שתף קטע נבחר

"אנשים מופתעים מזה שיש מישהו קצת חכם בשם מוחמד"

אמיר פחר מ"הישרדות" - בעל חברת היי-טק, עם תארים בכימיה ובמנהל עסקים - שינה את שמו כבר בגיל 16 ומאז נהג להסתיר את מוצאו. אבל דווקא בפריים טיים של ערוץ 2 החליט להפסיק עם הסודות: "באתי להראות שמוסלמים ויהודים לא שונים, ואם תיתן לנו נקודת פתיחה דומה נגיע לאותם הישגים". הראיון המלא - היום במוסף "7 לילות" של "ידיעות אחרונות"

אמיר פחר נולד כמוחמד אבל הוא לא מספר על זה. בגיל 16 נכנס פחר למשרד הפנים וביקש להחליף את השם, ועם השנים למד להסתיר את זהותו בסביבה היהודית שבה חי. "כשהייתי מציג את עצמי כמוחמד, ראיתי שבאותו רגע השיח משתנה אוטומטית ליפו, ערבים, חומוס", אומר פחר בראיון ל"ידיעות אחרונות", "למרות שאני בכלל לא בקיא בחומוס".

 

פחר (26) למד בתיכון אליאנס היוקרתי ברמת אביב, היה מדריך בצופי ים, סיים תואר בכימיה ובמנהל עסקים באוניברסיטת בן-גוריון, לתקופה עבד בגוגל והיום מחזיק בבעלותו חברת היי-טק - פרטי ביוגרפיה של הייטקיסט תל-אביבי קלאסי. את הסוד על זהותו - פחר לא מסתיר יותר. בפרק האחרון "הישרדות" ששודר ברביעי ב"רשת", ערוץ 2, חשף את סודו בפני המצלמה ובהמשך גם בפני חברי השבט שלו.

 

"ההישגים, ההשכלה, האופי - אני רוצה שאלה יהיו הדברים שיגדירו אותי" (צילום: מיכה לובטון) (צילום: מיכה לובטון)
"ההישגים, ההשכלה, האופי - אני רוצה שאלה יהיו הדברים שיגדירו אותי"(צילום: מיכה לובטון)

"כשאתה הולך עם השם מוחמד בחברה הישראלית, וגם בעצם בעולם, אתה מגיע עם תווית מסוימת - הרבה מופתעים מזה שיש מישהו בשם מוחמד שאין לו מבטא והוא קצת חכם. אנשים שופטים אותך לפי משהו מאוד שטחי. אני רציתי שאנשים ישפטו אותי על סמך מבנה האישיות, ההישגים, ההשכלה, האופי שלי, הרבדים האישיותיים שלי. אני רוצה שאלה יהיו הדברים שיגדירו אותי", אומר פחר. "באתי להראות שמוסלמים ויהודים לא שונים, ואם תיתן לנו נקודת פתיחה דומה נגיע לאותם הישגים".

 

פחר יודע על מה הוא מדבר. במהלך לימודיו באוניברסיטה, כשעבד כסלקטור במועדון, נכנס לסיטואציה בלתי אפשרית. "במסיבה מסוימת הגיעו סטודנטים ערבים ופתאום אני שומע באוזנייה 'בוא נשתדל לא להכניס אותם'. ידעתי שאם אני מכניס אותם אני מפספס את הג'וב. נתתי להם להמתין כמה דקות, והם הלכו. לא ישנתי מזה בלילה".

 

 

איך ההורים הגיבו לזה שאתה חי כיהודי, שאתה מסתתר מהזהות?

"אתה אומר מסתתר. לא אני. אני פשוט לא שם עלי שלטים. אני מוסלמי וחילוני, לא דתי. אני אוהב אלכוהול, אז גם עם זה היה להם קשה. את השינוי בשם שלי הם הבינו, הסברתי להם שאני רוצה להרגיש ייחודי. אני חי חיים אחרים שהם לא קונבציונליים במובן היפואי. ברור שהיה להם קשה".

  

ומה לגבי בנות? "הייתה לי חברה יהודייה במשך ארבע שנים. סיפרתי לה הכל אחרי שהרגשתי שהיא מתאהבת בי. זה הפתיע אותה אבל לא הייתה דרמה. אחרי שעיכלה, זה כבר לא היה משמעותי מבחינתה. עם מי שהרגשתי שהיחסים הולכים לאהבה ולחיבור אמיתי, פתחתי בפניה".

 

מתי בעצם חשפת את זה? באיזה שלב?

"זה אף פעם לא היה מאוחר ממש. אם כי לא בהתחלה".

 

ההורים של אותה בחורה קיבלו את זה סבבה?

"כן, הם היו די סבבה עם זה. היא מרעננה, הם חילונים".

 

הראיון המלא - היום במוסף "7 לילות" של "ידיעות אחרונות"

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יונתן בלום
אמיר פחר מ"הישרדות"
צילום: יונתן בלום
לאתר ההטבות
מומלצים