שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  פסיכומטרי או חו"ל? התוכניות לחופש הגדול
  איתי מתכוון לעבוד ולחסוך כסף בזמן שנותר לו עד הגיוס, אמיר מתכוון ללמוד לפסיכומטרי, אבל גם "לעשות חיים" ולנסוע לחו"ל וגואהר רוצה להצטרף לקורס חובשים לפני שתחל ללמוד פסיכולוגיה. שוחחנו עם תלמידי כיתות י"ב רק לפני שהם מסיימים את הלימודים

   

  התוכניות לקיץ של מסיימי התיכון בשנה שעברה    (צילום: עידו ארז, ירון שרון)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  ב-20 ביוני (יום ג') יסיימו את הלימודים 706,053 תלמידי התיכונים וחטיבות הביניים ויצאו לחופש הגדול. עשרה ימים אחר כך יצטרפו אליהם 1,476,492 תלמידי בתי הספר היסודיים. לקראת החופש שוחחנו עם כמה תלמידי י"ב, ושאלנו אתם מה יעשו עם סיום שנת הלימודים.

   

  שלומי אחיון, תיכון מקיף גילה, ירושלים

  שלומי ילמד שנה וחצי במדרשת השילוב נטור עד שיתגייס בנובמבר 2018. "בהתחלה תכננתי לעשות שנת שירות בצופים, אבל החלטתי ללכת ללמוד במדרשת השילוב בנטור שבגולן. זו לא מכינה קדם-צבאית אלא מקום שמזכיר יותר ישיבה", הוא מספר. "אני פעיל בצופים ובמועצת הנוער העירונית והיה לי ברור שאמשיך לשנת שירות, אבל החלטתי שארבע שנים נתתי מעצמי, והגיע הזמן לעצור ללמוד ולתת לעצמי, להבין מה העקרונות שלי לפני שאני יוצא לעולם הגדול".

  שלומי אוחיון
  שלומי אוחיון

  על מדרשת השילוב נטור סיפר שלומי: "זה מקום שהוא מאד רציני ברמה הלימודית שלו, שיעורים והרצאות חיצוניות מעניינים, חבר'ה שרוצים ללמוד. הנושאים שהם מתעסקים בהם כמו מחשבת ישראל, ספרות והגות ואלו נושאים שאני רוצה להעמיק בהם. המדרשה נמצאת במקום יפהפה בגולן, וחיפשתי מקום רחוק מהבית, שאני אתעמק בלימוד בלי לברוח לשום מקום".

   

  גואהר אלריבאתי, בית הספר עהד להצטיינות במדעים, חורה

  אחרי התיכון מתכננת גואהר ללמוד קורס בצילום וגרפיקה, להצטרף לקורס חובשים ובהמשך להירשם ללימודים פסיכולוגיה. "אני רוצה ללמוד פסיכולוגיה. זה נושא שמוצא חן בעיני. אני רוצה להיות פסיכולוגית". גואהר לא תתגייס לצבא ("זה לא נהוג לבנות. זה דבר מובן. אבל יש בנות שעושות שירות לאומי. זה גם עוזר להן הרבה בחיים. יש לי הרבה חברות שעושות את זה"), ונרשמה לשני קורסים במכללת אתגר, צילום וגרפיקה, דרך מרכז ריאן בתל שבע. "אני אוהבת לצלם. אני צלמת אירועים ומסיבות", היא מספרת. בנוסף, היא תעבור קורס חובשים במד"א שמתחיל בשבוע הבא. "אלה הדברים שאני רוצה לעשות לפני אוניברסיטת בן גוריון".

  גואהר אלריבאתי
  גואהר אלריבאתי
    

  איתי שובל, תיכון היובל בהרצליה

  בעוד כחצי שנה יתגייס שובל לצבא, לחטיבת דובר צה"ל, ועד אז יעבוד כדי לחסוך קצת כסף. במהלך השנה האחרונה שימש שובל כדובר מועצת התלמידים והנוער הארצית, מה שהפך לדבריו את שנתו האחרונה במערכת החינוך למעניינת ומאתגרת עוד יותר. "נחשפתי למאחורי הקלעים של מערכת החינוך וזה היה מעניין מאוד", אמר, "ראיתי איך אנחנו התלמידים לומדים אותו חומר, אבל בתי הספר מלמדים אותו בשיטה אחרת לגמרי".

  איתי שובל (צילום: סיון פרג׳)
  איתי שובל(צילום: סיון פרג׳)
   

  שובל, שירד מחמש יחידות במתמטיקה לארבע יחידות, טרם סיים את הבגרות במקצוע ובפניו עומד מועד ב'. את חצי השנה שנותרה לו עד הגיוס הוא מתכוון לנצל עד תום. "אני מחפש כרגע עבודה.. אני מתכוון לטוס לאיטליה ואולי לצרפת, לבלות הרבה עם חברים, ובעיקר לנוח הרבה".

