שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  טראמפ המריא למזה"ת בצל דיווח שאמר לרוסים "פיטרתי את קומי המשוגע, ירד לחץ"
  בצל ההסתבכויות החדשות יצא טראמפ לביקורו הראשון כנשיא מעבר לים, שיחל בסעודיה ובישראל. בארה"ב מדווחים על השערוריות האחרונות: רשת CNN: "אנשי הבית הלבן החלו להיערך לאפשרות של הליך הדחת הנשיא". "ניו יורק טיימס": "טראמפ אמר לרוסים - 'פיטרתי את קומי המשוגע, הוסר ממני לחץ גדול'"

  דונלד טראמפ ורעייתו מלניה עולים ל"אייר פורס 1", הערב (צילום: רויטרס)
  דונלד טראמפ ורעייתו מלניה עולים ל"אייר פורס 1", הערב(צילום: רויטרס)

  נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ המריא אמש (יום ו') במטוס הנשיאותי "אייר פורס 1" בדרכו לביקור במזרח התיכון ובאירופה. מעט אחרי ההמראה למסעו הראשון כנשיא, התפרסמו שני דיווחים שמוסיפים לטלטלה הגדולה בוושינגטון - בשל חקירת הקשרים שהיו או לא היו בין אנשי טראמפ לבין בכירים רוסים במהלך הבחירות. הלילה הודיעה ועדת המודיעין של הסנאט כי ראש ה-FBI המודח, ג'יימס קומי, יעיד בפניה במהלך שימוע פומבי במסגרת חקירת הפרשה.

   

  "ניו יורק טיימס" דיווח כי בפגישה שקיים טראמפ עם בכירים רוסים - בהם שר החוץ הרוסי ושגריר רוסיה בוושינגטון - החודש בבית הלבן, אמר להם הנשיא כי הדחתו של ראש ה-FBI קומי הסירה ממנו "לחץ גדול". לפי "ניו יורק טיימס" הדיווח נשען על מסמך המסכם את הפגישה. "ממש עכשיו פיטרתי את ראש ה-FBI, הוא היה משוגע, מטורלל אמיתי", אמר טראמפ לפי המסמך שהציג לעיתון גורם רשמי אמריקני. "היה עליי לחץ גדול בגלל רוסיה. הוא הוסר ממני".

   

  באותה פגישה, ב-10 במאי, יום אחרי פיטוריו של קומי, הוא הוסיף: "אני לא תחת חקירה". ב"ניו יורק טיימס" נכתב כי הציטוטים מהפגישה מחזקים את הטענה שטראמפ הדיח את קומי בראש ובראשונה בשל חקירת ה-FBI בנוגע לקשרים שאולי היו בין אנשי הקמפיין של טראמפ לבין גורמי ממשל רוסים.

   

  ברשת CNN דווח כי עורכי הדין של הבית הלבן החלו ללמוד את ההליכים הנדרשים להדחת הנשיא על מנת להיות ערוכים. גורמים רשמיים בוושינגטון ציינו כי עורכי הדין התייעצו עם מומחים בנושא על אף שהאפשרות להדחתו של טראמפ נראית רחוקה. בבית הלבן סירבו להתייחס לדיווח.

   

  אנשי הבית הלבן מאמינים בגיבוי של חברי הקונגרס הרפובליקנים בנשיא, וגם חברי המפלגה הדמוקרטית מנסים להרגיע את השיחות על האפשרות להדיח את הנשיא המכהן מחשש כי הדבר יתגלה כחיפזון מיותר.

  מימין לשמאל: קומי, פלין וטראמפ (צילום: רויטרס)
  מימין לשמאל: קומי, פלין וטראמפ(צילום: רויטרס)
   

  דובר הבית הלבן שון ספייסר התבקש להגיב על הדברים שנאמרו בפגישה ולא הכחיש אותם. בהודעת תגובה ששלח ל"ניו יורק טיימס" כתב שקומי אכן הפעיל לחץ לא נחוץ על הנשיא והפריע לו לנהל מגעים עם רוסיה בעניינים כמו סוריה, אוקראינה והמדינה האיסלאמית. "על ידי הפיכת החקירה לפוליטית יצר קומי לחץ לא נחוץ ופגע ביכולת שלנו לנהל מגעים ומשא ומתן עם רוסיה. שוב – הסיפור האמיתי הוא שהביטחון הלאומי שלנו נפגע בגלל הדלפה של שיחות פרטיות ומסווגות מאוד".

   

  גורם אחר בממשל הגן הלילה על טראמפ וטען כי באומרו לשר החוץ הרוסי סרגיי לברוב שמופעל עליו לחץ הוא רק השתמש בטקטיקת משא ומתן כדי ליצור תחושת מחויבות אצל הבכירים הרוסים ולנסות להוציא מהם ויתורים. לדבריו הוא רצה לגרום להם להבין שניסיונות ההתערבות של רוסיה בבחירות בשנה שעברה גרמו לו בעיה פוליטית גדולה, וכך לרכך אותם.

