שתף קטע נבחר

פרופ' הוקינג: חייבים להתחיל לעזוב את כדור הארץ

האסטרופיזיקאי המפורסם בעולם אמר: "נגמר לנו המקום ונותר לנו רק ללכת לעולמות אחרים. זה לא מדע בדיוני – זה מובטח לפי כללי הפיזיקה וההסתברות. להישאר פה זה להיות מושמדים"

 

 

המין האנושי חייב להתחיל לעזוב את כדור הארץ כדי להימנע מהשמדתו המוחלטת בשל פיצוץ אוכלוסין ושינויי אקלים, כך הזהיר אמש (יום ג') האסטרופיזיקאי המפורסם בעולם, פרופ' סטיבן הוקינג, בהרצאה בכינוס מדעי בנורבגיה. הוא חידד כי האנושות חייבת להתחיל ליישב את מאדים ואת הירח, ובתהליך לקחת מעין "תיבת נוח" של צמחים, חיות, פטריות וחרקים כדי להתחיל להקים עולמות חדשים שבהם יוכלו בני האדם לשרוד. הוא העריך כי פרק הזמן שבו כדור הארץ ישרוד נע בין 200 ל-500 שנים בלבד.

 

לפי הנאום הלא מאוד אופטימי של הפרופסור בעל השם הבינלאומי, זה רק עניין של זמן לפני שכדור הארץ, כפי שאנחנו מכירים אותו, יושמד על ידי פגיעת אסטרואיד, טמפרטורות גבוהות במיוחד או התפוצצות אוכלוסין. הוא הבהיר כי להיות אדישים לנושא ואף עצלנים לגביו "זו לא אופציה, האיומים גדולים ורבים מדי".

 

"אני משוכנע שבני האדם צריכים לעזוב את כדור הארץ", הצהיר. "הכדור הופך קטן מדי בשבילנו, המשאבים הפיזיים שלנו הולכים ומתרוקנים בקצב מדאיג. אנחנו נתנו לכוכב הלכת שלנו את המתנה ההרסנית שהיא שינוי אקלים, טמפרטורות שנוסקות, צמצום הקרחונים בקטבים, כריתת יערות והשמדת מינים שלמים של בעלי חיים".

 

פרופ' סטיבן הוקינג (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
פרופ' סטיבן הוקינג(צילום: shutterstock)

 

"כשהגענו למשברים דומים בעבר תמיד היה מקום אחר שהיה ניתן להתיישב בו", הסביר פרופסור הוקינג. "קולומבוס למשל עשה את זה ב-1492 כשהוא גילה את 'העולם החדש'. אבל עכשיו אין לנו שום עולם חדש. שום אוטופיה מעבר לפינה. נגמר לנו המקום ונותר לנו רק ללכת לעולמות אחרים. זה לא מדע בדיוני – זה מובטח לפי כללי הפיזיקה וההסתברות. להישאר פה זה להיות מושמדים".

 

הפתרון, לפי הוקינג, הוא כאמור להתחיל להתיישב במקומות אחרים במערכת השמש שלנו, כמו למשל הירח ומאדים. "התרחבות לחלל תשנה את עתיד האנושות", אמר. "בעצם, זה יקבע אם בכלל יהיה לאנושות עתיד".

 

אבל התיישבות בעצמים אחרים בחלל אינה משימה פשוטה. "בכל מקום שאליו נלך נצטרך לבנות ציביליזציה, ואנחנו נצטרך לקחת אמצעים מעשיים כדי לבסס מערכת אקולוגית חדשה לגמרי כדי לחיות בסביבה שאנחנו כרגע יודעים עליה מעט מאוד", הוסיף. "אנחנו נצטרך לשקול להעביר להתיישבויות החדשות הללו לפחות כמה אלפי אנשים, חיות, צמחים, פטריות, חיידקים וחרקים".

 

הוקינג סבור כי אין להסתפק בהתיישבות במאדים ובירח, אלא גם צריך לוודא שבסיס בירח יוקם בתוך 30 שנה, ובמאדים - תוך 50 שנה. הוא גם הציע שכדאי לבני האדם לנסות לצאת ממערכת השמש למערכת הקרובה ביותר, אלפא קנטאורי, שבה מאמינים חוקרים כי כוכב לכת הנקרא Proxima B מקיים תנאים בסיסיים לקיום חיים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים