שתף קטע נבחר

משיכת כספים מחיסכון של נפטר: ההקלות הורחבו

הרחבה של הוראות הנוגעות למשיכת כספים מחסכונות של נפטרים תאפשר לבני המשפחה לקבל את הכסף, בכל סוגי החסכונות, ללא צורך בצו ירושה. מדובר במאות אלפי חשבונות ובסכום מצטבר של מאות מיליונים שנותרו בקופות הגופים הפיננסיים

בשורה לחוסכים: הוראות חדשות שנכנסו לתוקף החודש מרחיבות את ההקלות המאפשרות לבני משפחות של נפטרים למשוך את כספם מהחסכונות השונים. מדובר בחשבונות שיש בהם יתרה נמוכה - עד 8,000 שקל, על שם חוסכים שנפטרו ולא מילאו הוראת מינוי מוטבים שבה ציינו במפורש מי המוטבים בחשבון.

 

 

ההוראה קובעת כי ילדים, בני זוג או הורים של חוסך בקופת גמל, קופות ביטוח או קרן פנסיה (הן חדשה והן ותיקה), שנצבר בחשבונו סכום של עד 8,000 שקל, יקבלו את הכספים מבלי להמציא צו ירושה או צו קיום צוואה ובלבד שיתחייבו להחזיר את הסכום לחברה המנהלת אם אדם אחר יוכיח שהוא זכאי לכספים.

 

ההוראה המקורית נכנסה לתוקף לפני כשנתיים, אולם הוגבלה רק לקופות גמל ולסכום של עד 5,000 שקל. כעת, כאמור, התקנות הורחבו לכל סוגי החסכונות והסכום עלה.

 

ככלל, כשאין הוראת מינוי מוטבים בחשבון של בעל חיסכון שנפטר או כשאין שאירים בקרן פנסיה ובחשבון אין הוראת מינוי מוטבים, היורשים של הנפטר נדרשים להמציא צו ירושה או צו קיום צוואה על מנת למשוך את הכספים.

 

 (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
(צילום: Gettyimages)

הליך הוצאת צו כזה כרוך בעלויות כספיות שלעתים קרובות עולות על הסכום שנצבר בחשבון שלו זכאי היורש. מצב זה מביא לכך שהעלויות הכרוכות בהליך עלולות למנוע מהיורש לממש את זכאותו לקבל את הכספים. השינוי בתקנות נועד לתת מענה לבעיה הזאת.

 

התקנה החדשה מתנה את קבלת הכספים בכך שחלפו שלוש שנים מפטירת החוסך. בנוסף, המבקשים למשוך את הכספים יידרשו לחתום על הצהרה שלפיה הם היורשים החוקיים.

 

ההוראות קובעות גם כי על החברה המנהלת את הכספים לפרסם באתר שלה את הסדר משיכת הכספים, וכן לאפשר הורדה של כל הטפסים הנדרשים מהאתר.

 

ההערכה היא שמדובר במאות אלפי חשבונות בסכומים של מאות מיליוני שקלים, שעד כה בני המשפחות של אותם חוסכים נמנעו מלממש אותם בשל הפרוצדורה הנדרשת.

 

ניתן לאתר חסכונות של נפטרים בממשק "הר הכסף" של משרד האוצר. עם זאת הממשק מאתר את הגוף המנהל את החיסכון אך לא מפרט את הסכום.

פורסם לראשונה 21/05/2017 14:01

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים