שתף קטע נבחר

איך נוצר היקום? הוקינג נגד פרופ' ישראלי

קרב קוסמולוגי: אבי לייב ושני מדענים נוספים הטילו ספק בנכונות תיאוריית "האינפלציה הקוסמית", הוקינג ו-32 מדענים אחרים הגיבו במכתב ביקורת. "אתם מבטלים את המחקר של כולם", כתבו

 

 

 

קרב מדעי: סטיבן הוקינג ו-32 מדענים נוספים כתבו מכתב ביקורת בתגובה למאמר שפורסם במגזין המדעי "Scientific American" ובו תוארה תיאוריה אלטרנטיבית להיווצרות היקום.

 

הבריטי הוקינג, אולי המדען המפורסם בעולם כיום, בטוח ביחד עם הקולגות שלו בנכונותה של התיאוריה המקובלת המכונה "האינפלציה הקוסמית". תיאוריה זו מסבירה כיצד התפתח היקום במהירות אחרי המפץ הגדול.

הוקינג נגד לייב. קרב קוסמולוגי (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
הוקינג נגד לייב. קרב קוסמולוגי(צילום: gettyimages)

אבל שלושה פיזיקאים – הישראלי-אמריקני אבי לייב, וכן אנה איג'אס ופאול שטיינהרדט - טענו במאמר כי תיאוריה אחרת, "הניתור הגדול" (Big Bounce), מעניקה הסבר טוב יותר להיווצרות היקום. הוקינג ועמיתיו לא הסכימו. "בטענתם שלושת הכותבים מבטלים את המחקר של לא רק כל כותבי מכתב זה, אלא של רבים מאוד בקהילה המדעית", הם כתבו למגזין.

 

"יותר מכך, כמו שהבהירה עבודתם של כמה בכירים בינלאומיים ששיתפו ביניהם פעולה, לא רק שניתן לבחון את האינפלציה הקוסמית, אלא היא גם עמדה במספר רב של מבחנים – ועד כה עברה את כולם", המשיכו וכתבו.

 

ב"טיים" נכתב כי לייב, שטיינהדרט ואיג'אס התאכזבו ממכתב התגובה של המדענים. "אנחנו מאמינים מאוד שבקהילה מדעית בריאה יכולות להיות אי הסכמות, ולכן אנחנו דוחים את הטענה שבכך שאנחנו מצביעים על בעיות, אנחנו דוחים את העבודה של כל אלו שפיתחו את תיאוריית האינפלציה הקוסמית", הגיבו.

 

אינפלציה קוסמית היא תהליך פיזיקלי היפותטי שהתרחש ביקום, בחלקיקי השנייה לאחר המפץ הגדול. בפרק זמן זה עבר היקום תהליך של התנפחות עצומה ומהירה. מודל זה פותח על מנת לפתור כמה בעיות שמודל "המפץ הגדול" לבדו לא יכול היה להסביר.

 

אבל שלושת המדענים טענו כי המדידות האסטרופיזיקליות האחרונות, בשילוב עם בעיות תיאורטיות, "מטילים ספק באותו מודל, ולכן יש צורך ברעיונות חדשים". לייב בן ה-55, שנולד במושב בית חנן, הוא פרופ' לפיזיקה תאורטית ולאסטרופיזיקה, ומשמש בין היתר בראש המחלקה לאסטרונומיה של אוניברסיטת הרווארד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: gettyimages
סטיבן הוקינג ואבי לייב
צילום: gettyimages
מומלצים