שתף קטע נבחר

סערת האמיר: "סעודיה חסמה את אתר אל-ג'זירה"

אמיר קטאר צוטט כאומר שהיחסים עם ישראל טובים, אך היחסים עם טראמפ מתוחים: "אין חוכמה בשימור עוינות כלפי איראן". בקטאר טענו אמרו כי אתר סוכנות הידיעות נפרץ וההתבטאויות שיוחסו לאמיר שקריות - אך בסעודיה עסקו בכך באריכות, ולפי דיווחים חסמו אתרים קטארים, ובהם "אל-ג'זירה"

 

אתר "אל-ג'זירה" נחסם בסעודיה ()
אתר "אל-ג'זירה" נחסם בסעודיה

אמיר קטאר, שייח תמים בן חמד אל ת'אני, צוטט הלילה (ג') באתר "אל-ערבייה" אומר כי לדוחא "יחסים מתוחים" עם ממשל נשיא ארה"ב דונלד טראמפ על רקע התבטאויותיו נגד איראן, וכי היחסים בין דוחא לישראל "טובים". זמן קצר לאחר פרסום ההתבטאויות, הכחישו גורמים רשמיים הכחישו את הדברים ומסוכנות הידיעות הרשמית של קטאר נמסר: "אתר הסוכנות נפרץ ופורסמו התבטאויות שקריות שיוחסו לאמיר".

 

אבל למרות אותה הכחשה, בסעודיה דנו שעות ארוכות באותן התבטאויות לכאורה. היום בצהריים כמה דווח כי בסעודיה ובאמירויות חסמו אתרי חדשות בקטאר ואף את אתרי רשת החדשות "אל-ג'זירה". בעקבות ציטוט אחר, שבו אמר האמיר כי "חמאס הוא הנציג הלגיטימי של הפלסטינים", שר החוץ הקטארי אף נאלץ להתקשר למזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף, סאיב עריקאת, כדי להסביר לו שכל מה שיוחס לאמיר אינו נכון. 

 

על פי הפרסום, שכאמור הוכחש, אל ת'אני התייחס לטראמפ, לישראל ולאיראן במהלך נאום בטקס סיום צבאי. "אין חוכמה בשימור עוינות כלפי איראן", אמר אל ת'אני ביחס לטראמפ, שרק השבוע שהה עמו בפסגה בריאד. בנאומו המרכזי בפסגה האשים טראמפ את איראן ב"מימון טרוריסטים ופלגים קיצוניים שמפיצים הרס וכאוס באזור". אל ת'אני כינה בדבריו הלילה את איראן "כוח איסלאמי", ועקץ את טראמפ כשציין שהוא עומד מול חקירות וסוגיות משפטיות במדינתו בנוגע לקשריו עם גורמים במוסקבה.

"יחסים מתוחים עם טראמפ". נשיא ארה"ב ואמיר קטאר בריאד (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
"יחסים מתוחים עם טראמפ". נשיא ארה"ב ואמיר קטאר בריאד(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
 

אל תא'ני וטראמפ נועדו במסגרת הפסגה, ועל פי דיווחים טראמפ שוחח עמו על רכישות נשק. למרות ההתבטאות נגד טראמפ, אל ת'אני הוסיף כי בסיס חיל האוויר המשותף של ארה"ב ושל קטאר המוצב דרומית-מערבית לדוחא "מגן על דוחא מפני כמה מדינות שכנות". האמיר הוסיף כי הוא הצליח לבנות קשרים חזקים עם ארה"ב ועם איראן בעת ובעונה אחת.

 

מלבד ההתבטאות בנוגע לטראמפ, האמיר אמר עוד כי היחסים בין קטאר לישראל "טובים", וכי הוא נחוש לעזור לתווך בהסכם שלום בין ישראל לפלסטינים. האמיר הוסיף כי ארגון חמאס הוא הנציג הרשמי של הפלסטינים.

 

  

מסוכנות הידיעות הרשמית נמסר כי תיפתח חקירה בנוגע ל"לפירצה הביטחונית" שבוצעה על ידי גורם לא ידוע, וכי "מדינת קטאר תעמיד לדין את מבצעי התקיפה". בסוכנות הידיעות רויטרס דווח כי בחשבון הטוויטר של הסוכנות הקטארית פורסמה בקשה מכלי תקשורת שלא לפרסם את התבטאויות האמיר.

 

למרות ההכחשות, לאורך כל הלילה כלי תקשורת בסעודיה ובאיחוד האמירויות לא הפסיקו לפרסם את אמירותיו של האמיר ופרשנים באולפנים יצאו בחריפות נגד דבריו. מי שניסתה לכבות את השריפה הייתה רשת "אל-ג'זירה" הקטארית, שסייעה להפיץ את הודעות ההנהגה הקטארית כי מדובר בחדשות שקריות.