   

  במקביל לדיווח ב"ניו יורק טיימס" דיווח "וושינגטון פוסט" כי אדם המכהן כיום בתפקיד רשמי בבית הלבן הוא איש שמוקדש לו חלק חשוב בחקירה בעניין הקשרים בין אנשי טראמפ לרוסיה. לפי הדיווח האיש שנמצא תחת חקירה הוא יועץ בכיר הקרוב לטראמפ.

   

  "זה מה שאני אוהב לעשות!"

  מעט אחרי 21:30 התנתקו גלגלי המטוס הנשיאותי מהקרקע, ומחר הוא ינחת בתחנה הראשונה שלו – סעודיה. משם ימשיך לישראל, ואחר כך יבקר באיטליה ובבלגיה.  

   

  טראמפ בישראל - משדר מיוחד ב-ynet    (בימוי ועריכה: אסף קוזין צילום: יוגב אטיאס)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

   (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

   (צילום: AP)
  (צילום: AP)

  שעות אחדות לפני צאתו לדרך כתב טראמפ בטוויטר: "אני מתכונן למסע הגדול שלי בחו"ל. אגן בכל כוחי על האינטרסים האמריקניים – זה מה שאני אוהב לעשות!". סעודיה, נזכיר, היא בעלת הברית החשובה ביותר של ארה"ב במפרץ, והיא שותפה גדולה שלה במאבק נגד איראן. אמש, בשעה שטראמפ כבר היה בדרכו מוושינגטון לסעודיה, ירו המורדים החות'ים-השיעים בתימן טיל לעבר ריאד, אבל הוא יורט על-ידי צבא סעודיה. המורדים החות'ים זוכים לתמיכת איראן, ובמלחמת האזרחים בתימן הם נלחמים נגד סעודיה ובעלי בריתה.

   

  אחת ממטרות הביקור של טראמפ באזור היא להרגיע את בעלות בריתה של ארה"ב. הן הביעו דאגה מהרעיון "קודם כל אמריקה" שקידם טראמפ – רעיון שלפיו ארה"ב צריכה להתעסק קודם כל בענייניה, ולהפחית את התערבותה בנעשה מעבר לים.

   

  בתוכנית: נאום לעולם המוסלמי

  בסעודיה יישא טראמפ נאום המיועד לאוזני העולם האיסלאמי. נאומו צפוי לבטא ניגוד ברור בין החזון שהציג אובמה בביקורו הראשון באזור, ב-2009, לבין החזון של טראמפ. בישראל ייפגש טראמפ עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, וברומא יפגוש את האפיפיור פרנסיסקוס. האפיפיור מתח ביקורת על טראמפ במהלך הבחירות לנשיאות ארה"ב, וטראמפ בתגובה פקפק באמונתו של האפיפיור.

   (צילום: AP)
  (צילום: AP)

  בבריסל ישתתף טראמפ בוועידת נאט"ו – הברית שעליה מתח ביקורת קשה כל כך בשנה האחרונה. לאחרונה הדגיש שוב ושוב כי למרות הביקורת שלו, הוא מחויב לנאט"ו. בסיציליה ייפגש טראמפ עם שאר מנהיגי ה-G7 בכינוס הכלכלות הגדולות ביותר במערב.

   

  טראמפ עזב את ארה"ב מבלי למנות ראש חדש ל-FBI, אף שבוושינגטון אמרו כי ייתכן מאוד שהוא יעשה זאת עוד לפני נסיעתו. טראמפ פיטר בשבוע שעבר את ראש ה-FBI ג'יימס קומי בטענה שהוא "לא עשה עבודה טובה", ועורר סערה משום שההדחה נעשתה תוך כדי החקירה שהוביל קומי בנוגע להתערבות הרוסית בבחירות ולקשרים שאולי היו למוסקבה עם אנשי טראמפ לפני שהוא נבחר לנשיא.

   (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

  השבוע דווח כי לפני שהדיח אותו ניסה טראמפ לשכנע את קומי להפסיק את החקירה בעניין יועצו לביטחון לאומי של טראמפ, מייקל פלין. טראמפ, נזכיר, נאלץ להדיח את פלין אחרי שנחשף כי לא סיפר על קשרים שקיים בחשאי עם רוסיה. השבוע הכחיש טראמפ את הטענה שניסה לשכנע את קומי לסגור את החקירה בעניין פלין, וטען כי מתנהל נגדו "ציד מכשפות". אם יתברר כי אכן ניסה להתערב בחקירה הוא עלול להסתבך מאוד, ובימים האחרונים נשמעו לראשונה גם במפלגה הרפובליקנית קולות הקוראים להדיח את טראמפ.

   

  סקר חדש שפורסם אתמול מלמד ששיעור התמיכה בטראמפ בארה"ב ירד לשפל חדש: רק 38% מרוצים מתפקודו כנשיא, ואילו 56% אינם מרוצים ממנו. השאר אמרו כי יש להם תחושות מעורבות בעניין. הסקר נערך ב-18-14 במאי.

   


  פרסום ראשון: 19.05.17, 21:47
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "טראמפ המריא למזה"ת בצל דיווח שאמר לרוסים "פיטרתי את קומי המשוגע, ירד לחץ""
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס
  דונלד ומלניה טראמפ יוצאים למזרח התיכון
  צילום: רויטרס
  מוצר השנה
  מומלצים