שתף קטע נבחר

אפריקה על המפה: נתניהו ימריא לביקור מדיני-כלכלי בליבריה

ראש הממשלה יטוס הלילה לביקור קצר במונרוביה, שם ישתתף בוועידה כלכלית עם ראשי מדינות אפריקניות, יישא נאום וייפגש עם נשיאת ליבריה ונוספים. מלך מרוקו יחרים את הוועידה בשל השתתפות נתניהו

ראש הממשלה בנימין נתניהו ייצא הלילה (שבת) לביקור מדיני-כלכלי במונרוביה, בירת ליבריה. ראש הממשלה צפוי להשתתף בוועידת ECOWAS של ארגון הקהילה הכלכלית של מדינות מערב אפריקה, במסגרתה יערוך פגישות עם נשיאים וראשי ממשלות ממערב אפריקה, ויישא דברים בפניהם ובפני באי הכנס.

 

מלשכת ראש הממשלה נתניהו נמסר כי לאחר ביקורו המוצלח במזרח אפריקה לפני כשנה, יערוך נתניהו ביקור קצר במערב היבשת - במטרה לחזק את הקשרים עם ישראל. הארגון הכלכלי שעורך את הוועידה, Economic Community of West African States, הוא אחד משמונה ארגונים אפריקניים אזוריים, ובו חברות 15 מדינות: ליבריה, חוף השנהב, גמביה, גאנה, בנין, בורקינה פאסו, קייפ ורדה, גינאה ביסאו, גינאה קונאקרי, מאלי, ניז'ר, ניגריה, סיירה ליאון, סנגל וטוגו. נתניהו ייפגש עם נשיאת ליבריה ועם ראשי מדינות נוספים, בהם טוגו וחוף השנהב.

נתניהו עם נשיא ארגון ECOWAS, מרסל אלן דה סוזה, בירושלים (צילום: קובי גדעון/לע"מ) (צילום: קובי גדעון/לע
נתניהו עם נשיא ארגון ECOWAS, מרסל אלן דה סוזה, בירושלים(צילום: קובי גדעון/לע"מ)

נתניהו בנסעיתו הקודמת לאפריקה לפני כשנה, עם ראש ממשלת אתיופיה (צילום: קובי גדעון, לע"מ) (צילום: קובי גדעון, לע
נתניהו בנסעיתו הקודמת לאפריקה לפני כשנה, עם ראש ממשלת אתיופיה(צילום: קובי גדעון, לע"מ)

עם ראש ממשלת אתיופיה בנסיעה הקודמת (צילום: קובי גדעון, לע"מ) (צילום: קובי גדעון, לע
עם ראש ממשלת אתיופיה בנסיעה הקודמת(צילום: קובי גדעון, לע"מ)
 
ראש הממשלה נתניהו יחתום על כמה הסכמים, בהם הצהרה משותפת של הארגון וישראל שמדגישה את המחויבות להידוק היחסים בין השניים במגוון תחומים, בהם חקלאות, מדבור ושינוי אקלים, מים, סחר, חינוך, בריאות, ביטחון המולדת, סייבר ותקשורת, אנרגיה, תרבות ומדע. בנוסף יצהירו ישראל והארגון על שיתוף פעולה במאבק בטרור.

 

בנוסף יחתום נתניהו על מזכר הבנות כללי בין ישראל לארגון ECOWAS, שמטרתו להגדיר את מסגרת תחומי שיתוף הפעולה והדיאלוג בין הצדדים ולהביא לקידום שיתוף הפעולה והסיוע הכלכלי והטכני. נתניהו גם יחתום על הסכם ליישום ההבנות בין ישראל ל-ECOWAS בתחום שיתוף פעולה בינלאומי, שיקדם פרויקטים משותפים בתחומי ביטחון המזון והקלת מצוקת העוני, חקלאות, פיתוח הכפר, פיתוח משאבי המים והמאבק במדבור, הכשרות והדרכות לאנשי נציבות ECOWAS ולמדינות החברות בארגון.

 

לפני שטס אמר נתניהו: "אני יוצא לוועידה של מדינות מערב אפריקה. זו הפעם הראשונה שהם הזמינו מנהיג של מדינה מחוץ לאפריקה כדי לנאום בפניהם, אני מאוד מעריך את זה. ישראל חוזרת לאפריקה בגדול. בעקבות הביקור שלי במזרח אפריקה אנחנו עכשיו במערב אפריקה, והמטרה שלי היא בסוף למוסס את הרוב הזה, את הגוש העצום הזה של 54 מדינות אפריקה שהוא הבסיס של הרוב האוטומטי נגד ישראל באו"ם ובגופים בינלאומיים. אני חושב שזו גם תעודת כבוד למדינת ישראל בדרך שבה הם מעריכים אותנו. זה מסע ארוך, אבל אנחנו צועדים בו בבטחה צעד אחר צעד".

 

אל ראש הממשלה יתלוו שר האנרגיה יובל שטייניץ, שר החקלאות אורי אריאל, סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי וח"כ אברהם נגוסה. לקראת הנסיעה, כל אנשי פמליית נתניהו נדרשו לקבל חיסונים. ראש הממשלה לא ילון במונרוביה, אלא ימריא לאחר כמה שעות בחזרה לישראל. הוא צפוי לנחות בארץ ביום שני בבוקר.

נתניהו באוגנדה עם מנהיגי שבע מדינות במזרח היבשת, בנסיעתו הקודמת (צילום: קובי גדעון, לע"מ) (צילום: קובי גדעון, לע
נתניהו באוגנדה עם מנהיגי שבע מדינות במזרח היבשת, בנסיעתו הקודמת(צילום: קובי גדעון, לע"מ)

 

ראש הממשלה החליט למנות את השר לשיתוף פעולה אזורי צחי הנגבי לממלא מקומו בעת היעדרו מהארץ. הממשלה אישרה ביום שישי במשאל טלפוני את מינויו של הנגבי כממלא מקום. זו הפעם השנייה מאז הקמת הממשלה שהנגבי משמש כממלא מקום ראש הממשלה בהיעדרו מהארץ. ואולם, נראה שהפעם החליט נתניהו לבקש מהנגבי למלא את מקומו כדי לפצות אותו לאחר שפגע בו בכל הנוגע לסאגת אי מינויו לשר התקשורת.


 

ביקורו הצפוי של נתניהו עורר סערה במרוקו, וביום חמישי בערב פורסמה בסוכנות הידיעות הרשמית של המדינה האפריקנית הודעה של משרד החוץ שממנה עלה כי מלך מרוקו, מוחמד השישי, החליט לבטל את השתתפותו המתוכננת בוועידה בעקבות השתתפותו של נתניהו.

 

בהודעה נאמר בין השאר כי "מדינות בעלות משקל במסגרת הגוש הכלכלי של מערב אפריקה החליטו להוריד את דרג הייצוג שלהן למינימום, בשל חוסר ההסכמה עם הזמנתו של ראש הממשלה הישראלי". לבסוף נכתב כי "המלך מקווה שנוכחותו הראשונה בפסגת הגוש הכלכלי של מערב אפריקה לא תיעשה בהקשר של מתיחות ומחלוקת ומקפיד להימנע מכל בלבול".

 

באוקטובר הקרוב יבקר נתניהו בטוגו, שם תתקיים ועידת אפריקה-ישראל בהשתתפות מנהיגים שונים מאפריקה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: משה מילנר, לע"מ
נתניהו בטיסה מדינית. ארכיון
צילום: משה מילנר, לע"מ
מומלצים