שתף קטע נבחר

תקווה חדשה ללוחם שאיבד את ידו בטנק: צפו ביד הביונית שמתוכנתת מהסמארטפון

בעזרת היד החדישה יוכלו נכי צה"ל לרכוש מחדש מיומנויות שיאפשרו תפקוד טוב יותר ביום-יום. תפעולה דורש אימונים ותרגול, ביכולתה לבצע 40 פעולות ומשקלה קל יחסית. נכה העיד: "בניגוד לקודמת, ביד הזו אין כאב"

 

התקווה החדשה של לוחם השריון: עמנואל אמינוף (26), נכה צה"ל מתל אביב שאיבד את ידו בפיצוץ פגז בתא לוחמים של טנק מרכבה סימן 4 לפני כשמונה שנים, קיבל בשבועות האחרונים יד ביונית מהמתקדמות בעולם.

 

היד נחשבת לדור השלישי בענף הידיים ה"חכמות" לקטועי ידיים מהמרפק ומטה, ועלותה כ-100 אלף שקלים שמימן אגף השיקום במשרד הביטחון לאמינוף ולעוד 30 נכי צה"ל כמותו. היא מסוגלת לבצע 40 פעולות על בסיס מערכת העצבים בשריר שנותר בגדם, ולא על בסיס תנועת הכתף, כפי שהיה בידיים חלופיות בעבר.

עמנואל אמינוף מתרגל  ()
עמנואל אמינוף מתרגל

 

המשמעות: פחות הכבדה ויותר נוחות ויעילות תפעולית, ויכולת מוגברת לתפקד באופן יום-יומי בשגרת החיים - מפעולות כמו סחיבה, ניקיון, נהיגה (כולל החזקת ההגה), שריכת שרוכים ועוד. יתרון נוסף: תכנות כל מצב של היד יכול להתבצע ישירות מהסמארטפון של הנכה.

 

"הבנתי די מהר שהלכה לי אז היד", שיחזר אמינוף, שנפגע בתקרית בבקעת הירדן. "כבר כשהגעתי לבית החולים הדסה, אמרתי לאבא שלי שצריך להשלים עם אובדן היד, כי אני השלמתי עם זה". לדבריו, "היד החדשה מפענחת באמצעות מוליכות את החשמל בשריר, וכך מבצעת כל פעולה שאני רוצה. בניגוד לידיים דומות קודמות, ביד הזו אין כאב, אני איתה תמיד מלבד בשינה ובמקלחת". אמינוף הצליח לבצע פעולות פשוטות ששנים כבר לא ביצע עם ידו החדשה: פתיחת חפיסת שוקולד, החזקת כוס יין, אריזה, טיטוא ועוד.

 

זמן הטעינה של כל יד ביונית כזו הוא מהיר יותר מאשר בדגמים קודמים, אך היכולת לממש את כלל הפעולות שהיד יודעת לבצע דורשת אימונים ופיזיותרפיה ייחודית במכון לואיס שבבית החולים שיבא בתל השומר. "אני מניח שהנכים לא יוכלו לממש את כלל הפעולות שהיד הזו יודעת לבצע אבל אם הם יגיעו למחצית מהפעולות – הם אלופים", אמרו באגף השיקום, "אמינוף הצליח כבר כעבור יממה להפעיל את היד, הוא יכול להקליד איתה וגם לירות בנשק".

 

היד הביונית שוקלת 472 גרם, בנוסף לבית הגדם ששוקל 300 גרם, ושניהם יחד עשויים מחומרים קלים שונים כגון טיטניום וקרבון פייבר. היד פועלת על בסיס סוללה נטענת שאורך חייה הוא יממה וחצי.

 

השלב הבא באגף השיקום עבור נכי צה"ל: רגל ביונית דומה לקטועים מהברך ומטה, עם ברך אלקטרונית שיודעת להתכתב עם פרק כף הרגל. 

 

אפרת אריאל, יועצת מתאמת תותבות לאגף השיקום, אמרה כי "היד הביונית החדשה היא דור חדש של כפות ידיים אלקטרוניות. כף היד מבצעת תנועות תפקודיות שונות לפי פולסים שהיא מקבלת משרירים שנשארו בגדם. הדור החדש מתאפיין במהירות ובדיוק פעולה גבוהים יותר, במגוון רחב יותר של פעולות ובסוללה חזקה יותר".

 

חזי משיטה, ראש אגף השיקום במשרד הביטחון: "אגף השיקום במשרד הבטחון קיים בחודשים האחרונים עבודת מטה מעמיקה ויסודית, לבחינת רכישת יד ביונית אלקטרונית למשוקמי צהל קטועי ידיים. עבוד המטה נעשתה על ידי ועדה יעודית שמונתה באגף הכוללת רופאים ומומחים לקטיעות מסוג זה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אמינוף מתרגל את היד החדשה
מומלצים