שתף קטע נבחר

הגירוש יצא לדרך: בכיר חמאס ומשוחרר עסקת שליט עזבו את קטאר

סאלח אל-עארורי, שאחראי על הקמת חוליות צבאיות של חמאס בגדה המערבית, ומוסא דודין שפעל להכוונת פיגועים נגד יעדים ישראליים, הם שני חברי חמאס שנאלצו לעזוב את קטאר בהתאם לדרישתה. בחמאס טוענים: מדובר בשינויים מינהלתיים

 

 

עזבו את קטאר. מוסא דודין (מימין) וסאלח אל-עארורי ()
עזבו את קטאר. מוסא דודין (מימין) וסאלח אל-עארורי

בכיר חמאס סאלח אל-עארורי, שאחראי בארגון על הקמה והכוונה של חוליות צבאיות בגדה המערבית, ומוסא דודין, מבכירי משוחררי עסקת שליט ומי שגורש על פי דרישתה של ישראל מיד עם שחרורו לחו"ל, הם שני הגורמים הבכירים שנאלצו לעזוב את קטאר לאחרונה בהתאם לדרישתה.

 

ישנם עוד כמה אנשי חמאס שנאלצו לעזוב את קטאר, אולם לפי שעה זהותם ולא ידועה וגם לא מספרם, אם כי להעריך כי מדובר בשמות בודדים. כל המגורשים מקטאר התפזרו בין מדינות שונות בהן מלזיה, לבנון וטורקיה.

 

הדרישה של קטאר כללה שמות של גורמים הקשורים לניסיונות להקים תשתיות של חמאס בגדה המערבית. סאלח אל-עארורי פועל כבר כמה שנים מחו"ל כדי להקים חוליות צבאיות של חמאס בגדה, כדי שיוציאו לפועל פיגועים במתווים שונים נגד יעדים ישראליים. אל-עארורי פעל תחילה מטורקיה, אולם נאלץ לגלות ממנה בעקבות הפיוס בין ירושלים לאנקרה, אשר אחד מסעיפיו כלל את סילוקו מהמדינה.

 

עדיין מתגורר בקטאר. חאלד משעל (צילום: AFP) (צילום: AFP)
עדיין מתגורר בקטאר. חאלד משעל(צילום: AFP)

מוסא דודין התברג אחרי שחרורו בצמרת חמאס. הוא במקור תושב הגדה המערבית אשר פעל במסגרת "מטה הגדה" של חמאס להכוונת פיגועים נגד יעדים ישראליים מהגדה המערבית. דודין גם מופקד בחמאס על סוגיית האסירים. אחיו של דודין הינו עציר מינהלי בכלא בישראל זה למעלה משנה.

 

בחמאס הודו אתמול בחצי פה כי ישנם שינויים במיקומם של גורמים שונים בתנועה ששמם לא נמסר, אולם הם קשרו זאת לשינויים מינהלתיים שנעשים בעקבות הבחירות הפנימיות שהסתיימו זה מכבר בארגון וכללו חילופי גברי בהנהגה. יחד עם זאת, בחמאס הכחישו כי מדובר בדרישה שבאה מצידה של קטאר בעקבות לחצים חיצוניים עליה.

 

כזכור, שלשום פרסמה רשת "אל-מיאדין" הלבנונית כי קטאר העבירה לחמאס רשימת שמות של חברי התנועה שנדרשו לעזוב את הבירה הקטארית, דוחא. לפי הגורמים, הרשימה כללה בעיקר חברי חמאס שאמונים על התיאום עם הנהגת הארגון בשטחי יהודה ושומרון.

 

בדיווח נטען כי שליח קטארי נפגש עם גורמים בולטים בחמאס ומסר להם את רשימת השמות. בדיווח הלבנוני היו רמיזות למעורבות ישראלית בנושא. קטאר, כך לפי הדיווח, הסבירה כי היא מצרה על המהלך שנעשה בגלל "לחצים חיצוניים". בנוסף, נטען כי מדובר ברשימה ראשונית שכוללת שמות שעלו בחקירות עם אסירים בבתי הכלא בישראל.

 

 

בהודעה רשמית של חמאס שפורסמה בתגובה נמסר כי הארגון מכחיש את הדיווחים על כך שקטאר דרשה מבכירים לעזוב את שטחי המדינה, וצוין כי מדובר ב"מילים רחוקות מהמציאות". "הארגון סיים לאחרונה את הבחירות הפנימיות ונבחרה הנהגה חדשה בראשות איסמעיל הנייה, שמתגורר בתוך פלסטין ועמו גם אנשי הנהגת חמאס. ההנהגה החדשה ארגנה והעבירה את בכיריה בין הזירות השונות בהתאם למה שישרת את עבודתם", נמסר.

 

ברקע הדיווח ניתן לציין את הדברים שאמר נשיא ארה"ב דונלד טראמפ במהלך ביקורו בסעודיה כשהזכיר באותה נשימה את חמאס יחד עם חיזבאללה ודאעש כארגוני טרור. "לא ניתן לתאר את הסבל ולא ניתן לתאר את גודלו. אם מסתכלים על מה שקורה, דאעש, חיזבאללה, אל-קאעידה, חמאס וכל כך הרבה אחרים. הם חייבים לשאת באחריות", אמר טראמפ.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מוסא דודין (מימין) וסאלח אל-עארורי
מומלצים