   

  אמיר עאסי, תיכון כפר ברא, כפר ברא

  "אני כבר מחפש עבודה משום שסיימתי את כל בחינות הבגרות", מספר עאסי. "אני מאמין שלעבוד בשנת החופש זה חובה. בינתיים אני לוקח חופש לימודים של שנה שאוכל לעבוד, לעשות פסיכומטרי, לנסוע לחו"ל ולעשות חיים. בנוסף אני מתכוון להשתתף בכל מיני פעילויות חברתיות ותנועות נוער".

  אמיר עאסי
  אמיר עאסי

  "אולי הפסיכומטרי יהיה קשה, אני מתכנן לגשת למבחן בדצמבר וזה דורש הרבה השקעה ומאמץ. להצליח במבחן עם ציון גבוה זה לא קל", הוא אומר. על רמת החינוך במגזר מספר אמיר: "רמת החינוך והתרבות במגזר הערבי משתפרת עם השנים ותלמידים ערבים התחילו לשים לב ולדאוג יותר לחינוכם ולתרבותם. אני מקווה שנמשיך הלאה ונגיע רחוק".

   

  אילנה סינקלר, תיכון פלך, ירושלים

  "למרות שאני דתייה החלטתי שאני רוצה לשרת בצבא והיה לי חשוב לעשות את זה אחרי שאני מבססת את הזהות הדתית שלי. להתגייס ממקום שאני מבינה למה אני דתייה, ולא רק בגלל שאמרו לי. יש הרבה אופציות, ורציתי מקום דתי שתומך בגיוס של בנות דתיות. אנחנו נתגייס יחד כגרעין לחיל המודיעין וימשיכו ללוות אותנו לאורך השירות".

  אילנה סינקלר
  אילנה סינקלר
   

  ליטל שימונוביץ
  ליטל שימונוביץ
   

  ליטל שימונוביץ, תיכון פלך, ירושלים

  "בבית עודדו אותי לגשת לפסיכומטרי מיד אחרי הלימודים כי את עדיין באווירת למידה ורגילה ללמוד למבחנים. לא ראיתי את עצמי מתגייסת ישר אחרי הלימודים. קשה לעבור ממסגרת אחת למסגרת שנייה ורציתי הפסקה באמצע. האופציה לדחות שירות היא לחצי שנה, כך שאספיק לעשות את הפסיכומטרי. בהתחלה ניסיתי להגיע למודיעין כי אחותי שירתה שם, אבל זה לא הסתדר. עשיתי מיונים לטיס ונפלתי בשלב השלישי, ואז ביקשתי להגיע לתפקיד של מדריכת סימולטור. לא רציתי לעבוד מול מחשב וזה תפקיד שכולל הדרכות ולימוד".

   

  נתאי לדאני, תיכון זינמן, דימונה

  "בשנה הבאה אני הולך לעשות שנת שירות דרך ארגון צמרת, כנראה בקרית אתא. אני הולך ליזום פרוייקטים חדשים בעיר, לשכנע אנשים להתנדב. זה משהו שאני מאוד מאמין בו", אומר לדאני. אחרי שיסיים את בית הספר, עד שנת השירות, הוא יעבוד בקייטנה.

  נתאי לדאני
  נתאי לדאני

  עבד עספור
  עבד עספור

  "אני רוצה לנצל את הקיץ האחרון. חייב לסגור מעגל עם החברים שהיו איתך כל השנים. אנחנו הולכים לעשות טיולים בשטח, לצאת לבלות. אנחנו אוהבים לעשות מסלולים במעיינות, כמו בעין ירקעם ובצפון בעמק המעיינות", הוא אומר. לדאני עדיין לא יודע לאן הוא יתגייס אחרי שנת השירות. "אני ממש רוצה להתגייס לדובר צה"ל. אני אוהב את הקטע של תקשורת, לכתוב, וכל מה שקשור להסברה. זה ממש מעניין אותי".

   

  עבד עספור, תיכון טייבה, טייבה

  "אחרי הלימודים אני לוקח שנה חופש ומתרחק מהלימודים בכדי לשחרר לחץ 12 שנה של לימודים", אומר עבד. "אחרי זה אני חוזר עם חשק גדול ללמוד באוניברסיטה". לדבריו, "בשלב זה אחפש עבודה במטרה לבסס את עצמי. זה יחזור לי להתקדם בלימוד האקדמי. אצלנו בחברה לא מתגייסים לצבא ואין מי שיכין אותנו לשלבים הבאים בחיינו. לכן מנסים להשתלב בעבודה ולעזור להורים שהם גם תומכים בי".

   

  עבד מספר שיהיה גם פעיל חברתית. "בתקופה הזו המגזר זקוק לצעירים שהם יכולים לשנות הרבה דברים. במגזר יש מורים שנותנים את הכול למען התרבות והחינוך. במקביל יש לנו מורים שהמקום שלהם צריך להיות לא בבתי ספר". לסיכום הוא אומר כי "לפני שהתלמיד יחפש מה הוא הולך להיות בעתיד עדיף שיחפש איך להיות בן אדם זהב שיכול לתרום לחברה שלו".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "פסיכומטרי או חו"ל? התוכניות לחופש הגדול"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מוצר השנה
  מומלצים