שתף קטע נבחר

שגרירת ארה"ב באו"ם: "מאמינה שהכותל הוא חלק מישראל"

בעוד שאנשי ממשל טראמפ התחמקו כשנשאלו אם ארה"ב מכירה בכותל כחלק מישראל, הבהירה השגרירה האמריקנית באו"ם: "תמיד חשבנו שהכותל הוא בישראל - וכך אנו צריכים להתייחס לכך גם היום"

 

 

בזמן שאנשי הנשיא דונלד טראמפ התחמקו ביממה האחרונה מהשאלה אם הבית הלבן מכיר בכותל המערבי כחלק מישראל, הביעה הלילה (יום ד') שגרירת ארה"ב באו"ם ניקי היילי עמדה נחרצת בסוגיה בראיון לרשת CBN. לקראת ביקורו של הנשיא בארץ, אמרה: "אני לא יודע מה המדיניות של הממשל, אבל אני מאמינה שהכותל המערבי הוא חלק מישראל. אני חושבת שכך התייחסנו לעניין בעבר וכך אנחנו צריכים להתייחס לכך גם היום. תמיד חשבנו שהכותל המערבי הוא חלק מישראל".

 

היילי, שנחשבת לתומכת נלהבת של ישראל, הביעה תמיכה גם בהעברת שגרירות ארה"ב לירושלים: "כמובן שאני מאמינה שאנחנו צריכים להתייחס לירושלים כבירת ישראל והשגרירות צריכה לעבור לשם, הרי כל הממשלה הישראלית נמצאת בירושלים".

 

היועץ האמריקני לביטחון לאומי ה.ר מקמאסטר נשאל אתמול במסיבת עיתונאים אם הבית הלבן מכיר בכותל כחלק ממדינת ישראל, וחמק מתשובה: "זו שאלה של מדיניות. הנשיא הולך לבקר בכותל כחלק ממדיניות לקדם אחווה ואחדות בין כל הדתות". הוא הוסיף כי במסגרת ביקור של טראמפ בישראל, הנשיא יגיע לכותל המערבי, אך לא יצטרף אליו אף מנהיג ישראלי.

 

זמן קצר לאחר מכן נשאל דובר הבית הלבן שון ספייסר שאלה דומה, ואף הוא התחמק מתשובה. "הכותל המערבי הוא אחד המקומות הקדושים במדינה וברור שהוא בירושלים", אמר רק ספייסר.

 

בתקרית בתחילת השבוע, במהלך ביקור ההכנה בכותל, ביקשו האמריקנים מצוות ההכנה הישראלי לביקור לעזוב את המקום: "אנחנו מבקשים מכם שתלכו מכאן. אנחנו רוצים להיות פה לבד. אנחנו לא יכולים להיות פה עם ישראלים רשמיים. זה לא שטח שלכם. זה בשטח הגדה המערבית. זה ביקור פרטי של הנשיא וזה לא קשור אליכם. זה לא עניינכם". הצוות הישראלי היה בהלם והטיח חזרה: "מה שאתם אומרים לא מקובל לחלוטין ואנחנו דוחים את זה על הסף. זה מקום קדוש בריבונות ישראלית".

 

בהמשך פורסמה התייחסות של הבית הלבן, שהתנער מהאמירות. "ההערות לגבי הכותל המערבי לא נאמרו ברשות והן לא מייצגות את עמדת ארצות הברית וודאי שלא את עמדת הנשיא", אמר גורם בבית הלבן לסוכנות הידיעות האמריקנית היהודית JTA. עם זאת, היום כבר נראה כי זהו הקו הרשמי של ממשל טראמפ.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים