שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  מחאה בקייב: רחוב מרכזי ייקרא ע"ש קצין SS

  הרחוב נקרא עד כה על שם גנרל ששחרר את העיר מידי הנאצים, אך מועצת העיר הכריעה כי כעת ייקרא על שם רומן שוחביץ', שפיקד על יחידות שטבחו ברבבות יהודים. תושבים התעמתו עם שוטרים: "זה יום בושה לאומי"


  הפגנה בקייב ()
  הפגנה בקייב

  עשרות מפגינים נפצעו בסוף השבוע בהפגנות אלימות בקייב עקב החלטת מועצת העיר להחליף את שמו של רחוב מרכזי. הרחוב היה קרוי עד כה על שם גנרל ששיחרר את קייב מידי הנאצים, ואילו כעת הוחלט כי ייקרא על שם קצין אס.אס שהיה אחראי לטבח רבבות יהודים. בית המשפט הקפיא את ההחלטה.

   

  גנרל וטוטין שחרר את העיר מידי הנאצים ועל שמו נקרא הרחוב המרכזי. הקהילה היהודית בבירת אוקראינה סוערת בעקבות החלטתה של מועצת העיר לשנות את שמו לרחוב רומן שוחביץ'. הוא היה קצין באס.אס ובשנת 1941 פיקד על יחידות צבא ומשטרה אוקראיניות שהקימו הנאצים והשתתפו בטבח רבבות יהודים. באוקטובר 2009 העניק לו נשיא אוקראינה את אות גיבור אוקראינה, אף שלקח חלק בהרג יהודים.

   

  ההחלטה עברה במועצת העיר ב-1 ביוני ברוב של 69 תומכים מתוך 120. ראש עיריית קייב ויטלי קליצ'קו לא תמך בהחלטה אך גם לא התנגד לה, אף שסבתו היהודיה הייתה בין אלה שהגנרל וטוטין שחרר מידי הנאצים. בשבועיים האחרונים הופעל לחץ כבד על קליצ'קו להטיל וטו על ההחלטה, ולא להחליף את שם הרחוב, אך עד כה הוא סירב להתערב. ההחלטה אמורה להיכנס לתוקף בימים הקרובים.

   

  רומן שוחביץ. קצין אס.אס ()
  רומן שוחביץ. קצין אס.אס

  ההחלטה קוממה עליהם רבים. ברשתות החברתיות היא זכתה לשם "יום הבושה הלאומית". לפני כמה ימים הפגינו מאות בני אדם מול פסלו של הגנרל וטוטין במרכז קייב, שמוצבת מעל קברו - בקריאה שלא לשנות את שם הרחוב. רוב המפגינים היו ותיקי מלחמת העולם השנייה שקראו קריאות בנוסח "בושה". גם בשבת התקיימו הפגנות אלימות באוקראינה, ובהן נפצעו 20 בני אדם. המשטרה עצרה כמה מתפרעים.

   

  אדוארד דולינסקי, מראשי הקהילה היהודית באוקראינה, אמר: "האם אפשר למדוד עומק נפילה מוסרית? זה לא קל כאשר יש מקרים שהנפילה היא כל כך עמוקה, עד שאי אפשר למדוד אותה. החלטה של מועצת העיר קייב על החלפת שם הרחוב ע"ש גנרל וטוטין לשמו של הקצין הנאצי שוחביץ', שידיו מוכתמות בדם של עשרות אלפי אוקראינים, יהודים ופולנים - זה בדיוק מקרה של נפילה מוסרית, ציניות ובזיון האנושות. זהו יום בושה לאומי".

   

  הקהילה היהודית הגישה עתירה לבית המשפט האזורי בקייב, וזה הוציא צו ביניים שאוסר על ראש העיר לחתום על הצו לשינוי שם הרחוב עד להחלטה סופית בעניין.

   

  אלכס טנצר, פעיל חברתי בקרב עולים מברית המועצות לשעבר, אמר: "כבר שנים רוצחי יהודים הופכים לגיבורים. ראש ממשלת אוקראינה יהודי והוא שותק, ראש העיר קליצ'קו שסבתו יהודיה לא התנגד וגם ישראל שותקת. אני מצפה מישראל למחות בצורה הכי חריפה נגד ההחלטה. יש גבול לציניות ונפילה מוסרית. אם אוקראינה מחפשת גיבורים, היא לא צריכה למצוא אותם בקרב משתפי פעולה עם הנאצים. העם האוקראיני זכאי לגיבורים אחרים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים