שתף קטע נבחר

131 שנה אחרי שנעלם: "פלא עולם השמיני נמצא"

הטראסות הוורודות-לבנות המדהימות של אגם רוטומהאנה בניו זילנד - האטרקציה התיירותית הגדולה ביותר בחצי הכדור הדרומי - נעלמו בהתפרצות הר געש ב-1886. כעת סבורים מדענים: איתרנו את מיקומן, רוצים להתחיל לחפור

 

הטראסות באגם, שנה לפני שנעלמו בהתפרצות הגעשית (צילום: GETTY IMAGES) (צילום: GETTY IMAGES)
הטראסות באגם, שנה לפני שנעלמו בהתפרצות הגעשית(צילום: GETTY IMAGES)

קרן פלס שרה על לייק וונאקה, אבל אגם ניו-זילנדי עוד יותר מפורסם הוא לייק רוטומהאנה. אותו אגם נחשב בעבר ל"פלא עולם הטבע השמיני", אבל התפרצות געשית העלימה את הטראסות המופלאות שלו לחלוטין. כעת, 131 שנה מאוחר יותר, סבורים מדענים כי הצליחו לאתר אותן.

 

במהלך המאה ה-19 הטראסות הוורודות-לבנות של אגם רוטומהאנה באי הצפוני משכו תיירים מרחבי העולם. אבל הטראסות - בריכות שנשפכות כמפלים נופלים אל מי האגם השקטים - נעלמו בהתפרצות הר הגעש טרוורה ב-1886.

הטראסות ב-1885 (צילום: GETTY IMAGES) (צילום: GETTY IMAGES)
הטראסות ב-1885(צילום: GETTY IMAGES)

 

 

כעת סבורים שני מדענים כי איתרו את המקום המדויק שבו נמצאות הטראסות - בין 10 ל-15 מטרים מתחת לקרקע, מתחת לשכבות של בוץ ואפר. לדבריהם, יש צורך במיפוי ארכיאולוגי מלא לפני חפירת האתר.

 

"הטראסות הפכו לאטרקציה התיירותית הגדולה ביותר בחצי הכדור הדרומי ובאימפריה הבריטית, וספינות תיירים עשו את הדרך הארוכה והמסוכנת מבריטניה, אירופה ואמריקה כדי לראות אותם", אמר רקס באן, אחד החוקרים. "אבל אז לא נערך כל מיפוי, ולכן אין מידע על מיקומם המדויק".

 

באן וד"ר סשה נולדן סבורים כי הטראסות לא נהרסו או נפלו לתחתית האגם, כמו שהעריכו חוקרים קודמים, אלא נשרפו בגדת האדם. הם השתמשו ביומנים של הגאולוג הגרמני-אוסטרי פרדיננד ואן הוכשטטר, שהכילו תיאורים מפורטים של המיקום של הטראסות לפני ההתפרצות הגעשית, כדי לאתר את מיקומן המוערך.

 

מאז פרסום המחקר החודש ב"Journal of the Royal Society of New Zealand" אמר באן כי קיבל מדי יום הצעות לסיוע במיפוי. באן מאמין כי הטראסות נמצאות במצב טוב יחסית וסבור כי יהיה לשחזרן לאחר החפירות.

 

זו לא הפעם הראשונה שמדעים סבורים כי גילו את הטראסות האבודות. ב-2011 חוקרים שהשתמשו בצוללת לא מאוישת אמרו כי גילו שרידים שלהן בתחתית האגם. בשנה שעברה צוות מדענים מסר כי הגיע למסקנה כי רוב הטראסות נהרסו בהתפרצות. באן, לעומת זאת, סבור אחרת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: GETTY IMAGES
הטראסות ב-1885
צילום: GETTY IMAGES
מומלצים