שתף קטע נבחר

"לא נצא מזה בחיים, אוהבת אותך". סיפורי הילדים הנעדרים מהמגדל הבוער

ג'רמיה דינה (2), טאזמין (6) ומאלק (10) בלקאדי, ג'סיקה אורבאנו (12), בורוק חאבוטום (12) והאחיות מירנה, פטימה וזיינאב: עשרות עדיין נעדרים בשריפת הענק במגדל גרנפל בלונדון, בהם ילדים רבים, והסיכויים למצוא אותם אפסו

 

 

אין תקווה: כוחות ההצלה והחירום בלונדון העריכו הבוקר (יום ה') כי מספר הקורבנות בשריפת הענק שפרצה במגדל המגורים גרנפל צפוי לעלות. "זה יהיה נס אם נמצא אנשים בחיים", אמרה נציבת הכבאות המקומית, דני קוטון והוסיפה שתהליך החיפושים והזיהוי בדירות עשוי להימשך שבועות וכלבים שמיומנים בחיפושים ישתתפו בתהליך. מניין הקורבנות הרשמי עומד לפי שעה על 17, אך כאמור פחתו הסיכויים למצוא ניצולים במגדל בן 24 הקומות. 37 פצועים מאושפזים בבתי חולים, בהם 17 במצב אנוש. השריפה עדיין נמצאת תחת חקירה, אך קבוצה של דיירים בבניין התלוננה במשך שנים על הסיכון שאש תפרוץ במגדל הגבוה.

 

עוד חדשות מעניינות מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ 

 

החדשות האחרונות שהגיעו מפי נציבת הכבאות ודאי לא מפיחות תקווה בקרובי המשפחה של עשרות הנעדרים הרבים בשריפת הענק במגדל, בהם ילדים קטנים. אלה הסיפורים העצובים של כמה מהילדים האבודים במגדל הבוער:

 

כמה מהילדים הנעדרים ()
כמה מהילדים הנעדרים

טאזמין בלקאדי, בת 6, ואחותה מאלק בלקאדי, בת 10

שתי האחיות נעדרות ביחד עם הוריהן פראח חמדאן ועומאר בלקאדי. אביה של חמדאן, רקייה חמדאן, סיפר לעיתון "סאן": "היינו בכל בתי החולים וחיפשנו כל היום, אבל עדיין לא מצאנו אותם, אנחנו רק רוצים לדעת שהם בטוחים. יש להם שתי ילדות קטנות טאזמין ומאלק, ואנחנו עצובים ודואגים להם".

 

הסב מתח ביקורת על הרשויות הבריטיות ואמר ש"המשטרה לא מספרת לנו שום דבר והקו החם שנפתח רק מקבל מידע ולא מוסר שום דבר. זה נורא. משאירים אותנו באפלה. אני כועס מאוד על המשטרה, הם צריכים לתת לנו יותר מידע. כואב הלב שכל כך הרבה משפחות עוברות את זה, רק רוצות לקבל תשובה".

 

טאזמין בלקאדי, בת 6  ()
טאזמין בלקאדי, בת 6

מאלק בלקאדי, בת 10 ()
מאלק בלקאדי, בת 10

ג'סיקה אורבאנו, בת 12

דודתה של תלמידת בית הספר, סנדרה רואיז, סיפרה שג'סיקה צלצלה למשפחתה בשעה 01:39 לפנות בוקר בזמן שתפסה מחסה מהשריפה, אבל השיחה התנתקה. "היא הייתה עם קבוצה של אנשים ביציאת החירום, במדרגות החירום, הם גרו בקומה ה-20 וגיסתי בדיוק שבה מהעבודה כמו גם האחיינית הגדולה שלי", סיפרה רואיז. "ג'סיקה צלצלה לאמהּ לספר לה מה קרה והיא הייתה במרחק של כמה דקות ממנה". אביה של ג'סיקה הצליח להינצל מהשריפה.

 

הדודה סיפרה שג'סיקה "ודאי הייתה בפיג'מה שלה והיא מאוד מאוד מפוחדת. אנחנו נואשים למצוא אותה". גם היא הפנתה אצבע מאשימה לעבר הרשויות ואמרה ש"אחי וגיסתי ניסו לדבר עם הרשויות, אבל ברור שהן מוטרדות מהבעיה המיידית של חילוץ האנשים. הן לא מוסרות לנו הרבה מידע". לדברי הדודה, ג'סיקה הייתה אמורה לחגוג בחודש הבא יום הולדת 13.

 

נטלי אורבאנו, בת דודתה של ג'סיקה, סיפרה שהמשפחה שלה עברה בין בתי החולים ברחבי לונדון כדי לאתר אותה - אך לשווא.

 

צלצלה למשפחתה והשיחה התנתקה. ג'סיקה אורבאנו, בת 12 ()
צלצלה למשפחתה והשיחה התנתקה. ג'סיקה אורבאנו, בת 12

בורוק חאבוטום, בן 12

הילד בורוק נעדר ביחד עם אמו ברקיטי חאבוטום בת ה-35. דודתו, ארסיימה עאלולה, סיפרה שהיא לא הצליחה ליצור קשר עם השניים. "אנחנו נואשים. לא שמענו כלום – התקשרנו והתקשרנו, אבל שום דבר. אין לנו חדשות. אנחנו מתחננים לחדשות. אנא עזרו לנו, הם אנשים נהדרים", אמרה הדודה.

 

ג'רמיה דינה, בן שנתיים

הפעוט ג'רמיה נעדר ביחד עם אמו זיינאב דינה. אחיה של זיינאב, פרנסיס דין, סיפר שהיא התקשרה אליו ואמרה לו "יש אש בכל מקום". האם ובנה גרו בקומה ה-11 במגדל גרנפל. "שמתי עליי בגדים והגעתי לכאן הכי מהר שיכולתי", אמר דין. "השעה הייתה בערך שתיים בבוקר ואני ישנתי. דיברתי איתה, אבל כל מה שהיא יכלה לומר לי, היא בכתה ואמרה שיש הרבה מאוד עשן. דיברנו על השריפה, אמרתי לה לרדת במדרגות, אבל היא אמרה לי שביקשו ממנה להישאר היכן שהיא נמצאת". הוא הוסיף שאיבד קשר עם אחותו בסביבות השעה ארבע בבוקר, אז הם ניהלו את שיחת הטלפון האחרונה ביניהם. "כשאני מנסה להתקשר עכשיו, אומרים רק שהמספר אינו זמין".

 

רשות הכיבוי אמרה לאמו של הפעוט להישאר במקומה. ג'רמיה דינה, בן שנתיים ()
רשות הכיבוי אמרה לאמו של הפעוט להישאר במקומה. ג'רמיה דינה, בן שנתיים

חברה של זיינאב, איבון פרייזר, סיפרה: "היא הייתה ילדה כל כך יפה והבן שלה מאוד חמוד. הלכנו לבתי חולים, למקומות שבהם אנשים מביאים אוכל ושתייה, צלצלנו למוקד הסיוע, אבל אנחנו לא מצליחים למצוא אותה. אני לא יכולה לדמיין בכלל מה היא עברה. שירות הכיבוי אמר לה להישאר במקומה, אבל היא צעירה מספיק בשביל לרוץ למטה, היא הייתה יכולה לצאת החוצה, אבל אנחנו לא יודעים אם עשתה זאת".

 

מירנה, פטימה וזיינאב

נדיה שוקר, בעלה, שלוש הבנות שלהם - מירנה, פטימה וזיינאב - ושתי הסבתות של הילדות נעדרים, והחשש הוא שכולם מתו בשריפה. אחת הילדות צלצלה לחברתה הטובה ואמרה לה: "אנחנו לא הולכים לשרוד את זה. אוהבת אותך".

 

חולייה, תושבת מקומית, התקשתה לעכל את החדשות הקשות. "זה פשוט נורא, פשוט ממוטט. אחת הבנות צלצלה לחברה שלה ואמרה שהם לא ישרדו את זה ושהיא אוהבת אותה. היא הייתה בת כ-13. איש לא הצליח ליצור איתם קשר מאז. הן שלוש אחיות. אחת בגיל שנתיים בערך, אחרת בבית ספר יסודי ואחות נוספת בבית ספר תיכון", סיפרה חולייה. "האימא היא עוזרת הוראה בבית הספר של הילדים שלי, כולם אוהבים אותה".

 

שלוש האחיות נעדרות ביחד עם הוריהן ושתי הסבתות שלהן. מירנה, פטימה וזיינאב ()
שלוש האחיות נעדרות ביחד עם הוריהן ושתי הסבתות שלהן. מירנה, פטימה וזיינאב

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

יותר מ-600 מדיירי הבניין הצליחו להיחלץ מהאש. השורדים סיפרו כי גלאי העשן לא פעלו, הספרינקלרים כשלו וגרם המדרגות היחיד היה חסום. כמה תושבים נופפו בשמיכות כדי להתריע בפנים הכבאים על נוכחותם. אחרים השתמשו בסלולריים כדי לסמן SOS - לעתים ללא הועיל. אבל לפחות אחד המקרים נגמר בטוב. גבר שצולם מנופף נואשות לעזרה בטרנינג שלו מהקומה ה-11 חולץ אחרי כמעט 12 שעות.

 

עדי ראייה תיארו מראות שלא ייאמנו. לדבריהם, תינוק וילד הושלכו מהחלון וכך שרדו ככל הנראה את התופת. סמירה למראני ספירה כי ראתה אישה מנסה להציל תינוק בכך שזרקה אותו מהחלון "מהקומה או התשיעית או העשירית" לאנשים שחיכו בתחתית המגדל שבו 24 קומות. "אנשים החלו להופיע בחלונות, דופקים עליהם בטירוף וצורחים", היא שחזרה. "החלונות היו פתוחים חלקית ואישה סימנה שהיא מתכוונת לזרוק את התינוק שלה. מישהו הצליח - גבר רץ קדימה ותפס את התינוק".

צעצועים נתרמו לנפגעי האסון  (צילום: AP) (צילום: AP)
צעצועים נתרמו לנפגעי האסון (צילום: AP)

תושבים הביאו שקיות של בגדים ומזון לניצולים  (צילום: AP) (צילום: AP)
תושבים הביאו שקיות של בגדים ומזון לניצולים (צילום: AP)

בגדים ומזון שהביאו אזרחים לניצולי האסון  (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
בגדים ומזון שהביאו אזרחים לניצולי האסון (צילום: gettyimages)
ראש הממשלה תרזה מיי הגיעה לביקור (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ראש הממשלה תרזה מיי הגיעה לביקור(צילום: AFP)
 
הזמרת אדל הגיעה לנחם (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הזמרת אדל הגיעה לנחם(צילום: רויטרס)

תושבת אחרת, זארה, אמרה כי ראתה אישה זורקת את בנה, בערך בן 5, מהקומה החמישית או השישית כדי להבריח אותו מהאש. היא אמרה ל-LBC: "אישה זרקה את בנה מהחלון. אני חושבת שהוא בסדר, שיש לו רק שברים וחתכים. זה נראה כמו סצינה מסרט הוליוודי. אישה אחרת צעקה - 'התינוק שלי, התינוק שלי, אני צריכה לצאת, אני צריכה להציל את התינוק שלי'. אנחנו רק הבטנו למעלה. לא יכולנו לעשות דבר. אי אפשר היה לעשות דבר".

 

יותר ממיליון ליש"ט גויסו באמצעות תרומות למען נפגעי הטרגדיה ומתנדבים עבדו לאורך כל שעות הלילה בניסיון למצוא מחסה ומזון עבור הדיירים שאיבדו את בתיהם. במרכזים הקהילתיים בלונדון הביעו תדהמה מכמות התורמים הגדולה ומהציוד הרב שנאסף למען נפגעי האסון, שכולל מזון, ביגוד, צעצועים ופריטים נוספים.

 

ראש הממשלה תרזה מיי הגיעה למקום האסון וקיבלה הסברים מאנשי כיבוי והצלה. אמש הגיעה הזמרת אדל לנחם את הנפגעים. הביקור התנהל בפרופיל נמוך מצד הזמרת וניכר כי היא לא חיפשה תשומת לב. אנשים שהיו באזור זיהו אותה מנחמת את הנפגעים והעלו תמונות שלה לרשתות החברתיות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים