שתף קטע נבחר

יו"ר בית הנבחרים: "יש משהו מיוחד בירושלים"

50 שנים, 50 מדינות, שתי בירות: בכנסת ובקונגרס התקיים במקביל טקס לציון יובל לאיחוד ירושלים. פול ראיין: "ירושלים היא לא כמו כל מקום בעולם". נתניהו: "דרך אבני הכותל התחברתי למכבים, לדוד ולשלמה"

 

 

הערב (יום ד') התקיימו במקביל שני טקסי הוקרה – בירושלים ובוושינגטון – לציון 50 שנה לאיחוד העיר והועברו בשידור חי ב-ynet. במסגרת אירועי היובל למלחמת ששת הימים נערך בטרקלין שאגאל בכנסת טקס בהשתתפות ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר הכנסת יולי אדלשטיין. במקביל מציין גם הקונגרס האמריקני את המועד בגבעת הקפיטול, עם נאומים שנושאים יו"ר בית הנבחרים פול ראיין, וכן נציג מטעם הנשיא דונלד טראמפ ושגריר ישראל בארה"ב רון דרמר, שמנחה את האירוע הטרנס-אטלנטי.

 

יו"ר בית הנבחרים האמריקני ראיין אמר בנאומו בקונגרס, ששודר בכנסת, כי "ירושלים היא לא כמו כל מקום. יש משהו מאוד מיוחד בירושלים. כשאתה רואה את האבנים של העיר העתיקה, כשאתה ברחבת הכותל המערבי, כשאתה נמצא במיסה בכנסייה, אתה לא יכול להסביר את התחושה במילים אבל אתה מרגיש שזה לא כמו כל מקום בעולם".

בקונגרס האמריקני ציינו 50 שנה לאיחוד ירושלים ()
בקונגרס האמריקני ציינו 50 שנה לאיחוד ירושלים

ראש הממשלה נתניהו נזכר בילדותו בעיר: "בהתחלה גרנו בתלפיות. אני זוכר את אמא שלי אומרת 'ביבי, כשאתה עוזב את ירושלים אתה לא יכול ללכת ימינה אלא רק שמאלה, כי אם תפנה ימינה תגיע לשדה המוקשים של הירדנים. היו אזורים שלא יכולנו לעבור בהם כי היו צלפים שירו בישראלים. זו הייתה עיר מחולקת ללא עתיד".

 

"ביוני 1967 הרבה פגזים נפלו בירושלים, חיינו במקלטים", סיפר נתניהו. "ואז שמענו, במקלטים, שאומרים שהר הבית בידינו. אני זוכר את הנחיל הספונטני של האנשים שעוברים דרך השערים, דרך הסמטאות של העיר העתיקה, סמטה אחר סמטה, עד שהגענו לכותל. אני נגעתי באבנים האלה ומשהו עבר מהאבנים, דרך היד עד לנשמה שלי. התחברתי למכבים, לדוד, לשלמה ולדורות הקודמים כשהיהודים תמיד התפללו לשנה הבאה בירושלים".

 

לדברי נתניהו, "אם לא היינו כאן, היינו רואים מסגדים בוערים, כנסיות בוערות. יש כאן עיר מאוחדת שיהודים, נוצרים ומוסלמים יכולים להסתובב בה בלי חשש. אנחנו מודים לכם חברינו האמריקנים על התמיכה ועל המחווה המרגשת ואומרים לכם שוב - לאמריקה אין חברה טובה יותר מישראל, ולישראל אין חברה טובה יותר מאשר אמריקה".

נתניהו בכנסת ()
נתניהו בכנסת
 

באירוע, שכותרתו "50 שנים, 50 מדינות, שתי בירות", לקחו חלק גם יושבי ראש השדולה לחיזוק יחסי ישראל-ארה"ב, חברי הכנסת נחמן שי ואברהם נגוסה, שגריר ארה"ב בישראל דיוויד פרידמן, חברי הנהלת הכנסת, מוזמני שגרירות ארצות הברית, מוזמני התאחדות עולי ארה"ב בישראל, בני נוער מתכנית "תגלית" ועוד. בגבעת הקפיטול נוכחים בקהל סנאטורים, חברי קונגרס,

דיפלומטים ומנהיגי הקהילה היהודית בארצות הברית.

 

לפני האירוע אמר ח"כ אדלשטיין: "זאת מחווה מרגשת של הקונגרס האמריקני, המלמדת על החברות העמוקה ועל הקשרים המצוינים שאנו ממשיכים לפתח כל העת בין הפרלמנטים". במקביל יתקיימו טקסים וחגיגות לציון יום ירושלים במדינות נוספות בארה"ב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים