שתף קטע נבחר

כדורגל לפיזיקאים: פנדל בבגרות

תלמידי כיתות י"ב שנבחנו אתמול בבגרות בפיזיקה נאלצו להתמודד מול סעיף עם תקלה, שאלה שהשתרבבה למתכונת הישנה בטעות, ושאלה אחת על כדורגל. לפניכם השאלון והתשובות המלאות

 

מתוך השאלון בבגרות בפיזיקה ()
מתוך השאלון בבגרות בפיזיקה

 

תלמידי כיתות י"ב ברחבי הארץ ניגשו אתמול (ב') לבחינת הבגרות בפיזיקה, ובין שלל השאלות נתקלו בשאלה אחת על כדורגל. השאלה הופיעה בשאלון מכניקה, אופטיקה וגלים. השאלון ופתרונו מתפרסם באדיבות רשת החינוך אנקורי.

 

לשאלון הבגרות לחצו כאן

לתשובות לחצו כאן

 

השאלה: "במשחק כדורגל נעמד שחקן כדי לבעוט בעיטת עונשין. כדי להטעות את השוער, השחקן התבונן על אחת מפינות השער, אולם בעט את הכדור למרכז השער. שיטת בעיטה זו מכונה שיטת פננקה, על שמו של שחקן צ'כי. בעקבות בעיטה זו הכדור נע במסלול פרבולי במישור המאונך למגרש, וכך ההיטל של המסלול על המגרש לקו הישר". בהמשך התבקשו התלמידים לענות על כמה שאלות שקשורות בין היתר למרחק הבעיטה מקו השער, למהירות הכדור ועוד.


 

התשובה:

רוב התלמידים נבחנו במתכונת החדשה, זו שמבוססת על תוכנית הלמידה המשמעותית שהנהיג שר החינוך לשעבר שי פירון ובמסגרתה נבחנים התלמידים רק על 70 אחוזים מהחומר, בעוד 30 האחוזים הנותרים נעשים באמצעות עבודה פנימית כלשהי. במתכונת זו שני שאלונים - "מכניקה וחשמל" ו"קרינה וחומר".

 

שאר הנבחנים, נבחני משנה ואקסטרנים, נבחנו על פי המתכונת הישנה, שכללה שלושה שאלונים - "מכניקה", "אופטיקה וגלים", "חשמל וקרינה וחומר".

 

מורה לפיזיקה אמר כי הבחינה הייתה הוגנת, אם כי באחת השאלות במתכונת החדשה היה סעיף שככל הנראה הייתה בו תקלה - מה שהקשה על התלמידים, אך לא ייחשב לטעות נגררת. המורה הוסיף כי במתכונת הישנה ככל הנראה הייתה שאלה שמיועדת למתכונת החדשה, מה שהקשה גם כן על הנבחנים.

פורסם לראשונה 12/06/2017 22:01

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תלמידי פיזיקה נבחנו בכדורגל. מתוך הבגרות
מומלצים