 

במהלך הלילה מי שעוד "חגגו" על האמירות היו כלי תקשורת המזוהים עם משטר אסד וכלי תקשורת במצרים, שלא מחבבים את קטאר והעומד בראשה, בלשון המעטה, לנוכח ההאשמות שקטאר תומכת באחים המוסלמים במצרים ובמתנגדי אסד.

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
 

אל ת'אני צוטט בנוסף כשהוא אומר כי קטאר עומדת מול "קמפיין לא צודק" במסגרת ביקורו של טראמפ במזרח התיכון. "הקמפיין נועד לקשר בין קטאר לטרור ולהשחית את המאמצים שנעשו ליצירת יציבות. נרדוף את המדינות והארגונים האלה על מנת להגן על תפקידה החלוצי של קטאר באזור ובעולם ועל מנת להגן על כבוד עמנו.

 

"אנחנו מגנים את הטענות שאנחנו תומכים בטרור שנשמעות על אף מאמצינו יחד עם הקואליציה הבינלאומית נגד דאעש", אמר אל ת'אני. "הסכנה האמיתית היא התנהגותן של כמה מדינות שגרמו לטרור על ידי אימוץ גרסה קיצונית של האיסלאם, שלא מייצגת את האמת הסלחנית של הדת. לאף אחד אין את הזכות להאשים אותנו בטרור רק מפני שהכניסו לרשימה שחורה את האחים המוסלמים, או מפני שמתנגדים לתנועת ההתנגדות של חמאס וחיזבאללה".

הסיקור בסעודיה ובאיחוד האמירויות את ההצהרות לכאורה של אמיר קטאר ()
הסיקור בסעודיה ובאיחוד האמירויות את ההצהרות לכאורה של אמיר קטאר

בנוסף קרא אל ת'אני למצרים, לאיחוד האמירויות ולבחריין "לעדכן את עמדותיהן בנוגע לקטאר". בהמשך אף פורסם בחשבון הטוויטר של הסוכנות מפי שר החוץ הקטארי, כביכול, כי הוחלט להחזיר את השגרירים של קטאר ממצרים, בחריין, כוויית, איחוד האמירויות וסעודיה ושאותן מדינות רקמו מזימה כדי להכפיש את תדמיתה של קטאר. גם אותן הצהרות הוכחשו לאחר מכן בתוקף.

 

בעיתון הסעודי "אל-עוכאז", המזוהה עם בית המלוכה הסעודי, טענו כי ההצהרות לכאורה של אמיר קטאר - בין השאר לגבי חיזבאללה ואיראן - תוקעות טריז באחדות השורה הערבית. ג'מאל א-ד'יאבי, עורך העיתון, התראיין בלילה לטלוויזיה הממלכתית בסעודיה שציטטה בהרחבה את דבריו של אמיר קטאר ואמר: "אנו שוללים אפשרות שסוכנות הידיעות באמת נפרצה כיוון שההודעה עוברת כמה הליכים רגישים לפני שהיא מופצת".

 

הוא תהה מדוע אמיר קטאר לא יוצא בעצמו ומכחיש את הדברים. לגופו של עניין הוסיף: "ההצהרות של אמיר קטאר אינן מוצלחות ולא עולות בקנה אחד עם האינטרס הקטארי, אלא רק מסבכות את קטאר עם המדינות השכנות. ההצהרות האלה לא משרתות את העשייה הערבית המשותפת". עורך העיתון אף יצא נגד דברי האמיר שאיראן היא מדינה שמביאה יציבות לאזור: "אנחנו יודעים שאיראן היא מדינה כופרת". גם הוא וגם פרשן אחר שהתראיין לטלוויזיה הסעודית האשימו את קטאר ב"שובבות פוליטית" בשנים האחרונות.

 

סגן מפקד משטרת דובאי, דאחי חלפאן, הגיב להצהרות לכאורה של האמיר ואמר כי ההעדפה של קטאר את האחים המוסלמים ואת איראן על סעודיה, איחוד האמירויות וכווית היא כדבריו "אסון פוליטי". חלפאן ידוע כאחד ממבקריה החריפים של קטאר ומשקף את המדיניות של ההנהגה באיחוד האמירויות שרואה באחים המוסלמים ובכל מי שתומך בתנועה כגורם עוין.


פורסם לראשונה 24/05/2017 04:25

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
אמיר קטאר אל ת'אני
צילום: EPA
מומלצים