורה על ראשי רשויות ועל מוסדות תרבות בכך שהיא מבקשת לשלול מימון מ"מי שמעז לקיים אירוע שתוכנו לא מוצא חן בעיני השרה".

 

בעקבות כך ציינה זילבר בתגובתה לאגודה לזכויות האזרח כי "בפנייתך ביקשת כי ננחה את שרת התרבות להימנע מלשלוח פניות לראשי עיר בבקשה למנוע מימון של פעילויות תרבות שונות, בשים לב לתוכן האירועים והמשתתפים בהם וכן להבהיר כי בחינת תוכנם של מחזות ואירועי תרבות אחרים אינם מסמכותה. פנינו לשרת התרבות והספורט, והבהרנו לה כי במצב המשפטי הקיים לא ניתן למנוע מימון בתחום התרבות מחמת תוכן היצירות המוצגות והאירועים המתקיימים במוסדות אלה".

 

"אפקט מצנן על חופש הביטוי" 

זילבר ציינה עוד בתגובתה כי "למותר לציין כי שרת התרבות, ככל אדם, רשאית ואף זכאית להתבטא באופן ציבורי. ולהביע עמדותיה כחלק בלתי נפרד משיח ציבורי לגיטימי ומותר. עם זאת נדרשת זהירות ותשומת לב באבחנה בין הבעת עמדה אישית או ציבורית כנבחרת ציבור שהיא ודאי לגיטימית לבין יצירת מצג מטעה או מבלבל לפיו פניות השרה המבקשות למנוע אירועי תרבות מסוימים בשל תוכנם, נאמרות 'בתפקיד', לכאורה מכוח תפקידה וסמכותה באופן שנושא בחובו מצג על אודות אפשרות השפעה על תיקצוב לו זכאים המוסדות השונים.

 

"לעמדתנו, פניות מסוג זה המופנות לרשויות מקומיות, מוסדות ציבור או גורמים אחרים, המתייחסות לתוכן פעילויות התרבות, יוצרות את הרושם כי התמיכה במוסדות הרלוונטיים עלולה להיפגע או היא 'על תנאי' בתוכן קונקרטי ותלויות בהתאמתו למצב הרוח השלטוני, הן בלתי לגיטימיות ויש להימנע מהן. זאת, בשל האפקט המצנן על חופש הביטוי בתחום האומנות והתרבות בו קיימת חשיבות מיוחדת לשימורו של מרחב חופשי המאפשר שיח פלורליסטי והצגה של דעות רבות ומגוונות ומבלי שיש בידי השרה מקור סמכות לדרישות מאין אלו".

 

עוד הוסבר על ידי זילבר כי יש מצבים שבהם אפשר לצמצם את התמיכה במוסד ציבורי - אך הקריטריונים לכך ברורים: רק בגין פעילות מסוימת שיש בה משום שלילת קיומה של מדינה ישראל כיהודית ודמוקרטית, הסתה לגזענות לאלימות ולטרור, תמיכה במאבק מזוין של מדינת אויב או ארגון טרור נגד מדינת ישראל וציון יום העצמאות או יום הקמת המדינה כיום אבל. זילבר ציינה כי הסמכות להפחתת תמיכות "מצויה בידיו של שר האוצר בלבד".

 

רגב: "מצפה מהמשנה ליועמ"ש שלא תתן גיבוי לפעולות לא חוקיות"

שרת התרבות והספורט מירי רגב אמרה בתגובה: "המשנה ליועמ"ש דינה זילבר צריכה להיות הראשונה לדעת כי מוסדות תרבות, כמו כל מוסד אחר במדינה מתוקנת, אינם רשאים לעבור על החוק.

 לכן, כל תלונה שתגיע לשולחני על מוסדות תרבות המסיתים נגד חיילי צה"ל ופוגעים 'בשם האמנות' בערכי מדינת ישראל וסמליה תיבדק ביסודיות על ידי הגורמים המקצועיים והמשפטיים במשרדי. אני מצפה מדינה זילבר שתירתם למשימה זו ובוודאי שלא תתן גיבוי לפעולות לא חוקיות אלו".

 

ממשרד התרבות והספורט נמסר בתגובה כי גם על פי החוק הקיים, המדינה חייבת לקנוס מוסדות תרבות הפוגעים בערכי המדינה, כפי שנקבע בחוק יסודות התקציב, ולכן המשרד ימשיך לבדוק תלונות רלוונטיות על מנת לעמוד בדרישות הצודקות של חוק זה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
מירי רגב
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים