שתף קטע נבחר

הסכמה רחבה: קצבת הנכים תעלה ל-4,000 שקל בחודש

יו"ר הקואליציה ח"כ ביטן הודיע במסיבת עיתונאים שבה נכחו גם חברי אופוזיציה כי גובש מתווה להעלאת קצבת הנכים. משרד האוצר הודיע כי כבר לפני חודשיים כי גובש מתווה דומה. ח"כ גילאון, ממובילי מאבק הנכים, אמר: "זה רגע היסטורי שבא לעשות צדק עם רבע מיליון אנשים"

 

 
סוף למאבק הנכים? יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן (הליכוד), הודיע בצהריים (ה') במסיבת עיתונאים כי גובשה הסכמה שבמסגרתה קצבת הנכים תעלה לסכום של 4,000  שקל בחודש. במסיבת העיתונאים נכחו חברי קואליציה ואופוזיציה, שהודיעו כי יש הסכמה רחבה על הצמדת הקצבה לשכר המינימום וחלקם אף הוסיפו כי מדובר בתחילתו של מהלך בנושא. 

 

ההסכמות התקבלו על רקע ההפגנות ולחץ כבד שהפעילו הנכים בחודשים האחרונים, תוך כדי חסימות כבישים, מחאות בסמוך למשכן הכנסת ופניות בלתי-פוסקות לחברי הכנסת לפעול לטובת קידום הנושא. אם אכן יאושר המתווה, הוא צפוי לעלות לקופת האוצר ארבעה מיליארד שקלים. כבר לפני חודשיים משרד האוצר הודיע כי זה המתווה המסתמן, ולמרות דברי ביטן לפיהם הקצבאות יעלו בשתי פעימות, ככל הנראה הם יעלו בארבע פעימות.

מחאת הנכים השבוע ליד נתב"ג (צילום: דנה קופל) (צילום: דנה קופל)
מחאת הנכים השבוע ליד נתב"ג(צילום: דנה קופל)

"נרשם הישג חסר תקדים במאבק". ח"כ גילאון באחת מהפגנות הנכים (צילום: יוגב אטיאס) (צילום: יוגב אטיאס)
"נרשם הישג חסר תקדים במאבק". ח"כ גילאון באחת מהפגנות הנכים(צילום: יוגב אטיאס)
 

גם באופוזיציה בירכו כאמור על ההסכמות. ח"כ אילן גילאון (מרצ), ממובילי מאבק העלאת הקצבאות, אמר: "זה רגע היסטורי שבא לעשות צדק עם רבע מיליון אנשים בעלי מוגבלות בישראל, שעד היום זכו לקצבת עוני ומעתה יוכלו לנשום מעט יותר לרווחה".

 

לפני כחצי שנה עברה הצעה דומה של גילאון בקריאה טרומית בכנסת אל מול התנגדות התנגדות הקואליציה. לדברי ח"כ גילאון, "עברנו מאז ימים לא פשוטים, ימים של מאבק של תקוות ואכזבות ועימותים. היום נרשם הישג חסר תקדים במאבק".

 

במסיבת העיתונאים נכחה גם ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד) שהוסיפה: "פוליטיקה היא בדרך כלל מקום ציני ויחד עם הציניות הצלחנו להגיע למעמד שיצמחו ממנו דברים טובים. אנשים פה מעוניינים לחיות בכבוד. המתווה שהוסכם עליו הוא מתווה טוב אבל הוא התחלה וטוב שנעשה" .

 

אם המתווה ייצא אל הפועל בהתאם להמלצות ועדת זליכה, הוא יעלה כאמור לקופת האוצר ארבעה מיליארד שקל בשנה ויבוצע בארבע פעימות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דנה קופל
מחאת הנכים השבוע ליד נתב"ג
צילום: דנה קופל
מומלצים